Anasayfa » E-Ticaret ve Dijital Pazarlama » WordPress Nedir? | Adım Adım WordPress Site Kurma Rehberi

WordPress Nedir? | Adım Adım WordPress Site Kurma Rehberi

WordPress nedir ve WordPress site kurma nasıl olur soruları, hangi sektörde çalışılırsa çalışılsın, gün geçtikçe daha fazla karşımıza çıkmakta. Günümüzde de iş hayatında ilerleme gösterebilmek için dijital dünyaya girmek kaçınılmaz oldu. 

Dolayısıyla başarılı olabilmek için artık her iş modelinde ve her alanda güncel bir web sitenizin bulunması gerekiyor. Bu konuda dünyada en çok tercih edilen web sitesi kurma aracı WordPress olarak karşımıza çıkıyor. 

WordPress site kurma işleminde, kodlama bilgisi gerekmeden kolayca istenen modelde bir site tasarlamak mümkündür. Dilediğiniz tasarımları yapabilmenin anahtarı ise tema ve eklentilerden geçer. WordPress temaları ve WordPress eklentileri ile çok çeşitli ve özelleştirilebilen tasarımlar yapılabilir.

Ancak istenen her tasarım ücretsiz olarak hazırlanamayabilir. Birçok ücretsiz WordPress temaları ve eklentileri kullanarak WordPress web tasarım yapılabilse de bazı noktalarda daha detaylı ve özel tasarımlar yapmak gerekir. Bu tasarımlar da premium temalar ve eklentilerle oluşturulabilmektedir. 

Sektör geneline bakıldığında internette karşımıza çıkabilecek tüm web sitelerinin %43.1’inden fazlasının WordPress kullanılarak oluşturduğu görülmektedir. Bu sebeple WordPress uzmanı gibi bir site hazırlayıp diğerlerinden farklılaşmak için öncelikle WordPress nedir ve nasıl kullanılır detaylı olarak bilmek gerekir.

WordPress eğitimi niteliğinde hazırladığım bu yazıyı okuyarak sizler de WordPress ile ne tür siteler yapılır ve WordPress ücretsiz site nasıl kurulur öğrenebileceksiniz. 

O halde hazırsanız önce WordPress nedir öğrenelim ve daha sonra WordPress site kurma adımlarını da detaylı olarak inceleyerek devam edelim!

WordPress Nedir?

WordPress; web siteleri oluşturmak, düzenlemek ve yönetmek için kullanılan popüler bir içerik yönetim sistemi (CMS) olarak bilinmektedir. 2003 yılında başlatılmış olup günümüzde milyonlarca web sitesinde kullanılmaktadır. 

İçerik yönetim sistemi, temel olarak programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır. WordPress ile yapılan siteler geliştirici olmayan kişiler tarafından bile kolaylıkla oluşturulabilir.
WordPress site kurma kolaylığı sayesinde, günümüzde içerik yönetim sistemi (CMS) olmayan veya özel kodlu CMS’ye sahip olanlar da dahil olmak üzere internetteki tüm web sitelerinin W3Techs’e göre %43,1’inden fazlası hızlı ve kullanışlı bir şekilde hazırlanmıştır. Bu da ziyaret edeceğiniz üç web sitesinden birinden fazlasının WordPress tarafından destekleniyor olabileceği anlamına gelmektedir.

wordpress web sitesi oluşturma

Bu verileri sadece içerik yönetimi olan siteler ile sınırlandırdığımızda ise WordPress’in %65’lik bir pazar payı olduğunu görmekteyiz.

Açık kaynak kodlu bir yazılım olan WordPress; kişisel bloglar, işletme web siteleri, e-ticaret platformları ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir web sitesi türü için kullanıcılarına geniş bir özelleştirme ve genişletme yelpazesi sunmaktadır.

Biraz daha teknik düzeyde incelenecek olursa WordPress; GPLv2 altında lisanslanan açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi yazılımıdır. Yani kaynak kodu kamuya açıktır ve herkes tarafından ücretsiz olarak erişilebilir, kullanılabilir ve ihtiyaca göre özelleştirmeler yapılabilir. 

WordPress temel olarak iki bileşenden oluşur: 

 1. WordPress.com 
 2. WordPress.org

WordPress.org, kullanıcıların web sitelerini tamamen özelleştirebilmeleri için kullanılan açık kaynak kodlu platformu sunar. Bu platform üzerinde bir WordPress hosting sağlayıcıdan alan adı ve web sunucusu satın alarak WordPress indir ve kur aşamalarını tamamlamanız gerekir. Bu şekilde tam kontrol sahibi olabilir, eklentiler ve temalar yükleyebilir, web sitenizi ihtiyaçlarınıza göre genişletebilirsiniz.

Diğer bir seçenek olan WordPress.com, kullanıcılara barındırma ve alan adı hizmetleri sağlayan bir platformdur. WordPress.com’u kullanarak hızlı bir şekilde bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak tam özelleştirme ve genişletme seçenekleri WordPress.org kadar geniş değildir.

WordPress Güvenli Mi?

WordPress, güvenlik açısından profesyonel bir şekilde yönetildiğinde güvenli bir içerik yönetim sistemi olarak kabul edilir. Ancak tüm içerik yönetim sistemleri gibi sitenizi korumak için önlemler almazsanız olası saldırılara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

Bir WordPress web site, siber saldırılar için popüler bir hedef olabilir. Örneğin bir WordPress güvenlik raporunda, Wordfence adlı güvenlik duvarı hizmetinin web sitelerine yapılan saldırı girişimlerinde 18,5 milyar parola isteğini engellediği bildirilmiştir. Bu saldırı girişimlerinin sayısı, Wordfence dışında kalanlar da göz önüne alındığında, 20 milyarı geçmektedir.

Bu durumda kendi WordPress sitenizi güvenli hale getirmek için önlemler almanız gereklidir. Peki web sitenizi nasıl daha güvenli yapabilirsiniz?

Sitenizi Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

WordPress en iyi altyapılardan bazılarına sahiptir ve özünde siber saldırılara dayanıklı olacak şekilde inşa edilmiştir. Ancak, internete bağlı olan her şeyde olduğu gibi WordPress için de güvenlik açıkları oluşturabilecek noktalar vardır. Kendimize göre özelleştirdiğimiz WordPress sitesi için güvenlik önlemleri alarak çalışmaya dikkat edilmelidir.

WordPress sitenizi korumak için 12 etkili güvenlik önlemi:

 1. Güçlü şifreler kullanmak
 2. Güncellemeleri takip etmek
 3. Güvenilir temalar ve eklentiler seçmek
 4. Eklentileri dikkatli bir şekilde kullanmak
 5. Dosya izinlerini doğru ayarlamak
 6. Güvenlik eklentileri kullanmak
 7. Yedekleme yapmak
 8. Güvenlik duvarı (firewall) kullanmak
 9. Spam önleme
 10. SSL sertifikası kullanmak
 11. İzinleri doğru şekilde ayarlamak
 12. Güvenlik denetimleri ve izleme

Siber saldırılara karşı WordPress güvenlik önlemleri almak için öncelikle kullanıcı adı ve şifre belirleme konusuna çok özen göstermelisiniz. Siber saldırı girişimlerinin birçoğu rastgele şifre ve kullanıcı adı kombinasyonları ile sizin WordPress giriş bilgilerinizi bulmayı denemeleri sonucunda olmakta. Bunun önüne geçmek için tahmin etmesi zor kullanıcı isimleri seçerek güçlü şifreler kullanmalı, bununla da yetinmeyip iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek önlemlere başvurmalısınız.

Giriş bilgilerinizin güvenliğini sağladıktan sonra web sitenizi yönetirken, her kullanıcının yalnızca gerekli olan yetkilere sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu şekilde, yetkisiz erişimleri sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca dosya ve klasör izinlerini bu aşamada doğru şekilde ayarlamanız da izinsiz erişimleri engellemeye yardımcı olacaktır.

Bunların yanında; SSL sertifikası ile HTTPS protokolünü kullanarak kullanıcıların iletişimini korurken web sitenizin güvenilirliğini artırabilir, web sitenize güvenlik duvarı, güvenlik ve spam önleme eklentileri kurarak saldırılara karşı filtreleme sistemi sayesinde korunabilirsiniz.

Temel güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra sitenizi özelleştirirken kullanacağınız WordPress temaları ve eklentileri arasından seçim yaparken güvenilir olanları tercih etmelisiniz. Yalnızca ihtiyacınız olan eklentileri kullanmak güvenlik açıklarını minimuma düşürme açısından faydalı olacaktır. 

wordpress site güvenliği

Oluşabilecek güvenlik açıklarına karşı eklenti ve WordPress güncellemelerini takip edip düzenli olarak yedekleme yapmalısınız. Bütün bu konulara dikkat ederek güvenlik denetimlerinizi yapabilir, saldırılara karşı güvenli WordPress kurulumu yapabilirsiniz.

WordPress Avantajları ve Dezavantajları Neler?

WordPress kullanıcı dostu arayüzü, özelleştirme imkanları, geniş eklenti ve entegrasyon seçenekleri gibi bir dizi avantaja sahip popüler bir içerik yönetim sistemidir. Bununla birlikte; güncelleme ve bakım gereksinimleri, güvenlik riskleri, performans sorunları gibi bazı dezavantajları da vardır. Ancak, doğru önlemler alınarak ve profesyonel bir yaklaşımla yönetildiğinde bu dezavantajlar minimize edilebilir.

Peki bu avantajlar ve dezavantajlar neler? Gelin ayrıntılı bir şekilde inceleyelim!

Wodpress Avantajları Hangileri?

 1. WordPress site kurma ücreti yoktur! Herkesin wordpress.org adresinden ulaşabileceği açık kaynak kodlu yazılımı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak, web sitenizi çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirmek için üçüncü taraf bir domain ve WordPress hosting sağlayıcısına ödeme yapmanız gerekecektir.
 1. Açık kaynak kodlu bir yazılımı olan bu platformda istediğiniz her özelleştirmeyi yaparak kurmak istediğiniz web sitenizi hayalinizdeki ile birebir aynı yapma şansı bulabilirsiniz.
 1. Birçok WordPress hosting sağlayıcısı ile çalışma şansınız vardır. Paylaşımlı hosting, VPS (Sana Özel Sunucu) ya da bulut tabanlı hosting gibi farklı hosting sağlayıcıları arasından ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun seçimi yapabilirsiniz.
 1. Kullanıcı dostu arayüzü ile teknik bilgilere girmeden kolayca öğrenebilir, kodlama gibi uğraştırıcı işlemlere girmeden web sitenizi yönetebilirsiniz. 
 1. Esneklik ve özelleştirme avantajları ile, kodlama bilginiz olmasa dahi, çeşitli tasarımlardaki site görünümüne sadece tema indirerek ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde çeşitli medya yönetimi ve form benzeri araç oluşturma işlemlerinizi de WordPress plugin (eklenti) kullanarak hızlı bir şekilde yapmanız mümkün. Bu özellikleri her sektöre adapte edebilir ve kendi alanınızda profesyonel siteler yapabilirsiniz.
 2. WordPress plugin (eklenti) konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu sayede web sitenizi istediğiniz şekilde genişletebilir ve işletme ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüm oluşturabilirsiniz.
 1. WordPress e ticaret tema seçenekleri arasından en iyi tasarımları seçebilir ve ürün yönetimi, ödeme işlemleri, envanter takibi gibi e-ticaret işlevlerini kolayca yönetebilirsiniz. Ayrıca WordPress blogları da oldukça güçlü platformlardır. İçerik oluşturma, kategorilendirme, etiketleme ve yorum yönetimi gibi bloglama özelliklerini sayesinde WordPress blogger olarak çalışmak isteyenler için ideal bir çözüm sunar.
 1. WordPress SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından güçlü bir temele sahiptir. Temiz kod yapısı, SEO dostu URL’ler, etiketler ve meta açıklamaları gibi özellikleri içerir. Ayrıca, SEO eklentileri ile web sitenizin arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olur. Bildiğiniz üzere sadece bir WordPress web site oluşturmak yeterli değildir. İnsanların arama motoru optimizasyonu yoluyla web sitenizi bulması ve ziyaret etmesi sizi başarıya ulaştırır.
 1. Güvenlik açıklarını gidermek, hataları düzeltmek ve yeni özellikler eklemek için düzenli olarak WordPress güncellemeleri gelir. Bir dakikadan kısa bir sürede tamamlayabileceğiniz güncelleme işlemleri ile güvenli WordPress siteleri yönetmek oldukça  kolaydır.
 1. WordPress web sitesi analiz ve istatistik işlemleri oldukça kolaydır. Ziyaretçi istatistikleri, trafik kaynakları ve popüler içerikler gibi verileri takip edebileceğiniz kaynaklara kolayca entegre olabilir. Yüksek trafikli sitelerde performansı artırmak için önbellekleme ve CDN (İçerik Dağıtım Ağı) gibi özellikleri kullanabilirsiniz.
 1. WordPress, farklı dosya türlerini destekleyerek çeşitli medya içeriklerinin kolayca yüklenmesini ve paylaşılmasını sağlar. Desteklediği dosya türlerinin arasında resim dosyaları (JPEG, PNG, GIF), ses dosyaları (MP3, WAV), video dosyaları (MP4, AVI), belge dosyaları (PDF, DOCX, PPTX) ve daha pek çok dosya türü bulunur. Bu çeşitlilik, web sitenizin içeriğini zenginleştirmeye ve kullanıcıların farklı medya türlerine erişimini sağlamaya olanak tanır.
 1. WordPress, çoklu dil desteği sunar. Bu sayede web sitenizi farklı dillerde yayınlayabilirsiniz. Çeviri eklentileri ve çoklu dil temalarıyla kullanıcıların farklı dillerde içeriklere erişmesini sağlayabilirsiniz.
 1. WordPress responsive web tasarımı ile tüm cihazlara uyumlu tasarımlar oluşturmanıza olanak tanır. Temalar, istediğiniz cihazda sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde optimize edilir ve kullanıcıların erişimini kolaylaştırır.
 1. WordPress’in arkasında büyük ve aktif bir topluluk vardır. Sorularınıza cevap bulmak, rehberlik almak veya sorunlarınızı çözmek için WordPress Meetup ve WordCamps gibi forumlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, profesyonel destek sağlayan ücretli WordPress uzman desteği hizmetleri de mevcuttur.

Dezavantajları Neler Olabilir?

WordPress site kurma çok kolay ve avantajlı bir yöntem olsa da bazı dezavantajları mevcuttur. Ancak bu dezavantajlar düzenli bakım, güvenlik önlemleri, doğru tema ve eklenti seçimi, lisanslı kaynaklar ve uygun hosting çözümleri gibi önlemlerle yönetilebilir. 

WordPress’in bazı dezavantajları:

 • Güncellemelerin ve bakım işlemlerinde zaman kaybetme
 • Temalar ve eklentiler, güvenlik açıklarını içerebilir ve kötü niyetli saldırganların hedefi olabilir. 
 • Yanlış yapılandırılmış temalar veya aşırı yüklenmiş eklentiler, web sitenizin performansını olumsuz etkileyebilir. 
 • WordPress, ücretsiz ve premium temalar ve eklentiler sunar. Ancak, ücretsiz olarak kullanılan bazı temalar ya da eklentiler telif hakkı sorunlarına sahip olabilir.
 • WordPress kullanmak genel olarak kolaydır, ancak profesyonel olarak kullanmak zaman alabilir.

Profesyonel bir yaklaşımla, WordPress avantajları kullanılarak bu dezavantajları minimize etmek mümkündür.

WordPress İle Site Nasıl Kurulur?

WordPress nedir ne işe yarar konusunu oldukça detaylı bir şekilde inceledik ve güçlü bir içerik yönetim sistemi olan bu platformun çeşitli web siteleri için ideal bir seçenek olduğunu gördük. O halde kendi sitenizi kurmaya siz de hemen başlayabilirsiniz!

WordPress site kurma işlemi çok basit olsa da başlangıçta karmaşık görünebilir. Sizler için hazırladığım WordPress site kurma rehberini adım adım takip ederek kendi web sitenizi kolay bir şekilde kurabilirsiniz. 

WordPress site kurma adımları:

 1. WordPress hosting ve alan adı seçin.
 2. Hosting üzerinden WordPress indirin ve genel ayarlarını yaparak kurulumunu yapın.
 3. WordPress admin paneli girişinizi yapın.
 4. WordPress tema seçimi yapın.
 5. Gerekli WordPress eklenti kurulumlarını yapın.
 6. İçerik oluşturun ve içerik yönetimini yapın.

İlk adım, hosting ve alan adı seçimidir. Web sitenizi barındırmak ve erişilebilir kılmak için bir hosting sağlayıcısı ve alan adı almanız gerekir. Hosting nedir ne işe yarar diye baktığımızda, web sitenizin dosyalarını saklayabileceğiniz ve internet üzerinden erişilebilir hale getirebileceğiniz bir sunucu olduğunu görüyoruz. 

Alan adı, web sitenizin adı veya adresidir. İnternetteki bir web sitesine erişmek için kullanılan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Alan adı, genellikle hosting sağlayıcısı aracılığıyla satın alınır ve kaydedilir. 

URL ise belirli bir web sayfasını veya içeriği tanımlayan adres sistemidir. Bir URL; protokolü (“http://” veya “https://”), alan adını ve yolunu içerebilir. Örneğin, “https://www.vebilisim.com.tr/blog” şeklinde bir URL, “vebilisim.com” alan adının “blog” adlı bir alt dizinine işaret eder.

Sonraki adım, WordPress indir ve kurulumunu yap şeklinde ilerler. WordPress ücretsiz olarak indirilebilir ve kurulabilir. Hosting sağlayıcınızın kontrol paneli üzerinden veya FTP (File Transfer Protocol) kullanarak WordPress kurulumu yapmanız gerekmektedir. Kurulum süreci genellikle otomatiktir, size adımları takip etme ve gerekli bilgileri girme fırsatı sunar.

WordPress kurulumu yaptıktan sonra tema seçmeniz gerekmektedir. WordPress temaları web sitenizin görünümünü ve düzenini belirleyen şablonlardır. Sizler için derlediğimiz en iyi ücretsiz WordPress temaları arasından tavsiye ettiklerimizi inceleyebilirsiniz. Seçtiğiniz temayı kişiselleştirerek kendinize özgü bir tasarım oluşturabilirsiniz. 

Daha sonra, eklentileri (plugin) eklemeniz gerekmektedir. Plugin WordPress için web sitenizin işlevselliğini genişleten ve özelleştiren öğeler anlamına gelir. Örneğin; WordPress WhatsApp eklentisi, iletişim formları, sosyal medya paylaşım düğmeleri, WordPress SEO eklentisi ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. 

WordPress plugin bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Binlerce ücretsiz ve premium eklenti seçeneği vardır. Bu eklentiler web sitenize kolayca eklenebilmektedir.

Son adım, içerik oluşturma ve yönetmedir. Kullanıcı dostu bu içerik yönetim sistemi üzerinden içeriklerinizi kolayca oluşturabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilirsiniz. Yazılar, sayfalar, kategoriler, menüler ve daha fazlasını kısa bir zaman içinde oluşturabilir; metin biçimlendirme, görsel ekleme, bağlantı oluşturma ve diğer birçok işlem seçeneği ile profesyonel bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

WordPress ile site nasıl kurulur genel olarak anladığımıza göre artık her adımda neler yapılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde inceleyebiliriz. O halde haydi ilk adımı atalım!

1. Adım: WordPress Hosting ve Alan Adı Seçimi

WordPress ile site kurmak için ilk önce bir hosting hizmeti ve alan adı (domain) satın almak gerekir. WordPress ücretsiz olsa da alan adı ve hosting hizmeti alma işlemleri için bir miktar ödeme yapılması gerekir.

Hosting, web sitenizin dosyalarını barındıran sunucu hizmetidir. WordPress hosting hizmeti seçimi yaparken güvenilir ve hızlı bir hosting sağlayıcısı seçmek önemlidir. Hızlı yükleme süreleri ve güvenlik önlemleri sunan bir sağlayıcı tercih edilmelidir. Ayrıca WordPress hosting fiyatları da sizin için bir seçim kriteri olabilir. Bu konuda çok fazla seçenek olsa da en çok tercih edilen hosting firması GoDaddy diyebiliriz.

wordpress domain belirleme

Hosting sağlayıcınıza karar verdikten sonra alan adı yani domain almanız gerekiyor. Alan adı sizi ve markanızı temsil edeceği için üzerinde düşünerek dikkatli bir seçim yapılmalıdır. Peki iyi bir domain nasıl olur?

İyi bir alan adı nasıl seçilir?

 • Uzun olmamalıdır.
 • Markanıza / ürününüze uygun olmalıdır.
 • Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili anahtar kelime içermelidir.
 • Kolay akılda kalabilen bir isim olmalıdır.
 • Okuması kolay bir kelime seçilmelidir.

Alan adı alırken 1 yıldan daha uzun süreli olarak satın almanız SEO açısından daha iyi olacaktır. Kısa süreli alan adlarına kapanılacağı düşünülerek google tarafından daha az değerli görülebilir. 

WordPress Hosting ve Domain Satın Alma Adımları Nedir?

 1. Alan adınıza da karar verdikten sonra WordPress hosting kurulumunuzu yapmak için GoDaddy web sitesine girip hosting bölümünden dilediğiniz paketi sepetinize ekleyebilirsiniz.

Web sitesi oluşturma işini freelance iş olarak yapmak istiyorsanız birden fazla web sitesi barındırabileceğiniz paketleri seçmeniz daha mantıklı olacaktır. 

 1. İşleminizin devamında lokasyon ve cpanel’den WordPress kurulumunu seçebileceğiniz bir pencere açılır. Seçiminizi yaptıktan sonra alan adı seçme adımına geleceksiniz.
 2. “Yeni alan adı tescil et” kutucuğunu işaretledikten sonra belirlediğiniz alan adını aşağıdaki bölüme girerek uygunluğunu kontrol edin. Daha önce tescil edilmiş uyarısı ile karşılaşırsanız farklı bir alan adı ile işleminizi tekrar edin.
 3. İşleminize devam ederken günlük yedekleme alma seçeneğini seçmeniz size ileriki zamanlarda bir sorun yaşamanız durumunda büyük bir kolaylık sağlayacaktır.
 4. İletişim, adres ve kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme işlemini tamamlayın.
 5. Ödemeniz onaylandıktan sonra devam et ve müşteri paneline git diyerek ürün ve hizmetler bölümünden satın aldığınız alan adını görebilirsiniz. 

Müşteri paneline girdiğinizde öncelikle sms ile çift yönlü doğrulamayı aktifleştirmeniz güvenli WordPress web sitesi sahibi olmak için önemli bir işlemdir.

Alan adınızı hosting hesabınıza yönlendirmek için DNS (Domain Name System) ayarlarını yapmanız gerekebilir. Bu ayarları hosting sağlayıcınızın yönetim panelinden veya destek ekibinden öğrenebilirsiniz.

2. Adım: WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

 1. WordPress kurulumu gerçekleştirmek için hosting hesabınızın ürünler ve hizmetler bölümünde aldığınız alan adı için “yönet” butonuna basarak işlemlere başlayabilirsiniz.
 1. Devam ettiğinizde, hosting hesabınızda en çok kullanılan alanlar ile karşılaşacaksınız. Bu alanlardan hosting için yönetim paneli olan cpanel seçeneğine tıklayarak WordPress kurulumu ayarlarına başlayabilirsiniz.
 1. Cpanel bölümüne girdiğinizde WordPress aramasını yaparak WordPress install butonuna basın.
 1. WordPress indir seçeneği ile ilerlerken URL belirlemeniz gerekir. URL seçeneklerinizin ilk kısmı olan protokol bölümünü güvenli bağlantı seçeneği olan “https://” olarak ayarlayın. 
 1. Daha sonra site ayarları bölümünde kullanıcı adı ve şifre belirleyin. Otomatik olarak gelen WordPress admin kullanıcı adını değiştirmeniz güvenlik önlemleri açısından oldukça önemlidir.  
 1. WordPress Türkçeleştirme için dil seçiminizi Türkçe yapmanız yeterli olacaktır.
 1. Diğer gerekli bilgileri de girdikten sonra yükle seçeneği ile devam edin. İlk kurulum sırasında tema seçmeden devam edebilirsiniz.
 1. Başarılı bir şekilde WordPress kurulumu gerçekleşen sitenize tıklayarak açmayı deneyebilirsiniz.

Bağlantınız gizli değil uyarısı ile karşılaşacaksınız. Bu sorunu gidermek için hosting sayfanızın destek sistemi alanından yeni destek bildirimi seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede Web Hosting/Reseller bölümüne tıklayarak alan adınız için ücretsiz bir SSL kurulumu talep ettiğinizi yazın. 

Hosting tarafından olumlu cevap aldıktan sonra işlemi tamamlamak için ilgili WordPress plugin eklemesi yaparak devam edeceksiniz. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu ektentiden bahsedeceğim. 

3. Adım: WordPress Admin Giriş İşlemleri Nasıl Yapılır?

WordPress admin girişi yapabilmek için öncelikle arama motoruna site URL bilgilerinizi girip wp-admin ekleyerek WordPress admin panel bölümüne erişmelisiniz. Örneğin, “https://www.orneksite.com/wp-admin” yazdığınızda kullanıcı adı ve şifrenizi girebileceğiniz alan açılacaktır. 

Admin WordPress paneline girdiğinizde öncelikle eklentiler bölümünden “yeni ekle” seçeneğine tıklayarak SSL güvenliği ile problemleri tamamen yok etmek için “Really Simple SSL” eklentisini bulduktan sonra, “şimdi kur” butonuna tıklayarak etkinleştirmelisiniz. Bu işlem sonucunda tüm dünyaya açık, erişilebilir ve güvenilir web sitenizin ilk adımlarını tamamlamış oldunuz.

4. Adım: WordPress Tema Nasıl Kurulur?

WordPress temaları, sitenizin tasarımını belirleyen ve kullanıcı deneyimini şekillendiren önemli unsurlardır. Temalar, sitenizin görsel görünümünü kontrol etmenize ve markanızı yansıtmanıza olanak tanır. 

WordPress panonuzdaki “Görünüm > Temalar” menüsü aracılığıyla ekleyeceğiniz temalar, sayfa oluşturucuları gibi çalışır ve kod kullanmadan kendi sayfa düzenlerinizi oluşturmanıza olanak tanır. 

Bunun dışında istediğiniz tasarıma uygun tema kullanarak sitenizi tasarlamak birçok konuda işinizi kolaylaştırabilir:

 • Sitenizin genel tasarımı (görünümü, hissi ve stili) hazır olarak tema ile birlikte gelir.
 • Site genelinde yazı tipi stilleri uyumlu olarak temada seçilmiştir. 
 • Renk uyumu blog gönderileri ve blog arşivleri için stiller bulunur. Bu sebeple sektörünüze uygun tema seçimi daha büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Sayfa düzenleri (veya şablonlar) tasarımınızda neler yapabileceğinizi gözünüzde canlandırır.

Bu konuları daha detaylı inceleyecek olursak WordPress temaları; sitenize profesyonel bir görünüm kazandırmak için birçok stil, düzen ve renk seçeneği sunar. Farklı sektörlere uygun önceden tasarlanmış temalar bulabilir veya kendi tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca, temaların özelleştirme seçenekleri sayesinde sitenizi tam olarak istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Responsive tasarıma sahip temalar, farklı cihazlarda (mobil, tablet, masaüstü) sorunsuz bir şekilde görüntülenir. Menü düzenlemeleri, arama seçenekleri ve gezinme kolaylıkları gibi özellikler, kullanıcıların istedikleri içeriğe hızlıca ulaşmalarına yardımcı olur.

İyi bir WordPress teması, SEO açısından optimize edilmiş kodlama ve yapıya sahip olmalıdır. Arama motorlarına sitenizin daha iyi indekslenmesini sağlayan temalar, içeriklerinizi daha iyi sıralamaya yardımcı olur. SEO dostu temalar; meta etiketleri, hızlı yükleme süreleri ve doğru HTML yapısı gibi özellikleri içerir.

Temalar, sitenizin kimliğini oluştururken markanızın mesajını yansıtır ve kullanıcıların siteye bağlılık ve güven duymasını sağlar. Profesyonel ve uygun bir tema seçmek, sitenizin etkileyici bir görünüme sahip olmasını ve kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlar. WordPress temaları her sektörde kullanılabilecek geniş bir arşive sahiptir. Bu sayede ihtiyaçlarınıza ve tarzınıza en uygun olanı seçebilir, profesyonel ve hızlı site oluşturma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinize uygun bir tema seçmiş olsanız da onu özelleştirmeniz gereklidir. Örneğin; logonun değiştirirlmesi, menü bölümünün kendi işinize göre düzenlenmesi, font ve renklerin düzenlenmesi, footer bölümünde yer alacak bilgilerin ve tasarımın değiştirilmesi gibi işlemleri kendi işiniz için özelleşitirmelisiniz.

WordPress giriş işlemini yaptıktan sonra özelleştir alanından kategorilere ayrılmış ayarlamalardan istediğinizi seçerek web sitenizde istediğiniz tüm değişiklikleri yapabilirsiniz.

WordPress temalarında yapabileceğiniz düzenlemeler:

 • Font değiştirme
 • Buton görünümlerini belirleme
 • Kapsayıcı ayarları ile temanın ekranda kaplayacağı genişliği ayarlama
 • Temanın genel renklerini düzenleme
 • Header builder ile üst kısım düzenlemelerini yapma
 • Breadcrumb seçenekleri ile dilediğiniz sayfalarda bağlantı haritası kullanma
 • Blog ayarları ile yazacağınız yazılarda genel görünümün nasıl olacağını belirleme
 • Gerekli gördüğünüz sayfalara kenar çubuğu ekleme (Kenar çubuğunda nelerin yer alacağını “bileşenler” alanından değiştirebilirsiniz.)
 • Footer builder ile sitenizin alt kısmını düzenleme
 • Bileşenler bölümünden temanızın görünümünü çeşitli widget kullanımları ile değiştirme
 • Ana menü, alt menü ve footer alanına ekleyeceğiniz menüleri düzenleme
 • Site kimliği alanından logo değiştirme 
 • Tarayıcıda açtığınızda sol üst kısımda yer alan site simgesini özelleştirme 
 • Anasayfa ayarlarından hangi sayfanın ana sayfanız olacağını belirleme

5. Adım: WordPress Eklentileri Nasıl Kurulur?

WordPress eklentileri, sitenizin işlevselliğini ve özelliklerini genişletmek için kullanılan yazılım bileşenleridir. WordPress’in esnek yapısı sayesinde, binlerce ücretsiz ve premium eklenti arasından seçim yaparak sitenizi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. 

5 Adımda WordPress plugin kurma:

 1. WordPress yönetim paneli girişi yapın. 
 2. Sol taraftaki yönetici panelinde “Eklentiler” sekmesini bulun ve açılan alt menüde “Yeni Ekle” seçeneğine tıklayın.
 3. Burada arama kutucuğuna aramak istediğiniz eklentinin adını veya özelliklerini yazın. Arama sonuçları altında eklentiyi seçmek için “Şimdi Yükle” düğmesine tıklayın.
 4. Eklentiyi seçtiğinizde, WordPress eklenti kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada “Şimdi Yükle” düğmesine tıklayın ve eklentinin sunucunuza indirilmesini bekleyin.
 5. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra “Etkinleştir” düğmesi görünecektir. Eklentiyi etkinleştirmek için bu düğmeye tıklayın. Etkinleştirildiğinde, eklenti kullanıma hazır olacaktır.

Bazı eklentilerin ayarlarını yapılandırmak veya kullanmak için ek adımlar gerekebilir. Bunlar için ekleme aşamasında çıkacak talimatları takip edebilirsiniz. 

wordpress eklentileri kurma

Sitenizin işlevselliğini, tasarımını, performansını, güvenliğini ve verimliliğini artırmak için çeşitli eklentilerden faydalanabilirsiniz. Yüzlerce farklı eklenti arasından seçim yaparak sitenizi tam olarak ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Peki WordPress eklentileri hangi alanlarda kullanılabilir?

 1. İşlevsellik: WordPress eklentileri, sitenize yeni özellikler eklemenize olanak tanır. Örneğin; iletişim formları, sosyal medya paylaşım butonları, galeriler, e-ticaret işlevleri, SEO araçları ve daha fazlası gibi farklı alanlarda işlevsellik sağlayan eklentiler bulunmaktadır. Bu sayede sitenizi kullanıcılarınıza daha etkileyici ve kullanışlı bir şekilde sunabilirsiniz.
 2. Özelleştirme: Eklentiler, sitenizin tasarımını ve düzenini kişiselleştirmenize yardımcı olur. Farklı temalarda ve tasarımlarda kullanabileceğiniz eklentiler, sitenizi tam olarak istediğiniz şekilde şekillendirmenize olanak tanır. Örneğin; sayfa oluşturucular, özelleştirilebilir widget’lar ve menü yöneticileri gibi eklentilerle sitenizi kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.
 3. Performans ve Optimizasyon: WordPress plugins (eklentiler), sitenizin performansını artırmak ve hızını iyileştirmek için önemli araçlar sunar. Örneğin; önbellekleme eklentileri, resim optimizasyon eklentileri, veritabanı temizleme eklentileri gibi araçlar sitenizin daha hızlı yüklenmesine ve kullanıcı deneyiminin gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda WordPress SEO eklentisi ile sitenizi arama motorları için optimize edebilir ve daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz.
 4. Güvenlik: Sitenizin güvenliğini artırmak için de eklentilerden faydalanmanız gerekir. Güvenlik duvarı eklentileri, spam filtreleri, otomatik güvenlik taramaları, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi araçlarla sitenizi kötü amaçlı saldırılara karşı koruyabilirsiniz. Ayrıca, düzenli güncellemeleri sağlayan eklentiler sayesinde güvenlik açıklarının kapatılmasını ve sitenizin güncel kalmasını sağlamış olursunuz.
 5. Verimlilik: WordPress plugin çeşitleri, içerik oluşturma ve yönetim sürecinizi kolaylaştırır. Örneğin, görsel editör eklentileri sayesinde metinleri biçimlendirebilir ve medya ekleme işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda WordPress  SEO eklentileri ile içeriklerinizi optimize edebilir, anahtar kelimeleri belirleyebilir ve meta açıklamalarını düzenleyebilirsiniz. Bu da içeriklerinizi hızlı bir şekilde yayınlayarak zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar.
 6. Genişletilebilirlik: WordPress eklentileri, sitenizin özelliklerini genişleterek işlevselliği artırır. Örneğin, e-ticaret eklentileri ile bir online mağaza oluşturabilir ya da rezervasyon eklentileri ile bir otel veya etkinlik sitesi oluşturabilirsiniz. Eklentiler sayesinde web sitenizi işletmenizin veya blog gibi projelerinizin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.
 7. Topluluk Desteği: WordPress, geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir ve binlerce ücretsiz ve premium eklenti sunan bir ekosistem oluşturmuştur. Bu topluluk; eklentilerin geliştirilmesi, güncellenmesi ve desteklenmesi konusunda önemli bir rol oynar. Eklenti yazarları ve diğer kullanıcılar arasında bilgi paylaşımı, yardımlaşma ve önerilerde bulunma imkanı vardır. Bu da kullanıcıların daha iyi eklenti seçimleri yapmalarını ve gerektiğinde destek alabilmelerini sağlar.

Ancak, eklentileri seçerken dikkatli olmanız ve güvenilir kaynaklardan indirmeniz önemlidir. Ayrıca; eklentileri düzenli olarak güncellemeniz, gereksiz eklentileri kaldırmanız ve ihtiyaç dışı eklenti kullanmamanız sitenizin güvenliğini korumak açısından önemlidir. Bunlara dikkat etmeniz sitenizin daha hızlı olmasına da yardımcı olacaktır.

6. Adım: İçerik Oluşturma

İçerik oluşturma, bir WordPress web sitesi için temel bileşenlerinden biridir. Web sitesinde içerik oluşturmak ziyaretçilere değerli bilgiler sunmanın yanı sıra arama motorlarıyla daha iyi bir etkileşim ve organik trafik elde etmek için önemlidir. Ayrıca içerikler; web sitenizin büyümesi, otorite kazanması ve hedef kitlenizle bağlantı kurması açısından kritik bir rol oynar.

Sürekli olarak taze ve güncel içerik sunmak, arama motorlarının sitenizi daha sık indekslemesini sağlar ve kullanıcıların sürekli yeni içeriklerle karşılaşarak bilinç altında size daha fazla yer verir. Ayrıca, içeriklerinizin paylaşılabilir olması, sosyal medya ve diğer platformlarda daha fazla görünürlük sağlar ve potansiyel olarak daha fazla trafik çeker.

SEO açısından, içerik oluşturmanın doğru ve etkili bir şekilde yapılması önemlidir. Arama motorları, kullanıcıların arama sorgularına en iyi şekilde yanıt verecek ve onlara en değerli içeriği sunacak siteleri tercih eder. Bu nedenle, SEO dostu içerik oluşturmanız gerekmektedir.

SEO dostu içerik oluşturmanın birkaç önemli unsuru vardır:

 • Anahtar kelime araştırması yapmak ve hedeflenen anahtar kelimeleri içeriğinize stratejik bir şekilde yerleştirmek önemlidir. 
 • İçeriğinizi yapılandırmak için başlık etiketlerini (H1, H2, H3 vb.) kullanmalı ve bunları belirli bir hiyerarşide düzenlemelisiniz. 
 • İçeriğinizi görsellerle zenginleştirerek daha etkileyici hale getirebilir ve kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.
 • İçerik oluştururken uzun ve bilgilendirici yazılar tercih edilmelidir. Araştırmalar, daha uzun içeriklerin daha iyi performans gösterdiğini ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer aldığını göstermektedir. Bu nedenle konunuzu derinlemesine ele alan, detaylı ve yetkin içerikler oluşturmalısınız.
 • İçeriğinizi ziyaretçilerin ihtiyaçlarına uygun, ilgi çekici ve bilgilendirici şekilde oluşturmalısınız. 
 • Başlıklarınızın özgün, anlaşılır ve etkileyici olmasına dikkat etmelisiniz. 
 • Yazılarınızın ve sayfalarınızın düzenli bir yapıya sahip olması, paragraflar arasında geçişlerin akıcı olması önemlidir. 

WordPress’te içerik oluşturma süreci yazılar, sayfalar ve menüler üzerinden gerçekleştirilir. Yazılar ve sayfalar, içeriğinizi siteye eklemenizi sağlarken, menüler sitenin gezinimini kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Peki bunlar nasıl düzenlenir?

WordPress Yazı ve Sayfa Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress’te yazılar ve sayfalar, içerik oluşturmanın iki temel şeklidir. Yazılar genellikle blog yayınları veya haberler gibi sürekli güncellenen içerikler için kullanılırken, sayfalar daha statik içerikler için idealdir. 

WordPress yönetim paneli giriş işleminizden sonra sol menüde yer alan “Yazılar” veya “Sayfalar” seçeneklerini kullanarak yeni yazı ya da sayfa ekleyebilir ve önceki yazılarınızda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. 

Yeni bir ekleme yapmak için sıfırdan bir içerik oluşturabilir ya da aynı düzeni kullanmak istediğiniz bir yazı ya da sayfayı kopyalayarak içeriklerini değiştirebilirsiniz. İçerikleri oluştururken etiketler ve kategoriler eklemek, ziyaretçilerinizin ilgili içeriği kolaylıkla bulmalarını sağlayacaktır.

Son olarak, sayfayı yayınlamak veya WordPress’te ilk blog gönderinizi oluşturmak için “Yayımla” ya da “Gönder” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Nasıl WordPress Menü Oluşturulur?

WordPress menü, site gezinimini düzenlemenizi ve ziyaretçilerin sitenizde gezinirken istedikleri içeriğe kolaylıkla erişmelerini sağlar. Menüler belirli sayfaları, yazıları, kategorileri veya özel bağlantıları belirli bir düzende göstermenize olanak tanır. 

Menü oluşturmak ve yönetmek için, WordPress yönetim panelinde “Görünüm” sekmesine tıklamanız ve ardından “Menüler” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

Menü oluşturma ekranında menünüze isim verebilir ve içerikleri ekleyebilirsiniz. İçerikleri eklerken mevcut sayfaları, yazıları, kategorileri seçebilir veya özel bağlantıları ekleyebilirsiniz. Menülerin sıralamasını ve görüntüleme yerini de bu alanda ayarlanır.

Menülerin oluşturulması ve yönetilmesi noktasında, kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmalısınız. Basit, anlaşılır ve tutarlı bir yapıya sahip olması ziyaretçilerin sitenizde gezinmesini kolaylaştırır. Ana sayfanın yanı sıra alt sayfaları, kategori sayfalarını veya özel bağlantıları menülerde kullanmanız kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkileyecektir.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress nedir ve WordPress avantajları neler konusunu incelediğimizde en temel işlevlerinden birinin içerik yönetimi olduğunu görmüştük. Buna ek olarak kullanımı basit bir arayüze sahip olan WordPress; metin, resim, video ve diğer medya türlerini kolayca yükleyip düzenlemenizi sağlar. İçerikler kategorilere, etiketlere ve yayın tarihlerine göre organize edilerek düzenli bir içerik akışı sağlanabilir. Bu özellikler içerik oluşturma sürecini basitleştirir, kullanıcıların içeriğini düzenli ve erişilebilir bir şekilde sunmalarına yardımcı olur.

Başlangıçta WordPress sadece blog oluşturmak için kullanılsa da günümüzde istenen tarzda web siteler, bloglar, profesyonel portföyler, e-ticaret mağazaları ve üyelik siteleri oluşturulabilir. WordPress web sitesi oluştururken amacınız ve zevkiniz için en uygun temayı binlerce seçenek arasından bulabilirsiniz. 

Temaların yanı sıra hayalinizdeki tasarımı hiçbir kod bilgisi gerekmeden kendiniz de kısa bir zamanda kişiselleştirebilirsiniz. Yeni sürüm olan Gutenberg WordPress Editör sayfa düzenleyicisi aracılığıyla sürükle ve bırak özelliğini kullanarak içerik bloklarını ekleyebilir, renklerini ve yazı tiplerini değiştirebilir, menülerini özelleştirebilir ve daha birçok özelleştirme seçeneğinden faydalanabilirsiniz. 

WordPress nedir ne işe yarar öğrendiğimize göre wordpress nerelerde kullanılır gelin birlikte inceleyelim! 

WordPress Site Örnekleri Neler?

2023 yılı itibariyle yaklaşık olarak 455 milyon WordPress web sitesi kullanılmaktadır.

WordPress sitelerinin:

 • İşletme web siteleri, kurumsal siteler: %35
 • Blog siteleri: %30
 • E-ticaret siteleri: %10
 • Tanıtım – reklam siteleri: %10
 • Kişisel web siteleri: %5
 • Diğer site örnekleri: %10’unu oluşturmaktadır.

Ücretsiz WordPress temaları ve WordPress eklentileri kullanarak dilediğiniz kadar özelleştirme yapabileceğiniz, ayrıca responsive web tasarımdan da yararlanabileceğiniz sonsuz sayıda web sitesi oluşturmanız mümkün. Yapılabileceklerin hepsini söylemek mümkün olmasa da sık kullanılan WordPress site örnekleri neler diye bakarak kendi siteniz için ilham alabilirsiniz.

WordPress ile yapılan siteler:

 • WordPress kurumsal tema ile hazırlanan şirket web siteleri
 • WordPress blog teması ile oluşturulmuş kişisel bloglar
 • WordPress haber teması ile kurulan haber portalları
 • WordPress e ticaret tema kullanılarak WordPress e ticaret sitesi kurma
 • Freelancer iş ilanları yayınlanabilecek siteler
 • Eğitim kurumları ve okullar için web sitesi
 • Sağlık ve tıp siteleri
 • Restoran ve yemek tarifi siteleri
 • Seyahat ve turizm portalları
 • Emlak ve gayrimenkul siteleri
 • Sanat ve yaratıcı içerik siteleri
 • Spor ve fitness siteleri
 • Hukuk ve avukatlık firmaları
 • Danışmanlık ve koçluk siteleri
 • Teknoloji ve bilgisayar blogları
 • Moda ve giyim siteleri
 • Fotoğrafçılık portfolyoları
 • Müzik ve sanatçı siteleri
 • Evcil hayvan ve hayvanat bahçesi siteleri
 • Etkinlik ve konferans web siteleri
 • Sosyal ağ ve topluluk siteleri
 • Online kurs web siteleri
 • Youtube benzeri medya siteleri
 • Üyelik gerektiren web siteler 
 • Bilet satışı ve açık artırma gibi online satış siteleri

Bu örnekleri yapmak istediğiniz işe ve hayal gücünüze göre sonsuz sayıda artırabilirsiniz. WordPress ile yapılan siteler için en çok kullanılan kişisel blog ve e-ticaret sitelerinin özelliklerini bilmek ve WordPress site örnekleri birbirinden nasıl farklılaşıyor öğrenmek ister misiniz?

Kişisel Blogların Özellikleri ve Para Kazanma Potansiyeli Nedir?

Kişisel bloglar; insanların deneyimlerini, ilgi alanlarını ve düşüncelerini paylaşabilecekleri dijital platformlardır. Bu tarz bloglar oluşturarak ilgi alanlarınızı paylaşabilir, okuyucularınızla etkileşim kurabilir ve hatta para kazanarak bunu tam zamanlı bir işe dönüştürebilirsiniz.

WordPress, kişisel blog siteleri oluşturmak için güçlü ve esnek bir platform sunar. Kişisel blokları başarıya ulaştırmak için içerik kalitesine dikkat ederek, yazının organik trafiğini artırmak için en iyi WordPress SEO eklentisi ile optimizasyon yaparak ve WordPress site hızlandırma adımlarını uygulayarak okuyucunuzun dikkatini çekip sadık bir takipçi kitlesi elde edebilirsiniz.

Kişisel blog sitesi oluşturmak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 1. Hedef kitle belirleme
 2. Sizin için en uygun temayı seçme
 3. Kaliteli ve tutarlı içerik oluşturma
 4. İçerikleri kategori ve etiketlere göre düzenleme
 5. İlgi çekici görseller kullanma
 6. İçerikleri SEO uyumlu olacak şekilde düzenleme
 7. Responsive web tasarımı ile çeşitli cihazlar için web sitenizi optimize etme
 8. İletişim formları, abonelikler ve yorum bırakma alanları ile geri bildirim alarak okuyucu etkileşimini artırma
 9. Sosyal medya entegrasyonu yaparak daha geniş kitleye ulaşma

Peki kimler kişisel blog sitesi kurabilir? Bu adımları uygulayarak herhangi bir konuda deneyimi olan veya bir konuda tutkulu olan herkes kişisel blog hazırlayabilir ve yönetebilir. Örneğin öğretmenler, yazarlar, seyahat tutkunları, mutfak meraklıları, moda takipçileri, teknoloji uzmanları ve daha birçok kişi kişisel blog yazabilir.

Kişisel Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Evet, gayet mümkün. En mantıklı sermayesiz para kazanma yolları arasında olan blog yazarlığı, tam zamanlı bir iş olarak yapıldığında güzel para kazandırabilir.

İşte blog yazarak para kazanma yollarından bazıları:

 1. Reklam geliri elde etme: Bloğunuzda reklam yayınlamak ve reklam ağlarına katılmak; görüntülenme veya tıklama başına gelir elde etmenizi sağlar.
 2. Marka İşbirlikleri: Anlaşma yapacağınız markalar için blog sitenizde inceleme yazısı yazabilir, yazacağınız her yazı için ödeme alabilirsiniz. Bunun yanında yazınızdan anlaşmalı markaya verdiğiniz link üzerinden tıklama başına ücret talep edebilir ve düzenli bir gelir sağlayabilirsiniz.
 3. Ortaklık Pazarlaması: Yazınızda; anlaşma yapacağınız firmanın ürün ya da hizmetinin satış linkini vererek sizin sayenizde satılan her üründen komisyon talep edebilirsiniz.
 4. Dijital ürünler ve kurslar satma: E-kitaplar, çevrimiçi kurslar veya diğer dijital ürünler oluşturarak bunları yalnızca satın aldıktan sonra indirilebilecek şekilde düzenleyebilir ve satışlarınızdan gelir elde edebilirsiniz.

WordPress E-Ticaret Sitesi Kurma Konusunda Püf Noktalar Neler?

E-ticaret siteleri, online olarak ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmek için kullanılan web siteleridir. Bu siteler girişimcilerin geniş bir müşteri tabanına ulaşmasını, ürün ve hizmetlerini çevrimiçi olarak satmasını ve markalarını büyütmesini sağlayan güçlü bir araçtır. 

WordPress’in kökeni blog yazmaya dayansa da günümüzde e ticaret konusunda en yaygın kullanılan platformların başında gelir diyebiliriz. WordPress e ticaret sitesi kurma konusunda güçlü ve kullanıcı dostu bir platform sağlar ve WordPress eticaret temaları, zengin eklenti seçeneği ve esnekliği sayesinde kullanıcılar istediği özelleştirmeyi yapabilir ve para kazanmak için gerekli olan stratejileri uygulayabilir.

WordPress özellikle çevrimiçi mağazalar oluşturmak konusunda çok iyidir. WooCommerce gibi e-ticaret eklentileri ile ürünleri, ödemeleri ve kargoyu arka uçta yönetirken ziyaretçileriniz ön uçta keyifli bir alışveriş deneyimi yaşar.

WordPress için en popüler e-ticaret eklentisi olan WooCommerce, BuiltWith’e göre internetteki tüm e-ticaret sitelerinin %7’si tarafından kullanılmaktadır. Bu oran düşük gibi görünse de trafiği düşük siteler filtrelendiğinde WooCommerce’in pazar payı oldukça artmaktadır. İnternetteki en iyi 1 milyon site arasında WooCommerce, %25 pazar payına sahip bir eklenti olup e-ticaret için en popüler çözümlerden biridir.

Başarılı bir WordPress e-ticaret sitesi kurmak için şu noktalara dikkat etmek gerekir: 

 1. Profesyonel tasarım: Güvenilir bir görünüm sağlamak için kullanıcı dostu ve profesyonel bir tasarım seçmek önemlidir.
 2. Hızlı yükleme süreleri: Web sitesinin hızlı yüklenmesi, kullanıcı deneyimini iyileştirir ve terk etme oranını azaltır. Bunun için WordPress siteyi hızlandırma işlemlerine özen gösterilmelidir.
 3. Güvenlik: SSL sertifikası kullanarak müşteri bilgilerini korumak, güvenilirlik sağlamak için önemlidir. Bunun dışında yazıda bahsettiğim diğer güvenlik önlemlerine de dikkat etmelisiniz.
 4. Mobil uyumluluk: E-ticaret sitenizin mobil cihazlarda uyumlu ve kullanıcı dostu olması, mobil kullanıcıların alışveriş deneyimini geliştirir. Responsive web tasarımı için uygun WordPress temaları tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.
 5. Ürün yönetimi: WordPress; ürünlerinizi eklemek, düzenlemek ve kategorilere ayırmak için kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Bunun dışında WooCommerce gibi popüler WordPress eklentileri ile ürün yönetimi yapmanız çok basit hale gelecektir.
 6. Ödeme entegrasyonu: Farklı ödeme yöntemlerini (kredi kartı, banka transferi, Vepara Sanal Pos vb.) entegre ederek müşterilerinizin kolayca alışveriş yapmasını sağlamalısınız. Ödeme aşamasının kolay ve güvenilir olması kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Bu noktada link ile ödeme gibi sanal pos ödeme yöntemleri işinizi çok kolaylaştıracaktır.
 7. Stok yönetimi: Ürün stoğunu takip etmek ve güncellemek için, WordPress e ticaret teması ve eklentileri stok yönetimi özelliği sunar.
 8. Kargo ve teslimat seçenekleri: Farklı kargo şirketleriyle entegrasyon yaparak müşterilerinize çeşitli teslimat seçenekleri sunmalı, bunu yaparken hem müşteri memnuniyeti en iyi olan hem de bütçenize en uygun kargo şirketini tercih etmelisiniz.
 9. İndirimler ve kuponlar: Kampanyalar, indirimler, hediye çekleri ve kuponlar gibi pazarlama araçlarını kullanarak müşteri sadakatini artırabilirsiniz. WordPress e ticaret teması ile indirim ve kupon oluşturmak, bunları duyurmak için sitenize ilgi çekici “call to action” alanlar eklemek çok basittir.
 10. Analitik ve raporlama: Satışları, siparişleri ve müşteri davranışlarını izleyerek iş performansınızı değerlendirebilirsiniz. Siteniz için ihtiyacınız olan tüm gözlem ve analizleri gerçekleştirebileceğiniz Google Analytics, Seach Console, Google Tag Manager gibi araçları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Başarılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak için kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanmak, güvenilir bir platform sunmak, pazarlama stratejilerini doğru bir şekilde uygulamak ve müşteri ilişkilerini yönetmek önemlidir. WordPress ile bu adımları takip ederek, e-ticaret yolculuğunuzda başarıya ulaşabilir ve gelirinizi artırabilirsiniz.

E-ticaret siteleri, herhangi bir ürün veya hizmeti çevrimiçi olarak satmak isteyen herkes tarafından hazırlanabilir. Girişimciler, küçük işletme sahipleri, sanatçılar, el işi üreticileri, perakende satıcılar ve daha birçok kişi kendi e-ticaret sitesini oluşturarak ve ürünlerini geniş bir kitleye ulaştırabilir. Peki bu kişiler kazançlarını nasıl artırabilir?

WooCommerce E-Ticaret Siteleri ile Nasıl Daha Fazla Para Kazanılır?

WordPress e-ticaret sitelerinde doğru stratejiler ve yöntemler uygulayarak her zaman daha fazla para kazanma şansınız vardır.

E-ticaret sitesinde kazancınızı artırma yollarından bazıları:

 • Pazarlama ve reklamcılık: Dijital pazarlama stratejileri kullanarak hedef kitlenize ulaşabilir, sosyal medya reklamları, arama motoru optimizasyonu ve diğer pazarlama yöntemlerini kullanarak satışları artırabilirsiniz. Özellikle sosyal medya reklamlarının yönetimi ve GoogleAds yönetimini iyi bir şekilde yapmanız işinizi bir adım ileriye taşır.
 • Müşteri deneyimi ve sadakati: Müşteri memnuniyetini sağlamak, müşteri sadakatini artırmak ve tekrarlı satışları teşvik etmek web siteniz üzerinden daha düzenli bir gelir elde etmenize yardımcı olur. Müşteri hizmetleri, indirimler ve kişiselleştirilmiş deneyimler gibi faktörlere odaklanarak devamlı müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.
 • Farklı satış stratejileri: İlgili ürün önerileri, kategori tabanlı indirimler, çapraz satış ve ürün incelemeleri gibi çeşitli satış stratejileri kullanarak müşterilerin daha fazla ürün satın almasını sağlayabilirsiniz.
 • İşbirlikleri ve ortaklıklar: İlgili markalarla işbirlikleri yaparak veya ortaklık programlarına katılarak daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve satışları artırabilirsiniz.
 • Dijital ürünler ve abonelikler: E-kitaplar, dijital indirilebilir içerikler veya abonelik tabanlı modeller gibi dijital ürünler ya da hizmetler sunarak depolama ve ulaştırma masrafı olmayan yüksek karlılığa sahip ürün satışları yapabilirsiniz.

WordPress kullanmanın temel özelliklerini anladığımıza göre artık WordPress kurulumu aşamalarına geçebiliriz!

WordPress Güncellemeleri ve Site Bakımı Nasıl Yapılır?

WordPress site bakımı ve güncellemeleri, sitenizin güvenliğini sağlamak, hataları düzeltmek, performansını artırmak ve en son özelliklere erişmek için son derece önemlidir. 

WordPress güncellemeleri neden önemlidir?

 • Güvenlik: WordPress topluluğu ve geliştiricileri, sürekli olarak güvenlik açıklarını tespit eder ve güncellemelerle bunları düzeltir. Bu nedenle, WordPress’in en son sürümünü kullanarak güncellemeniz, sitenizin güvenliğini artıracaktır.
 • Hata düzeltmeleri: Yazılımların hataları zaman zaman ortaya çıkabilir. WordPress’in güncellemeleri, mevcut hataları düzeltmek için yayınlanır. 
 • Performans iyileştirmeleri: WordPress güncellemeleri, platformun performansını artırmak için yapılan iyileştirmeleri içerir. Güncellemeleri yaparak sitenizin hızını, yanıt süresini ve genel performansını iyileştirebilir ve kullanıcılarınızın daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlayabilirsiniz.
 • En son özelliklere erişim: WordPress güncellemeleri yeni özellikler ve geliştirmelerle birlikte gelir. Bu özellikler web sitenizin işlevselliğini artırabilir, yeni özelleştirme seçenekleri sunabilir ya da daha iyi yönetim araçları sağlayabilir. 
 • Uyum ve entegrasyon: WordPress temalar ve eklentiler içeren geniş bir ekosisteme sahiptir. Tema ve eklentiler de uyumluluk ve entegrasyon sağlamak için düzenli olarak güncellenmelidir. 

Güncellemelerden önce yedekleme yapmak kritik bir öneme sahiptir. Hatta yedekleme işleminin düzenli olarak sık sık yapılması gerekir.

Yedeklemenin önemini gösteren birkaç duruma örnek verelim: 

 • Herhangi bir olumsuz durumda verileriniz kaybolur ya da zarar görürse bir önceki yedeği ile web sitenizi eski haline döndürebilirsiniz.
 • Web sitenizin barındırıldığı WordPress hosting sağlayıcısında sorunlar yaşanabilir. Sunucu çökmesi, veri kaybı veya başka teknik sorunlar, web sitenizin etkilenmesine neden olabilir. Yedeklemeler, hosting sorunlarından etkilenen web sitenizi hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlar.
 • Web sitenizin güvenliği, her zaman garantili olmayabilir. Yedek alarak siber saldırı durumunda bozulan sisteminizi geri alabilirsiniz.
 • Web sitenizde değişiklikler yaparken veya yeni özellikler eklerken hatalar ve uyumsuzluklar ortaya çıkabilir. Bu durumda yedeklemeler, değişiklikleri geri almanızı veya sitenizi eski düzenine geri döndürmenizi sağlar. 

Yedekleme yapmak için WordPress yedekleme eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu eklentiler, düzenli yedeklemelerin otomatik olarak yapılmasını sağlar ve yedeklemeleri güvenli bir şekilde depolar. Ayrıca, yedeklemelerinizi farklı bir depolama alanına aktararak verilerinizin güvenliğini daha da artırmış olursunuz. 

Yedeklemelerinizi düzgün bir şekilde yaptıktan sonra WordPress site bakımı ve güncellemeleri yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. WordPress yönetim paneline giriş yaparak, güncellemelerinizi kontrol edin. Güncelleme varsa, yeni sürümü indirip yükleyebilirsiniz. Tema ve eklentilerinizin güncellemelerini de sık sık kontrol etmeniz gerekir.
 2. Güncelleme yapmadan önce siteyi test etmek önemlidir. Test ortamında güncellemeleri uygulayarak, olası uyumluluk veya hata sorunlarını tespit edebilirsiniz.
 3. Sistem güncellemeleri için yeni sürümü indirip güncel versiyonu kullanarak devam edebilirsiniz.
 4. Tema ve eklentilerin güncellenmesinde ise geliştiricilerin belirttiği talimatları takip ederek güncelleme işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayede web sitenizin güvenliğini, performansını, işlevselliğini sağlamış olursunuz ve WordPress sitesi konusunda bir sorun yaşama riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Peki başka bir hosting sağlayıcısı ile çalışmak isterseniz ya da alan adı gibi kritik değişiklikler yapmak isterseniz ne yapılabilir? Okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz!

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

Hosting değişikliği, alan adı değişikliği, yeniden tasarım ve yenileme gibi birçok nedenle web site taşıma işlemini gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin daha iyi bir hosting sağlayıcısı seçmek, daha iyi destek ve yardım imkanlarına erişmenizi sağlayabilir. 

Bunun dışında daha hızlı yükleme süreleri, daha iyi sunucu kaynakları ve daha güvenli bir ortam sunan yeni bir hosting hesabıyla kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. 

Ayrıca, yeni hosting hesabınızda daha fazla özelleştirme seçeneği ve esneklik elde edebilirsiniz. Gelişmiş ayarlar ve özellikler sunan bir WordPress hosting sağlayıcısıyla çalışarak, web sitenizi istediğiniz şekilde özelleştirebilir ve ihtiyaçlarınıza daha iyi yanıt verebilirsiniz.

Yeni bir alan adı satın almanın veya mevcut alan adınızı değiştirmenin markanızı daha iyi temsil edeceğini düşündüğünüz durumlarda da site taşıma işlemine başvurmanız gerekecektir. Site taşıma işlemi karmaşık olabilir ve doğru adımları takip etmek önemlidir.

7 Adımda WordPress Site Taşıma:

 1. Yedekleme yapmak: WordPress web sitesi için yedek almanın öneminden bahsetmiştik. Yapacağınız her işlemde olduğu gibi site taşımadan önce de mutlaka yedek almalısınız.
 2. Yeni WordPress hosting hesabı oluşturma: Sitenizi taşıyabilmek için öncelikle yeni bir hosting sağlayıcısı seçmeniz ve bunu taşıma işlemi için bir hedef haline getirmeniz gerekmektedir. Yeni hosting hesabında WordPress’in kurulu olması veya kurulum yapabilmeniz için yazımda daha önce anlattığım işlemleri tekrarlamanız yeterli olacaktır. 
 3. Dosyaların taşınması: Mevcut WordPress dosyaları yeni hosting hesabına taşımanız gerekmektedir. Bunun için, FTP (Dosya Transfer Protokolü) kullanabilirsiniz. Mevcut dosyalarınızı sıkıştırarak indirmeniz ve yeni hosting hesabınıza yüklemeniz yeterli olacaktır.
 4. Veritabanının taşınması: WordPress’in verileri veritabanında sakladığını unutmayın. Bu nedenle, mevcut veritabanınızı da yeni hosting hesabınıza taşımanız gerekmektedir. Mevcut veritabanınızı yedeklediğinizde, yedek dosyasını indirerek yeni hosting hesabınıza yükleyebilirsiniz.
 5. Veritabanı ayarlarının güncellenmesi: Taşınan veritabanı ayarlarını güncellemeniz gerekmektedir. Yeni hosting sağlayıcınızın veritabanı bilgilerini kullanarak, WordPress wp-config.php dosyasında gerekli güncellemeleri yapın.
 6. Alan adı yönlendirmesi: Eğer alan adınız da değiştiyse, yeni alan adınızı mevcut siteyle ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Bunun için, DNS ayarlarında gerekli değişiklikleri yaparak yeni alan adınızı doğru şekilde yönlendirin.
 7. Site kontrolü: Web sitenizi taşıdıktan sonra, yeni hosting hesabınızda WordPress sitenizin düzgün bir şekilde çalıştığını kontrol edin. Tüm sayfalar, yazılar, medya dosyaları ve diğer içeriklerin düzgün bir şekilde görüntüleniyor olması gerekir. Ayrıca, bağlantılar ve yönlendirmelerin de doğru çalıştığından emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu yazıyı okuduğunuzda; WordPress nedir, WordPress ne işe yarar ve ne tür siteler yapılabilir konularına da hakim olarak WordPress site nasıl kurulur öğreneceksiniz. Bunun yanında kurduğunuz sitede güncellemeler ile site bakımını yapmaya hakim olabilecek ve dilediğiniz site taşıma işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.

Bu bölümde ise WordPress site kurmak hakkında sizlerin merak ettiği bazı soruları cevaplayacağım.

WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

WordPress şifrenizi unutmanız durumunda şifre sıfırlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

WordPress şifre sıfırlamak için:

 1. Öncelikle web sitenizin admin girişine gidin.
 2. Şifrenizi girmeniz istenen alan açıldığında, şifremi unuttum butonuna tıklayın.
 3. Bu aşamada kullanıcı adı ya da e-posta girebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bilgilerinizi eksiksiz şekilde girerek şifre sıfırlama bağlantısı göndermeyi talep edin. 
 4. E-postanıza bir şifre sıfırlama bağlantısı gelecektir. Bu bağlantıya tıklayarak yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. 
 5. Çeşitli büyük harf, küçük harf, rakam ve semboller kullanarak güçlü bir şifre oluşturun ve değişiklikleri kaydedin.

WordPress Site Kurma Ücretli Mi?

WordPress ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. Ancak WordPress site kurulumu sırasında karşılaşabileceğiniz bazı maliyetler vardır.

WordPress ücretleri:

 • Yıllık alan adı ücretleri
 • Hosting (barındırma) ücretleri
 • Premium tema ve eklenti ücretleri (isteğe bağlı ücretlerdir, ücretsiz tema ve eklentiler de bulunmaktadır)
 • Profesyonel bir site hazırlamak istediğinizde, güvenilir bir web tasarımı firmasından alacağınız hizmetlerin ücreti
 • Web sitenizin içeriklerini oluşturmak, blog yazılarını SEO uyumlu hazırlatmak istediğinizde alacağınız hizmet bedelleri
 • Web sitenizin Google’da üst sıralarda çıkmasını istediğiniz takdirde alacağınız SEO analizi yapma ve siteyi SEO uyumlu hale getirme hizmetlerinin ücreti

WordPress Nerelerde Kullanılır?

WordPress hayal gücünüzü kullanarak çok çeşitli web siteleri tasarlayabileceğiniz bir içerik yönetim sistemidir. Çok spesifik ve farklı alanlarda kullanılabilse de genel olarak en çok kullanılan alanlardan örnekler verebiliriz.

WordPress kullanım alanları:

 • E-ticaret web siteleri
 • Kişisel blog siteleri
 • Eğitim kuruluşlarının öğrenim için gerekli materyalleri sunabilecekleri kurumsal web siteler
 • Seyahat ve turizm siteleri
 • Film ya da video sunulabilen medya siteleri
 • Freelance işlerin listelenebileceği web siteler

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist

Yorum yapın