Anasayfa » E-Ticaret ve Dijital Pazarlama » WordPress Hız Optimizasyonu – 10 Adımda Optimizasyon (2024)

WordPress Hız Optimizasyonu – 10 Adımda Optimizasyon (2024)


WordPress hız optimizasyonu, sitenin daha seri yanıt vermesini sağlayan bir dizi iyileştirme sürecini kapsar. WordPress Hız optimizasyonları ile sitenizin açılma süresi kısalmakta, ziyaretçilerin site içinde daha verimli zaman geçirmesi sağlanmaktadır. WordPress site hızlandırma çalışmaları hem kullanıcı deneyimini artırır hem de arama motorlarında daha iyi sıralamalarda yer almanıza yardımcı olur.

Günümüz dijital dünyasında, hız ve verimlilik her şeyin öncelikli olduğu bir faktördür. Etkileyici ve güzel görünen bir web sitesinin yanı sıra hızlı yükleme sürelerine sahip olmak, kullanıcı deneyimini arttıracak ve dönüşüm oranlarınıza katkı sağlayacaktır.

WordPress web sitenizde ziyaretçilerin kaybına yol açan sorunların başında yetersiz web sitesi hızı gelmektedir. Eğer websiteniz beklenenden daha yavaş yükleniyorsa, bu durumun doğrudan trafiğinize ve gelirinize etki ettiğinin farkında olmalısınız. Bu gerçek, birçok site sahibini WordPress nasıl hızlandırılır konusunda düşündürmektedir. Bu yazımızda sizlere WordPress hızlandırma yöntemlerden bahsedeceğiz.

Eğer hazırsanız WordPress site hızı nasıl arttırılır ile konuya başlayalım.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

İşletmeniz için yapabileceğiniz en iyi şey WordPress sitenizi hızlandırmak olabilir. Eğer bunu başaramazsanız şüphesiz hem para hem de trafik kaybedersiniz. Dijital dünyada online kullanıcılar oldukça sabırsızdır. Bu konuda yapılan araştırmaların çoğu, kullanıcıların yavaş açılan siteleri terk ettiğini belirtiyor.

İşin daha da kötüsü, sitenizin yavaş olması potansiyel müşterilerin sizi bulmasını engelliyor olabilir. Google, 2018’in Temmuz ayından itibaren sayfa hızının sıralama faktörü olduğunu duyurmuştu.

Geçtiğimiz zamanlarda Google bu sıralama faktörünü rafa kaldırdığını açıklasada, araştırmalar hızlı yüklenen sitelerin Google sıralamalarında yüksek pozisyonlar aldığı ile korelasyon göstermekte.

wordpress-yuklenme-hizi

WordPress site hızını arttırma için birçok yöntem bulunuyor. Burada önemli olan husus, mevcut sitenizin hızına negatif etkide bulunan etkenleri belirlemek.

Öncelikle hangi unsurların sitenizi yavaşlattığını belirlemek için testler yapmanız, siteyi yavaşlatan sebepleri nokta atışı bulmanızı sağlayabilir.

Şimdi çalıştırabileceğiniz bazı WordPress hız testlerine birlikte göz atalım.

WordPress Site Hızı Nasıl Ölçülür?

İki saniyeden daha uzun sürede açılan herhangi bir web sitesi, kullanıcı deneyimi açısından iyi değildir. İdeal olarak yüklenme sürelerini 1 saniyenin altında olacak şekilde hedeflemelisiniz.

WordPress sitenizin hızı, websitenizin her bir sayfasındaki içerik miktarına ve türüne bağlı olarak değişebilir. Websitesi ana sayfaları genellikle yükleme hızını tahmin etmek için kullanılırken, aynı şekilde yüksek trafik alan diğer sayfaları da test etmeniz gerekmektedir.

Kendi web sitenizi sık sık ziyaret ediyorsanız, Chrome gibi tarayıcılar web sitenizi önbelleğe alır ve sitenize her girdiğinizde otomatik olarak ön yüklemeyi gerçekleştirir.

Sizler siteniz hızlı yükleniyor sanabilirsiniz ancak web sitenizi ilk kez ziyaret eden bir kullanıcı sizle aynı deneyimi yaşamayabilir. 

Web siteniz için kullanabileceğiniz bir çok test uygulaması var. Bizler şimdilik en çok kullanılan ve başarılı bulduğumuz GTmetrix ve Google’ın kendi aracı olan PageSpeed Insights ile testlerimizi gerçekleştireceğiz.

İlk olarak, GTmetrix’i açalım ve bir web sayfasını test edelim. Daha iyi sonuçlar için size (veya web sitenizin ziyaretçilerine) en yakın sunucu konumunu seçin. Anasayfanızın URL’ini yerleştirin ve testi başlatın.

Test tamamlandığında aşağıdaki gibi bir GTmetrix performans raporu göreceksiniz.

wordpress-hizlandirma

GTmetrix web sitesini çeşitli metriklere göre derecelendirir. Ayrıca test sırasında sayfanın nasıl yüklendiğine dair görsel bir zaman çizelgesi sunar. Ayrıntılı olarak anlamak için aşağı kaydırmanız gerekecek.

wordpress-site-hizi-olcme
site-hizi-olcme

Summary sekmesi, web sitenizin performansını etkileyen tüm önemli sorunları özetler. Testini yaptığımız Veparanın herhangi bir optimizasyon sıkıntısı gözükmesede, başka sitelerde en çok karşılaştığımız problem sunucu yanıt süresidir.

Optimizasyon her zaman sunucuda başlar, güçlü bir hosting paketiniz yoksa uzun vadede başınız ciddi bir şekilde ağrıyabilir.

Yinede bu sonuca varmadan önce diğer tüm olası sorunları düzeltmek daha doğru olacaktır.

Yine çok fazla karşılaşılan problemlerden biriside ”Avoid large layout shifts” ve ”Avoid an excessive DOM size” hatasıdır. Bu sorunlar çoğunlukla Elementor tarzı sayfa oluşturucular veya tema kaynaklı problemlerdir.

Bir diğer popüler site hızı test aracı olan Google PageSpeed Insight ile devam ediyoruz. Aynı sitenin ana sayfasını burada tekrar test edeceğiz.

wordpress-site-hızı-nasil-olculur

Aşağıya kaydırdığınızda sitenizin performansını nasıl iyileştirebileceğinizi gösterecek ipuçlarını göreceksiniz. Her bir öneriyi tıklayarak genişletmek, nerede ve nasıl iyileştirme yapabileceğiniz hakkında daha fazla detay sağlayacaktır.

wordpress-site-hizlandirma-adimlari

WordPress Site Hızlandırma – 10 Adımda Sitenizi Hızlandırın!

Temalarınızı optimize ederek, cache eklentileri kullanarak, resimlerinizi sıkıştırarak, gereksiz eklentileri kaldırarak ve içerik yönetim sisteminizin performansını iyileştirerek hızlı yükleme sürelerine ulaşabilirsiniz. Bu adımlar, sayfanızın performansını artırarak ziyaretçilerin memnuniyetini ve dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olacaktır. 

Şimdi tek tek WordPress sitenizi hızlandırmak için neler yapabileceğinize göz atalım.

1.Doğru Hosting Seçimi

Bir web sitesinin hızını etkileyen en önemli faktör, WordPress web sitenizin barındığı hosting ağıdır. 

Yeni açtığınız bir web sitesini hosting paketlerindeki ”sınırsız” bant genişliği diye sunulan paylaşımlı ağlarda bulundurmak ilk başta mantıklı bir fikir gibi görünebilir.

Genellikle gözden kaçırılan nokta, paylaşımlı hosting sunucularının yoğun trafik saatlerinde iyi yükleme süreleri sunamaması ve iddia edildiği gibi sunucu yanıtının %99 çalışma süresi sağlayamamasıdır.

Hosting paketlerindeki paylaşımlı ağlar, aynı sunucu alanını sayısız başka web sitesiyle paylaştığı için genellikle daha düşük performans sunarlar. Ayrıca sunucuların ne kadar iyi optimize edildiğini, diğer web sitelerinin ne kadar kaynak kullandığını tam olarak bilemezsiniz.

2. Hızlı Bir Tema Seçin

Web siteniz için tema seçerken, hız için optimize edilmiş temalara öncelik vermelisiniz. Bazı güzel ve etkileyici görünümlü temalar aslında kötü kodlanmış olabilir ve sitenizin hızını olumsuz etkileyebilir.

Karmaşık düzenler, gösterişli javascript animasyonlar ve diğer gereksiz özelliklerle şişirilmiş bir tema yerine basit bir tema seçmek genellikle daha iyidir. Bu özellikleri zaten WordPress eklentileri veya özel CSS ile her zaman ekleyebilirsiniz.

Hız için optimize edilmiş ve etkileyici tema arayışınıza, en iyi ücretsiz WordPress temaları listemizi inceleyerek başlangıç yapabilirsiniz.

wordpress-nasil-hizlandirilir

3. Ön Bellekleme (Cache) Eklentisi Kullanın

Ön Bellekleme (Cache) eklentileri kullanmak WordPress sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz en kolay yöntemlerden biridir. Cache eklentisiyle WordPress sitenizin performansını ciddi ölçüde arttırabilirsiniz. 

WordPress, PHP ve MySQL üzerinde çalışır. Bu iki bileşen eğer önbellekleme kullanılmazsa şişebilir. Bu nedenle sitenizin hızı kullandığınız hosting altyapınız ve önbellekleme arasında birlikte çalışmaya bağlıdır. Peki Önbellekleme nedir?

Kullanıcı, önbelleğe alınmamış bir siteyi ziyaret ettiğinde WordPress sunucunuzdaki PHP, ilgili içeriği WordPress veritabanından alır ve bir HTML dosyasına birleştirir. Sonra bu dosyayı kullanıcıya gönderir.

Bu yöntem, sunucu alanı tasarrufu sağlar ve dinamik web sitesi içeriğine olanak tanır.

Peki bu süreci nasıl hızlandırabiliriz?

Önbellekleme eklentileri işte burada devreye girer. Bu eklentiler, tüm HTML sayfalarınızı PHP üzerinden oluşturur ve ardından talep edildiğinde gelecekteki kullanıcıya gönderilmek üzere bu HTML sayfalarını kaydeder. Bu şekilde, içeriğiniz ziyaretçilere daha hızlı ulaşır ve sitenizin yüklenme süresi azalır.

WP Rocket, W3 Total Cache ve WP Super Cache bu konuda en çok kullanılan ve sık güncellenen eklentilerdir. Eğer WordPress hosting sunucunuz LiteSpeed tabanlıysa, LiteSpeed Cache eklentisi de kullanabilirsiniz.

Cache eklentisiyle aldığımız örnek bir sonucu paylaşalım;

wordpress-cache-eklentisi-site-hizlandirma

Yukarıdaki resim, örnek web sitesinin herhangi bir önbellek eklentisi kurulmamış hali.

Şimdi ise Cache eklentisiyle aldığımız sonuca bakalım.

cache-wordpress-hizlandirma

Önbellek eklentisi sayesinde herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeden WordPress sitenizi ciddi ölçüde hızlandırabilirsiniz.

4. CSS ve Javascript Dosyalarını Küçültün

CSS ve JavaScript, sitenizin görünümünü sıradan HTML kodlarının ötesine taşıyan temel unsurlardır. Sitenizin görünümünü ve işlevselliğini etkilemeden bu dosyaları ne kadar küçültebilirseniz, sayfalarınız o kadar hızlı yüklenir.

Eğer web sitenizi Google PageSpeed Insights aracılığıyla test ederseniz, CSS ve JS dosyalarınızın boyutunu en aza indirgemek konusunda uyarı alabilirsiniz. Bu uyarı, CSS ve JS çağrılarının sayısını ve dosyaların boyutunu azaltarak site yükleme hızınızı artırabileceğiniz anlamına gelir.

css-javascript-kucultme

CSS ve JS boyutlarını küçültmek için Autoptimize veya W3 Total Cache gibi bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Bu eklentiler, CSS ve JavaScript dosyalarınızı tarar, gereksiz kodları siler ve dosyaları gecikme olmadan yüklemek için mümkün olduğunca küçültür.

5. Gereksiz Eklenti ve Temaları Kaldırın

Eklentilerinizi ve temanızı güncel tutmanızın yanı sıra kullanılmayanları silmek, hızlı bir site için bir sonraki adımdır. Kullanılmayan eklentiler ve temalar, yalnızca güvenlik açıkları sunmakla kalmaz, aynı zamanda WordPress web sitesi performansını da olumsuz etkileyebilir.

Kullanmadığınız eklentileri WordPress web sitelerinizde tutmak, sunucu dosyalarınıza ağır miktarda gereksiz veri ekler. Ayrıca yedek dosyaları oluşturulurken sunucu kaynaklarınız üzerinde aşırı yük oluşturarak yedeklemenizin boyutunu da artırır.

Her bir eklenti web sitenizdeki küçük bir yazılım parçası gibi olduğu için aynı anda çalışan çok fazla eklenti, sitenizin yükleme sürelerini olumsuz etkileyebilir.

Belirli bir eklentiyi kullanmasanız bile, arka planda gereksiz işlemler yapabilir ve kaynakları tüketebilir.

Öncelikle tekrar kullanmayacağınız eklentileri devre dışı bırakın. Her devre dışı bırakmadan sonra sitenizi test edin ve her şeyin hala düzgün çalıştığından emin olduktan sonra bu eklentileri silin. Ardından, eklentileri tek tek devre dışı bırakarak hangilerinin sitenizin hızda fark yarattığını görebilirsiniz.

Kullanılmayan bir WordPress eklentisini silmek için önce devre dışı bırakmanız gerekir. Ardından devre dışı bırakılmış eklentiler listenize giderek kullanmadığınız eklentiyi tamamen kaldırabilirsiniz.

Kullanılmayan bir WordPress temasını kaldırmak için Görünüm > Temalar bölümüne giderek gereksiz temaları silebilirsiniz.

6. Resimlerinizi Optimize Edin

Görseller içeriğinize canlılık katarak kullanıcı deneyimini artırır. Araştırmacılar görsellerin kullanımının, insanların içeriğinizi okuma olasılığını %85 artırdığını bulmuşlardır.

Fakat görselleriniz optimize edilmemişse, faydadan çok zarar verecektir. Optimize edilmemiş yüksek çözünürlükteki görseller gereksiz kaynak kullanırlar ve yeni başlayan web sitelerinde en yaygın hız sorunlarından biridir.

WordPress sitenizin daha hızlı yüklenmesini istiyorsanız, görselleri optimize etmek şarttır. Web sitenize doğrudan bir resim yüklemeden önce görüntü kalitesi bozulmadan sıkıştırarak 4-5 kat daha düşük yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin; bir e-ticaret mağazası oluşturmak, sosyal medya entegrasyonu sağlamak, SEO performansınızı iyileştirmek veya web site analizlerini incelemek gibi. Özetle; hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bu ihtiyacı karşılayacak bir WordPress eklentisi vardır diyebiliriz. 

Bu tarz sıkıştırma işlemlerini manuel olarak yapabilirsiniz ve küçük bir web sitesi için büyük bir zaman kaybı oluşturmayacaktır. Ancak, WordPress siteniz biraz büyükse görselleri manuel olarak optimize etmek gereksiz zaman alıcı olmaya başlayabilir. Bu noktada resim optimizasyonu sağlayan eklentiler kullanabilirsiniz.

WordPress görsel optimizasyon eklentileri olarak Imagify, Smush ve EWWW kullanabileceğiniz araçlardır.

Ayrıca web sitenize yüklediğiniz görselleri WebP formatında yüklemenizin site hızına katkı sağlayabileceğini söyleyebiliriz. 

7. PHP Sürümünüzü Yükseltin

PHP, tüm WordPress web sitelerinin altyapısını oluşturan temel dilidir. Temalar ve eklentiler gibi PHP’nin de zaman zaman daha verimli çalışması için güncellemeri yayınlanır. Genelde hosting firmaları sunucularında en stabil çalışan PHP sürümlerini kullanırlar. 

Yeni PHP 8, önceki sürümlere göre neredeyse 2 kat daha hızlıdır. Eğer temanız ve eklentiniz PHP 8 tarafından destekleniyorsa PHP sürümünüzü yükselterek web sitenizin performansını ciddi ölçüde arttırabilirsiniz.

php-surumunuzu-yukseltin

PHP sürümünüzü öğrenmenin en iyi yolu, hosting panelinize giriş yapmak ve orada sürümü kontrol etmektir. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız daha da kolay bir yöntem, hosting firmanızın destek ekibiyle iletişime geçmektir.

PHP sürümünüz güncel değilse, onlardan en son sürüme güncellemelerini isteyebilirsiniz.

PHP sürümünüzü yükseltmeden önce kullandığınız eklentilerin PHP 8 tarafından desteklendiğini kontrol etmeniz sağlıklı olacaktır. Yinede bunu yapmadan önce, mevcut sitenizin kapsamlı bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun.

Herhangi bir sıkıntı olması durumunda oluşturduğunuz yedek ile sitenizi hızlı bir şekilde eski haline getirebilirsiniz.

8. GZIP Sıkıştırmayı Aktifleştirin

GZIP, internet üzerinden dosya gönderimi için yaygın olarak kullanılan kayıpsız bir sıkıştırma yöntemidir. GZIP, dosya boyutlarını %80’e kadar küçültebilir ve diğer sıkıştırma yöntemlerine göre çok daha kısa sürede dosyaları sıkıştırır. Web sitenize GZIP sıkıştırmasını uyguladığınızda, sıkıştırılmamış bir dosyaya göre çok daha az bant genişliği kullanacağınız için dosyalarınız kullanıcılara daha hızlı gönderilir.

WordPress sitenizde GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmenin en kolay yolu önbellekleme (cache) veya performans optimizasyonu eklentisi kullanmaktır.

Örneğin WordPress sitenizi Apache web sunucusunda barındırıyorsanız W3 Total Cache eklentisi, Tarayıcı Önbelleği ayarları panelinde GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmek için bir seçenek sunar.

İkinci seçenek ise sunucu paneliniz üzerinden .htacess dosyalarını düzenlemektir. 

Bunun için aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterlidir. Dosyayı kaydedin ve ardından sunucunuzda GZIP sıkıştırmasını etkinleştirip etkinleştirmediğinizi kontrol edin. Mümkünse bu işlemden önce bir yedek almayı unutmayın.

<IfModule mod_deflate.c>
  # Hangi dosya türlerinin sıkıştırılacağını tanımlayın
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
  AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
  AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
  AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
  AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
  # Eski tarayıcılar için istisnalar ekleyin
  BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
  BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
  BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</IfModule>

9. Veritabanınızı Temizleyin

Veritabanı optimizasyonu, veritabanınızdaki istenmeyen verileri silerek dosya boyutunu minimumda tutar ve aynı zamanda yedeklerinizin boyutunu azaltmaya yardımcı olur.

Eğer uzun bir süredir WordPress sitenizi kullanıyorsanız, büyük olasılıkla veritabanınızda kullanılmayan eski dosyalar birikmiştir. Kullanılmayan temalar ve eklentilerden kalan veriler, eski kullanıcılar, yayınlanmamış içerikler ve sildiğiniz görseller gibi gereksiz dosyalar, depolama alanını işgal eder ve sunucunuza gereksiz yük getirir.

Veritabanınızı temizlemek, phpMyAdmin aracılığıyla manuel olarak yapılabilir ancak çoğu kullanıcı için bu tarz manuel bir yöntem biraz teknik bilgi gerektirebilir. Veritabanınızı temizlemek için eklenti kurmak, teknik anlamda bilgi sahibi olmayan birisi için daha güvenli bir seçenek olacaktır.

WP-Sweep, Advanced Database Cleaner ve WP Optimize gibi eklentiler ile dosyalarınızı denetleyerek, çöp olarak işaretlenmiş gönderileri, revizyonları, kullanılmayan etiketleri silerek WordPress veritabanınızı temizleyebilirsiniz.

10. CDN Kullanın

WordPress web sitenizi hızlandırmanın en kolay yollarından biri hızlı ve güvenilir bir CDN kullanmaktır.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN), web sitesine erişmek isteyen kullanıcıları coğrafi olarak kendilerine en yakın konumda bulunan sunuculara yönlendiren ve bu sunucular üzerinden içeriği dağıtan bir sunucu ağı sistemidir.

CDN, web sitelerinin hızını artırmak, yük dengelemesi sağlamak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılır. Kullanıcılar, sitedeki içeriği en hızlı şekilde alabilir ve siteye erişim süreleri minimumda tutulur. Böylece kullanıcılar web sitenize daha hızlı erişebilir ve sayfalar daha hızlı yüklenir.

CDN, kullanıcıların farklı coğrafi konumlarından bağımsız olarak tüm ziyaretçilere optimize edilmiş bir deneyim sunar.

CDN’ler bunu, web sitenizin kopyasını dünya genelinde farklı yerlerde bulunan veri merkezlerinde tutarak yapar. Ardından, site ziyaretçisinin web sitenizi nereden girdiğine bağlı olarak, içeriğinizi onlara en yakın veri merkezinden yükler.

Yani aslında bir CDN’nin temel işlevi, bir kullanıcıya web sitesini mümkün olan en yakın konumdan sunarak site yükleme hızını en düşük seviyede tutmaya yardımcı olmaktır.

WordPress’in popülerliği ve kullanıcı dostu yapısı, onu milyonlarca site için tercih edilen bir platform haline getirse de, hız konusunda bazı zorlukları beraberinde barındırabilir.

WordPress hızlandırma süreci sadece birtakım eklentileri kurmakla ya da bazı ayarları değiştirmekle bitmez, sürekli bir optimizasyon gerektirir.

Hızlı yüklenen bir WordPress sitesi, ziyaretçilerin ilgisini çekerken arama motorlarında da daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Dolayısıyla WordPress hız optimizasyonuna odaklanarak, online varlığınızı güçlendirebilir ve rekabette öne çıkabilirsiniz. Bu rehberde sunduğumuz bilgiler sayesinde sitenizin hızını artırabilir ve kullanıcılarınıza daha iyi bir web deneyimi sunabilirsiniz.

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist

Yorum yapın