Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » Instagram Threads Nedir? Threads ile Nasıl Para Kazanılır?

Instagram Threads Nedir? Threads ile Nasıl Para Kazanılır?

Instagram Threads para kazanma yolları neler sorusu Threads uygulamasının piyasaya çıkışının ardından ilk merak edilen sorulardan birisi oldu. Peki Instagram threads nedir ve nasıl bir para kazanma aracı haline gelebilir?

Elon Musk’ın Twitter (Yeni adıyla X) platformuna bir alternatif olarak çıkan, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Threads uygulaması; insanların gerçek zamanlı sohbet edebilmesini sağlayan bir mesajlaşma platformu olarak 100’den fazla ülkede hizmet vermeye başladı. Elon Musk’ın Twitter’da tweet görüntüleme sınırlaması getirmesinin ardından Instagram ve Facebook’un kurucu şirketi Meta’nın sunduğu Instagram Threads, kullanıcılar için başarılı bir alternatif olarak piyasadaki yerini aldı.

Peki Instagram Threads nedir, nasıl kullanılır? Threads’e nasıl kayıt olunur?

Threads, Instagram’ın yeni bir özelliği midir, yoksa ayrı bir uygulama mıdır? Threads ile nasıl para kazanılır? İşte bu uygulama hakkında detaylar!

Instagram Threads Nedir?

Threads; Twitter’a benzer şekilde insanların birbirleriyle sohbet etmesini sağlayan metin tabanlı, gerçek zamanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır. Instagram hesabına bağlı bir uygulama olduğu için ayrı bir hesap açmaya gerek kalmadan Instagram giriş bilgileri ile Threads girişi yapılabilmektedir. 500 karaktere kadar uzunlukta mesajlar gönderilebilen Instagram Threads uygulamasında paylaşımlar; fotoğraf, web bağlantıları ya da 5 dakikaya kadar uzunluktaki videoları içerebilmektedir.

Ayrıca Threads, görmek istemediğiniz içerikleri filtrelemenize yardımcı olmak için Instagram’da bulunan birçok özelliği de sunmaktadır. Örneğin, kimin size yanıt verebileceğini veya bir gönderide sizden bahsedebileceğini kontrol edebilir ve bu kelimeleri içeren gönderilerin akışınızda görünmemesi için bir kelime filtresi ekleyebilirsiniz.

Instagram’da engellediğiniz tüm hesaplar Threads uygulamasında da otomatik olarak engellenir. Bunun dışında dilediğiniz hesapları doğrudan Threads üzerinden takip edebilir, kısıtlayabilir ya da engelleyebilirsiniz.

İki platform arasındaki rekabet kızışıyorken içerik üreticiler, internetten para kazanma potansiyeli en yüksek olan platformu seçmeyi istiyorlar.

Meta’nın (eski adıyla Facebook) geliştirdiği bir Instagram uygulaması olan Threads, Twitter’a doğrudan bir rakip olarak adını duyurdu ve lansmanının ilk gününde 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

threads-nedir

Threads, lansmanının ilk haftasında önemli bir ilgi gördü. Şirket tarafından yayınlanan verilere göre, platforma 100 milyondan fazla kullanıcı kaydoldu.

Üstelik bu kullanıcılar arasında sadece markalar değil, aynı zamanda ünlüler ve gazeteciler gibi önemli hesaplar da yer alıyor.

İlk etapta Threads, beş günlük başarısıyla diğer rakiplerine büyük bir üstünlük sağlıyor.

Threads’in lansmanı, Twitter’ın tweet görüntüleme sınırlaması kararıyla Twitter’ın mevcut sahibi olan Elon Musk‘a yönelik hoşnutsuzluk dalgasından önemli ölçüde yararlandı. Zuckerberg, Threads uygulamasını kullanıma sunarak Elon Musk’la bir kez daha rekabet ortamında yerini aldı.

İşte popüler platformların 100 milyon kullanıcıya ulaşma süreleri;

SıralamaPlatformPiyasaya Sürülmesi100M Kullancıya Ulaşması
1Threads 20235 Gün
2ChatGPT20222 Ay
3TikTok20179 Ay
4WeChat20111 Yıl 2 Ay
5Instagram20102 Yıl 6 Ay

Threads Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı telefonunuzdaki App Store veya Google Play’de bulmak için arama çubuğuna “Threads” yazmanız yeterli. 

Uygulamayı indirdikten sonra açıp ve ekranınızın altında bulunan “Instagram ile Giriş Yap” seçeneğine tıklayın. Threads’i kullanabilmek için Instagram hesabına ihtiyaç duyulduğu için, kullanıcılara Instagram’da zaten takip ettikleri kişileri takip etme seçeneği sunulur.

Hesabınızı açtıktan sonra, takip ettiğiniz kişilerin yanı sıra takip etmediğiniz rastgele kullanıcıların gönderilerini de görebileceğiniz Threads akışınıza yönlendirileceksiniz.

 Threads vs Twitter(X): Aralarındaki Fark Nedir?

Yeni sosyal medya devi Threads, Twitter’la kıyasıya bir rekabet içerisine girmiş durumda. Instagram’ın yan ürünü olarak lanse edilen Threads, Twitter’a oldukça benziyor.

Hatta Elon Musk yönetimindeki Twitter, Threads’in özelliklerini Twitter’dan “alıntıladığını” öne sürerek yasal tehditlerde bulundu.

Threads, kullanıcıların alışkın olduğu temel sosyal medya özelliklerine sahip bir platformdur. Mevcut haliyle mesajlaşma, hashtag kullanımı, hikaye paylaşımı, sesli sohbet ve reklam verme gibi özellikler Threads’de mevcut değil. Tabiki bu özelliklerin gelmesi çok uzun sürmeyecektir.

threads-vs-twitter-farklari-ne
THREADSTWITTER
Gönderi Uzunluğu500 karakter280 karakter
Link PaylaşımıVarVar
Fotoğraf PaylaşımıVarVar
Video Paylaşımı5 dakika2 dakika 80 saniye
Hesap DoğrulamaVarYok
Gönderi SilmeVarVar
Gönderi DüzenlemeYok Yok
Direkt MesajlaşmaYokVar
Trend HikayelerYokVar
HashtagYokVar
Bir Günde Sınırsız Sayıda Gönderi GörüntülemeVarYok
Tablo: Instagram Threads ve Twitter farkları. (Twitter’ın ücretsiz versiyonundaki özellikler baz alınmıştır.)

Threads halen geliştirilmekte olan bir platformken; kullanıcı adı değiştirme, profil doğrulama, gizlilik politikası gibi bazı temel özelliklerini kullanıcılara sunmuş durumda.

Elon Musk’ın liderlik ettiği Twitter ise piyasada 16 yıldır varlık gösteriyor ve Musk’ın yönetimine geçtikten sonra platformda birçok değişiklik yaşandı. Bu durum birçok kullanıcıyı alternatif arayışına itti.

Marc Zuckerberg bu alternatif arayışını iyi yakalayıp Threads uygulamasını kullanıcılarla buluşturdu.

Gelin Threads ile Twitter arasındaki farklara şöyle bir  göz atalım:

 1. Erişilebilirlik: Twitter, bir web sitesi olarak piyasaya sürüldüğünde mobil uygulamalar henüz mevcut değildi. Threads ise, Instagram gibi mobil öncelikli bir yaklaşım benimsedi.
 2. İçerik Sınırlamaları: Her iki platformda kullanıcıların fotoğraf, video, GIF ve link paylaşmasına olanak tanır. Buradaki fark Threads, 500 karaktere kadar metin paylaşmanıza olanak tanırken, Twitter’da bu sınır 240 karakterdir.
 3. Entegrasyon: Threads temelde Instagram’a bağlıdır; kullanıcı oturumu, politikalar ve daha birçok özellik doğrudan Instagram üzerinden yönetilir. Bu durum Threads’in hızla popülerlik kazanmasını sağlarken, aynı zamanda kullanıcıları bir ekosistem içinde sınırlı tutar. Twitter, Musk’ın liderliğinde sürekli evrilen bağımsız bir platformdur. Musk, kullanıcılara daha birçok özellik sunmayı ve hatta premium içerik için ödeme yapmayı planladığını açıkladı.
 4. Hesabın Devre Dışı Bırakılma Durumu: Eğer sosyal medya detoksu yapmayı planlıyorsanız, twitter hesabınızı doğrudan kapatabilirsiniz. Threads’de ise durum biraz daha farklı. Threads hesabınız doğrudan Instagram ile bağlantılı olduğundan hesabınızı kapatmak istiyorsanız Instagram hesabınızı kapatmanız gerekiyor.
 5. Doğrudan Mesajlaşma Özellikleri: Twitter, kullanıcılara DM (direkt mesaj) yoluyla özel sohbet etme imkanı sunar. Mesajlaşma platformunda metinler, bağlantılar, resimler, GIF’ler ve emojiler rahatça paylaşılabilir. Öte yandan, Threads’de böyle bir direkt mesajlaşma özelliği bulunmamakta. Meta, zaten Instagram ve WhatsApp gibi platformlarda bu özelliği sunduğu için Threads’ta böyle bir özelliğin tekrarını getirmeme kararı almış olabilir.
 6. Anasayfa Feed Akışı: Threads’ın feed kısmı oldukça basittir. Kullanıcılara yalnızca takip ettikleri kullanıcıların veya popüler olan gönderilerin gösterildiği bir akış sunar. Bu akışı kişiselleştirmek veya düzenlemek için herhangi bir seçenek sunmaz. Ancak Twitter, kullanıcılara akışlarını kişiselleştirme seçeneği sunarak daha esnek bir deneyim yaşatır. “Takip Edilenler” seçeneğiyle sadece belirli hesapların paylaşımlarını veya “Sizin İçin” seçeneğiyle ilginizi çekebilecek içerikleri görebilirsiniz.

Sonuç olarak, her iki platform da sosyal medya dünyasında önemli bir yer tutuyor ve kullanıcılarına farklı deneyimler sunuyor. Threads ve Twitter arasındaki bu yarış, sosyal medya kullanıcıları için heyecan verici ve yenilikçi özelliklere kapı aralayacak gibi görünüyor.

Threads İle Para Kazanılır Mı?

Twitter yani yeni adıyla X, içerik üreticileriyle reklam gelirlerini paylaşacak bir programı hayata geçirdiğini açıkladı.

Bu program kapsamında, içerik üreticiler tweet yanıtlarında yer alan reklamlardan elde edilen gelirin bir kısmını kazanabilecekler. Haliyle içerik üreticiler Threads ile nasıl para kazanılır konusunda meraklanmış durumda. 

Elon Musk aldığı bu aksiyon ile içerik üreticilere ek bir gelir kaynağı sunarak platform üzerinde daha aktif içerik üretmelerini hedefliyor.

Peki ya mevcut haliyle Instagram Threads ile para kazanmak mümkün mü? 

Twitter’a kıyasla threads üzerinden doğrudan para kazanmak pek mümkün değil ancak imkansız da değil. 

Threads’ın sunduğu özellikler, içerik üreticilerin kendi markalarını ve takipçi kitlesini oluşturmalarına yardımcı olabilir. Bu da dolaylı yollarla gelir elde etmelerine olanak tanır. Örneğin, markalarla işbirliği yaparak tanıtım ve reklam faaliyetlerinde bulunabilirler. Tabi bunun için Pinterest para kazanma, twitter para kazanma gibi yolları da deneyebilirsiniz.

Gelin beraber threads ile para kazanma yollarını tek tek inceleyelim.

threads-ile-nasil-para-kazanilir

Threads ile Nasıl Para Kazanılır? Threads ile Para Kazanma Yolları

Threads ile para kazanmanın ilk adımı, hesabınızın pazarlama için hazır olduğundan emin olmaktır. Threads’te para kazanmak için öncelikle profesyonel bir profil oluşturmalı ve daha sonra doğru hedef kitleyi bulmalısınız. Daha sonra aşağıda yazdığım Threads para kazanma yolları arasından seçim yaparak ilerleyebilirsiniz.

Instagram Threads para kazanma yolları:

 1. Affiliate marketing
 2. Sponsorlu içerik üretme
 3. Ürünlerinizi tanıtarak insanları e-ticaret sitenize yönlendirme
 4. Uzman olduğunuz bir alanda danışmanlık vermek için kendinizi tanıtma

O halde gelin öncelikle profilinizi ve hedef kitlenizi nasıl oluşturabileceğinizi ve daha sonra hangi threads para kazanma yolu ile nasıl ilerleyebileceğinizi inceleyelim!

Instagram Threads Profili Nasıl Olmalı?

Threads ile para kazanmaya başlamak istiyorsanız profesyonel bir Threads profili oluşturmanız önemli bir adımdır.

Diğer kullanıcılar tarafından spam veya sadece reklam için açılmış bir profil gibi durmak istemezsiniz.

Profilinizi oluştururken dikkate almanız gereken bazı noktalar şunlardır: 

 • Profil fotoğrafınızda gerçek fotoğrafınızı veya logonuzu kullanın.
 • Kişiliğinizi ve ilgi alanlarınızı yansıtan bir biyografi oluşturun.
 • Kullanıcı adınızda markanızın adını kullanın.
 • Profilinize web sitenizin linkini ekleyin.
 • Konum bilginizi belirtin.

Ayrıca oluşturduğunuz profili herkesin kolayca anlayabilmesi için Threads hesabınızda bahsetmek istediğiniz özet bilgiler herkese görünür şekilde paylaşılmalıdır.

Peki instagram threads biyografiye nasıl eklenir?

 1. Threads hesabınızın biyografi alanını düzenlemek için profilinizin üst kısmında yer alan etiket (sticker) bölümüne tıklayın.
 2. Kendinizi tanıtabileceğiniz ve ilgi çekici olan bir biyografi metni hazırlayın.
 3. Sağ üst köşede yer alan “kaydet” butonuna tıkladığınızda biyografiniz herkes tarafından görülebilecektir.

Threads Hedef Kitlesi Nasıl Genişletilir?

Güçlü ve güven veren bir profilin ardından odaklanmanız gereken sonraki adım, hedeflenen ilgili kitleyi ulaşmaktır. Ulaşmak istediğiniz ürününüz ile ilgili kullanıcıları takip ederek ve diğer kullanıcıların içerikleriyle aktif bir şekilde etkileşimde bulunarak kitlenizi oluşturabilirsiniz. 

Hedef kitleyi analiz ederek stratejilerinizi geliştirmek, sponsorlu gönderiler veya satış ortaklığı gibi yollarla Threads’ten para kazanma potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

Aşağıda bunları nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. 

Threads Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Nedir?

Satış ortaklığı, başka firmaların ürün veya hizmetlerini tanıtarak yönlendirme linkleriniz aracılığıyla yapılan satışlardan komisyon kazanmaktır. Diğer sosyal platformlarda da geçerli olan bu yöntem ile Threads üzerinden para kazanmak mümkün. 

Affiliate marketing sayesinde markalarla işbirliği yaparak onların ürünlerini veya hizmetlerini tanıtarak her satış başına komisyon kazanabilirsiniz. Ayrıca, zaten var olan platformlara katılarak, ürün ve hizmetleri tanıtmak için hazır bağlantılar da edinebilirsiniz.

Bu bağlantıları Threads üzerinde paylaşarak, ürünleri ya da hizmetleri satın alan her kullanıcı için ek gelir elde edebilirsiniz. Özellikle tekliflerin ve ürünlerin avantajlarını vurgulayarak hazırladığınız gönderiler, takipçilerinizin ilgisini çekebilir ve bu sayede daha yüksek satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Threads Sponsorlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

Hali hazırda Instagram’da büyük bir takipçi kitleniz varsa, bu avantajınızı Threads’te de kullanabilirsiniz. Zira, Instagram takipçileriniz zamanla Threads hesabınıza da yöneleceklerdir.

Threads üzerinde, çeşitli markalarla ortaklık kurarak onların ürün veya hizmetleri için sponsorlu içerikler hazırlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu içerikleri, takipçi kitlenizin ilgi alanlarına uygun bir şekilde şekillendirin ve markaların mesajlarını doğal bir şekilde içeriğe entegre edin. 

Kurgulayacağınız sponsorlu içerikler, ürün incelemelerinden yaşam tarzı önerilerine kadar geniş bir yelpazede olabilir. Bu sayede hem takipçilerinize değerli bilgiler sunar hem de işbirliği yaptığınız markaların daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlarsınız.

Threads Üzerinden Nasıl Ürün Pazarlanır?

Threads yeni bir platform olduğundan dolayı rekabetin minimum seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bu fırsattan yararlanarak kendi ürünlerinizi Threads üzerinden tanıtabilir ve satışa sunabilirsiniz. 

Özellikle Instagram ve TikTok’ta zaten beğeni toplayan giysi, aksesuar ya da dijital içerik gibi ürünlerinizi bu platformda da pazarlayabilirsiniz. 

Ürünlerinizi çekici görsellerle tanıtarak kitleye sunun ve satışları teşvik etmek için Threads’in sunduğu özelliklerden, özellikle hikaye paylaşımı gibi fonksiyonlardan faydalanabilirsiniz.

Instagram Threads’te Danışmanlık Verme Nasıl Olur?

Belirli bir konuda derinlemesine bilgiye sahipseniz, danışmanlık hizmetleri sunarak bireylerin ya da şirketlerin sorunlarına çözüm bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Threads profilinizi, uzmanlık alanınızı ön plana çıkararak ve sektördeki bilgi birikiminizi göstererek potansiyel müşterilere ulaşmak için etkili bir araç haline getirin. 

Bu sayede, uzmanlık alanınızda yardıma ihtiyaç duyan kişiler sizi daha kolay bulabilir ve danışmanlık hizmetlerinizden faydalanabilir.

Sonuç olarak Instagram Threads by Instagram, markaların ve içerik üreticilerinin tanınırlıklarını artırmaları ve daha geniş bir takipçi kitlesine ulaşmaları için önemli bir fırsat sunmaktadır.

Threads, Instagram ekosistemi içinde bu bağlantıları güçlendirmeniz ve etkileşiminizi maksimize etmeniz için mükemmel bir araç olarak öne çıkmaktadır.

Yukarıdaki Threads ile para kazanma yöntemleri listesinden yeteneklerinizle, ilgi alanlarınızla ve hedef kitlenizle uyumlu stratejileri seçin ve Threads ile para kazanmaya başlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Threads nedir, nasıl kullanılır konusunu detaylı bir şekilde ele aldığım bu yazımda; Threads para kazanma yollarını da anlattım. Bu bölümde ise sizlerin merak ettiği bazı soruları kısaca yanıtlayacağım.

Threads Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Threads uygulamasında reklam vermek henüz mümkün değildir. Ancak Instagram ile bağlantılı olan bu uygulamada içerik tanıtımları yaparak ya da e-ticaret sitesine yönlendirme yaparak reklama benzer nitelikte gönderiler oluşturulabilmektedir.

Instagram Threads Mesajlaşma Var Mı?

Hayır, Threads uygulaması üzerinden direkt olarak mesajlaşmak henüz mümkün değildir. Ancak Instagram ile entegre bir mesajlaşma uygulaması olanThreads’e Instagram ile aynı hesap bilgileriyle giriş yaparsınız ve Threads üzerinden Instagram arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz.

Threads uygulaması, arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını gösteren bir “Durum” özelliğine de sahiptir. Bu sayede arkadaşlarınızın anlık durumlarını görebilir ve onlarla daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist

Yorum yapın

Open chat
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Merhaba 👋
Bize hemen soru sorabilirsin.