Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » Pinterest Nedir? | Pinterest Para Kazanma Yolları Neler?

Pinterest Nedir? | Pinterest Para Kazanma Yolları Neler?

Pinterest nedir diye baktığımızda, sadece görsel bir platformdan çok daha fazlasını temsil ettiğini görüyoruz. Pinterest fotoğrafları ile görsel ilhamın ve keşfin buluştuğu bu sanal dünya, bir yandan ilgi çekici ve yaratıcı içeriklerle dolup taşarken diğer yandan iş fırsatları sunuyor. Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Pinterest para kazanma yolları da birçok kişiyi cezbetmekte ve Pinterest ne demek, bu platformda ne yaparak para kazanabilirim sorularını gündeme getirmekte.

Pinterest kuruluş tarihi 2009 olup kurulduğu yılda 300 bin kullanıcıya sahipken, günümüzde bu sayı 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşmıştır. Ben Silbermann, Paul Sciarra ve Evan Sharp tarafından kurulan Pinterest, başlangıçta sadece davetiye ile üye olunabilen bir platformdu ve zamanla herkese açık hale geldi. Günümüzde Pinterest fotoğraf arama yaparak platformu aktif bir şekilde kullananların büyük bir bölümü, yeni fikir arayışında olan ve ilham kaynağı olarak Pinterest kullanan bireylerden oluşuyor.

Göz alıcı resimler, ilham veren fikirler ve sınırsız yaratıcılıkla dolu dijital bir pano olarak tanımlayabileceğimiz Pinterest uygulaması; sadece bir görsel şölen değil, aynı zamanda çeşitli yollarla kazanç elde edebileceğiniz bir platform olarak da bilinmelidir. Örneğin, Pinterst görsel arama özelliği sayesinde ürün yerleştirme yaparak panonuza eklediğiniz ve Pinterest kategoriler bölümünde herkesin bulabileceği bir içerik; kullanıcıların Pinterest pin indirme yoluyla size para kazandırabilir. Bunun dışında reklam verme, influencer pazarlama ve affiliate marketing gibi yöntemlerle Pinterest üzerinden gelir elde etmek mümkün.

O halde Pinterest ne işe yarar, Pinterest nasıl kullanılır ve Pinterest para kazanma hangi yollarla olur konularını detaylıca öğrenebileceğimiz yazıma Pinterest nedir konusunu inceleyerek başlayalım!

Pinterest Nedir?

Pinterest ne demek anlamı nedir diye baktığımızda “pin” (iğnelemek veya tutturmak) ve “interest” (ilgi) kelimelerinin birleşiminden oluştuğunu görmekteyiz. Pinterest kuruluş tarihi 2010 yılının Mart ayındadır. Evan Sharp, Ben Silbermann ve Paul Sciarra tarafından kurulan Pinterest; kullanıcıların arama yapmasına, kaydetmesine ve kendilerinin veya potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek pinler oluşturmasına olanak tanıyan popüler bir görsel arama motorudur.

Pinterest pin oluşturma, kullanıcıların kendi ilgi alanlarına yönelik görsel içerikleri bulmalarını ve bu içerikleri panolarına tutturmalarını ifade eder. Panolar, pinterest uygulaması üzerinde kullanıcıların ilgi duydukları konuları düzenlemelerine ve kaydetmelerine olanak tanıyan alanlardır.

pinterest nedir

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Pinterest para kazanma yolları da platformun popülerliğinin artışı ile merak edilmeye başlanmış ve bu alanda çalışmalar yapılmıştır. Pinterest video ve Pinterest fotoğrafları; blog yayınlarına, e-ticaret mağazalarına ve markalara bağlantı vererek para kazanma amaçlı hazırlansa da bazı pinlerin sadece estetik amaçlarla ya da bilgilendirici metinlerle hazırlandığını görüyoruz. 

2023 yılından itibaren güncel kullanıcı sayısı 478 milyonu geçen uygulamada pinterest fotoğraf arama ve pinterest pin indirme eylemleri her ay 4 milyardan fazla yapılmaktadır. Özellikle 18-29 yaşları arasında popüler olan ve 200’den fazla ülkede kullanılan uygulamada en aktif kullanıcıların kadınlar olduğu söylenebilir.

Pinterest 2023 Annual Report

Pinterest Türkiye, dünya çapında Pinterest’in en hızlı büyüyen pazarlarından biridir. Türkiye’de 18 milyon aktif Pinterest kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcılar, her ay ortalama 150 milyon Pinterest pinleri kaydetmektedir.

Türkiye’de en popüler Pinterest kategoriler arasında ev, yemek, moda ve güzellik bulunmaktadır. En çok pinlenen içerikler de yemek tarifleri, dekorasyon fikirleri ve moda trendleridir.

Pinterest Ne İşe Yarar?

Pinterest ne için kullanılır diye bakacak olursak; çeşitli görsel içerikleri keşfetme, paylaşma ve indirme olanakları ile kullanıcıların ilham alma, günlük hayatta kullanabileceği ürünleri keşfetme ve organizasyon planlarını hazırlama konularında kullanılması amaçlandığı görülüyor. 

Pinterest kullanım amaçları:

 1. İlham Kaynağı: Pinterest görsel arama, kullanıcıların farklı konularda ilham alabilmesi için binlerce görsel arasında keşif yapma imkanı sunar. Kullanıcılar moda, ev dekorasyonu, yemek tarifleri, seyahat, sağlık ve fitness gibi birçok Pinterest kategori içindeki görselleri inceleyerek yeni fikirler edinebilmektedir. 
 2. Plan ve Tasarım Yapma: Pinterest fotoğrafları, herhangi bir alanda proje planlamak, tasarlamak ve geliştirmek için kullanılabilmektedir. Uygulamadaki tasarımların tarzında ürün geliştirilmesi günlük hayattaki konuşmalarda da yer edinmiştir. Örneğin; Pinterest takı tasarım, Pinterest elbise tasarım ya da Pinterest kıyafet kombinleri geliştirileceği söylendiğinde akılda oluşan görünümler belli tarzlarda olur. 
 3. Ürün ve Hizmet Tanıtımı: Pinterest para kazanma amacı olan işletme hesapları ya da kişiler için ürün tanıtımı yapmayı kolaylaştıran bir platformdur. Potansiyel müşterileri Pinterest fotoğrafları ile ikna etmek, ürün satışlarında daha yüksek dönüşüm oranları almayı mümkün kılar. Ayrıca görsellerin popülerleşmesi ve diğer kullanıcılar tarafından indirilip kullanılması ile ürünleriniz trendlere girebilir ve satışlarınızda ani yükselmeler yaşanabilir. 
 4. Sosyalleşme: Kullanıcılar kendi görsel içeriklerini panolarında paylaşabilirler. Ayrıca diğer kullanıcıların paylaştıkları görsel içeriklere yorum yapabilirler. Bu sayede benzer ilgi alanlarına sahip kişiler veya topluluklar etkileşime geçebilirler.
 5. Instagram Paylaşımları: Pinterest instagram story paylaşımları için stok fotoğraf bulunabilecek bir platformdur. Düzenli paylaşımlar için stok fotoğraf kaynağı olması sayesinde Instagram’dan para kazanma konusunda da katkı sağlamaktadır.
 6. Kişiselleştirme ve Kaydetme: Pinterest, kullanıcıların ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş içerikleri görmelerini sağlar. Kullanıcılar ilgilendikleri konuları takip edebilir ve panolarını kişiselleştirebilirler. Ayrıca beğendikleri görsel içerikleri panolarında saklayarak daha sonra erişebilirler.

Sıkça Karşılaşılan Pinterest Terimleri Neler?

 1. Pin: Görsel içeriğinizi bir panoya eklemek anlamına gelir. Pinterest pin oluşturma; fikirlerinizi, ilham aldığınız şeyleri veya projelerinizi temsil etmenize yardımcı olur.
 2. Pano: Kullanıcıların görsel içeriği gruplamalarına ve düzenlemelerine olanak tanır. Panolar, belirli konulara veya ilgi alanlarına göre oluşturulur.
 3. Takip Etmek: Diğer kullanıcıların panolarını ve içeriklerini takip etmek için kullanılır. Takip ettiğiniz kullanıcıların güncellemelerini görüntüleyebilirsiniz.
 4. Beğenmek: Bir pin’i beğendiğinizde, o pinin yazarına geri bildirim vermiş olursunuz. Ayrıca Pinterest beğendiklerim nerede diye bakarsanız profilinizde bulabilirsiniz.
 5. Keşfet: Ana sayfanızdaki içeriği kişiselleştirmek ve ilginizi çekebilecek yeni fikirler bulmak için kullanılır.
 6. Anahtar Kelime Etiketleri: Pinlerinizi daha kolay bulunabilir hale getirmek için kullanılan etiketlerdir. İlgili anahtar kelimeleri kullanarak pinlerinizi tanımlayabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Pinterest Kategoriler Hangileri?

Pinterest, kullanıcıların görsel içerikleri belirli kategorilere göre keşfetmelerini kolaylaştırmak için çeşitli kategoriler sunar. Kategoriler, Pinterest ana sayfa üst kısımda yer alan kategorileri, kullanıcılar istedikleri konulara göre görsel içerikleri incelemek için kullanabilmektedir. Pinterest kategorileri zaman içinde değişebilir ve güncellenebilir.

Pinterest’te şu tür kategoriler bulunur:

 1. Moda
 2. Ev Dekorasyonu
 3. İçecek ve Yemek Tarifleri
 4. Seyahatler ve Tatil Planlamaları
 5. Sağlık ve Sağlıklı Yaşam
 6. Teknoloji
 7. Sanat ve El Sanatları
 8. Düğün ve Etkinlik
 9. Kitaplar ve Edebiyat
 10. Eğitim
 11. İş ve Kariyer
 12. Film ve TV Şovları
 13. Otomobil ve Motorsiklet
 14. Bahçe Tasarımı
 15. Evcil Hayvanlar
 16. Saç ve Makyaj

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest nedir ne işe yarar öğrendiğimize göre Pinterest para kazanma yollarında başarılı olabilmek için öncelikle profesyonel bir şekilde pinterest nasıl kullanılır öğrenmelisiniz. 

10 Adımda Pinterest Kullanma:

 1. Pinterest hesap açma ve giriş yapma
 2. Profil oluşturma
 3. İlgi alanlarını belirleme
 4. Pano oluşturma
 5. Pinterest pin oluşturma
 6. Pinterest hesaplarını takip etme
 7. Diğer kullanıcıların oluşturduğu pinleri beğenme ve yorum yapma
 8. Pinterest mobil uygulamasını indirerek uygulama kullanımını hayatınıza dahil etme
 9. Pinterest kaydedilenleri silme ya da pinleri düzenleme gibi isteklerinizi gerçekleştirme
 10. Pinterest para kazanma amaçlı kullandığınız bir platform ise, Pinterest İşletme Hesabı’na geçerek analitik verilere erişme, potansiyel müşterilere ulaşma ve gelir elde etme

O halde Pinterest fotoğraf yükleme, Pinterest video yükleme, pin oluşturma, pin indirme işlemlerinin nasıl yapıldığını ve Pinterest hesap açma işleminin nasıl olduğunu daha detaylı öğrenebilmek için okumaya devam edin!

Pinterest Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Pinterest hesap açma işlemi oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak Pinterestte para kazanma amacıyla oluşturulan hesapların daha özenli ve stratejik oluşturulması gerekir. 

pinterest hesap açma

Pinterest Hesap Açma Adımları:

 1. Pinterest resmi web sitesini açın ya da mobil uygulamayı indirin.
 2. Sağ üst köşede bulunan “Kaydol” butonuna tıklayın.
 3. Facebook ya da Google bilgileriniz ile kaydolabilirsiniz. Farklı giriş bilgileri kullanmak istiyorsanız e-posta bilgilerinizi girin ve şifre oluşturun.
 4. Gerekli bilgileri girdikten sonra “Hesap Oluştur” butonu ile yeni hesabınızı açabilirsiniz.
 5. Pinterest size uygun içerikleri sunabilmek için hobilerinizi ve ilgi alanlarınızı seçmenizi isteyecektir. Profesyonel kullanım ve para kazanma amacıyla açacağınız hesapta ilgi alanlarınızı dikkatli seçmeniz daha iyi bir algoritmaya sahip olmanızı sağlar.
 6. Başkalarını bul ya da arkadaşlarını davet et bölümünde takip edeceğiniz hesapları belirlemek ve kendiniz için potansiyel takipçi kitlelerini bulmak hesabınızın başarılı olması için önemli bir adımdır.
 7. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra pano oluşturabilir, görsel içerikleri kaydedebilir ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçebilirsiniz.

Profesyonel Pinterest Profili Nasıl Oluşturulur?

Profesyonel bir Pinterest profili oluşturmak ve etkili bir şekilde yönetmek, işletmelerin veya markaların görsel içerik pazarlama stratejilerini güçlendirmelerine yardımcı olan önemli bir adımdır. Pinterest görsel içeriklerin odaklandığı bir platform olup; bu platform üzerinde etkili bir profil oluşturmak, ürünleri ya da hizmetleri daha geniş bir kitleye tanıtmaya ve marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.

Profesyonel Pinterest profili oluştururken dikkate almanız gereken birkaç önemli adım bulunur. İlk adım, profil bilgilerinizi eksiksiz ve özgün bir şekilde doldurmaktır. Profil resminiz işletmenizin veya markanızın logosunu içermeli ve profil açıklamanız kısa ama anlamlı bir özet sunmalıdır. Ayrıca web sitenizin URL’sini de profilinize eklemelisiniz, böylece takipçileriniz ya da potansiyel müşterileriniz web sitenize kolayca erişebilirler.

Pano ve pin, Pinterest profili için temel taşlardır. İşletmeniz ya da markanız için ilgi çekici ve özgün içerikler yani pinler üretin. İçerikleriniz ile panolar oluşturun ve pinlerinizi bu panolara düzenli olarak ekleyin. Panolarınızın başlıklarını ve açıklamalarını kullanıcıların içeriği daha iyi anlayabileceği şekilde hazırlayın.

Profilinizi ana hatları ile oluşturduktan sonra ilgi alanlarınızı da Pinterest hesabı kullanım amacınıza göre seçmelisiniz. Bu sayede yeni içerik stratejileri geliştirmeniz daha kolay olacaktır. O halde gelin, en etkili Pinterest profili nasıl açılır adım adım inceleyelim!

Başarılı Pinterest profili açma adımları:

 1. Yazımda belirttiğim Pinterest hesap açma adımlarını takip ederek Pinterest giriş işleminizi gerçekleştirin.
 2. Markanız için akılda kalıcı bir kullanıcı adı seçin ve hesap adı olarak mutlaka kendi marka isminizi girin.
 3. İşletmenizin ya da markanızın logosunu içeren bir profil fotoğrafı ekleyin.
 4. Kısaca kendi bilgilerinizi özetlediğiniz bir “hakkımda” alanı oluşturun.
 5. Web sitenizin URL bilgilerinizi profilinize ekleyin.
 6. Pinterest kullanım amacınızı ve hedeflerinizi belirleyin. Örneğin marka bilinirliğini artırmak, web sitesi trafiğini artırmak ya da ürün satışlarını teşvik etmek hedeflenebilir.
 7. Hangi tür pinlerin işletmenizin amacına en uygun olduğunu ve hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini belirleyin.
 8. Pinterest görsel arama alanında çıkabilmek için işiniz veya markanızla ilgili, ürün görsellerinizi içerem panolar oluşturun.
 9. Panoları açıklayıcı başlıklar ve açıklamalarla özelleştirin.
 10. Pinterest pin oluşturma işlemlerinizde ilgi çekici görseller kullanmaya dikkat edin.
 11. Düzenli olarak yeni pinler eklemek ve mevcut içeriği güncellemek için bir içerik paylaşım stratejisi oluşturun.
 12. Pinlerinizi paylaşın ve Pinterest takipçi kazanma sürecinde hızla yükselmeyi hedefleyin.
 13. Pinterest Analytics kullanarak performansınızı izleyin ve stratejinizi optimize edin.
 14. Pinterest üzerinden gelir elde etme konusunda daha başarılı olabilmek için reklam bütçesi ayırın.

Pinterest Pano Nasıl Yapılır?

Öncelikle Pinterest pano ne demek, açıklayarak başlayalım. Pinterest panoları, görsel içerikleri gruplamak ve düzenlemek için kullanılan sanal tahtalar ya da koleksiyon grupları olarak değerlendirilebilir. Panolar; vereceğiniz isim, o grupta sergileyeceklerinizin tanımı ve görsellerinden oluşur. Panonun adı içerik hakkında bir fikir verirken, tanımı daha fazla ayrıntı sunar.

Pinterest panoları kişiselleştirilebilir ve kullanıcıların kendi ilgi alanlarına göre düzenlemelerine olanak tanır. Örneğin, bir kullanıcı ev dekorasyonu projelerini saklamak için bir “Ev Dekorasyonu” panosu oluşturabilir ya da seyahat planları için bir “Tatil Hayalleri” panosu oluşturabilir.

pinterest pano oluşturma

Panolar; görsel içerikleri düzenleme ve bulma işlevi gördüğü gibi, başkalarıyla içerik paylaşma ve etkileşimde bulunma imkanı da sunar. Kullanıcılar panolarını başkalarıyla paylaşabilir, takipçi edinebilir ve diğer Pinterest kullanıcılarının panolarını takip edebilirler. İlgi alanlarına göre özelleştirilmiş görsel içerikleri keşfetmek ve paylaşmak için panolardan faydalanmak etkili bir yoldur. Peki Pinterest pano oluşturma nasıl olur?

Pinterest pano oluşturma adımları:

 1. Pinterest giriş işleminizi yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan butona tıklayarak Pinterest ana sayfa alanına gidin.
 2. Açılan sayfada “Pano Oluştur” seçeneğine tıklayarak ilgilendiğiniz konuyu seçin.
 3. İlgi alanınızı belirledikten sonra oluşturmak istediğiniz pano adını ve açıklamasını yazın.
 4. Pano gizlilik ayarları seçeneğine tıklayarak kimlerin görebileceğini belirleyin.
 5. Gerekli tüm bilgileri girdikten sonra “Pano Oluştur” butonunuza tıklayın ve hazırladığınız boş panoyu açın.
 6. Açılan panoda “Pin Ekle” butonuna tıklayarak eklemek istediğiniz içerikleri seçin. Panoya ekleyeceğiniz pinler kendi oluşturduğunuz bir içerik ya da başka bir kullanıcıdan aldığınız pinler olabilir.
 7. Pin ekledikten sonra, panonuzu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Pinleri sürükleyip bırakarak yeniden sıralayabilir veya pinlerinizi panonun estetiğine uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz.
 8. Eğer isterseniz, panonuzu takip eden kişileri davet edebilirsiniz. Bunu yapmak için panonuzun üst kısmındaki “Davet Et” butonuna tıklamak yeterlidir.
 9. Panonuzu düzenledikten ve içeriği ekledikten sonra yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Pinterest Pin Oluşturma Adımları Neler?

Pinterest “pin” terimi, platformundaki görsel içeriklerin (resimler, fotoğraflar, videolar veya web siteleri) kullanıcıların panolarına eklenmesini ifade eder. Pinler; kullanıcıların ilgi alanlarına, projelerine, hobilerine göre gruplandırdığı ya da kaydettiği görsel içeriklerdir. Pinler, belirli bir konuyu veya fikri temsil edebilir.

Pinterest pin oluşturma, kullanıcıların ilgi çekici buldukları görsel içerikleri kaydetmelerini ve panolarında düzenlemelerini sağlar. Pinterestte pin oluşturmak ne işe yarar diye baktığımızda ise ilham almak, projeleri planlamak ya da ilgi alanlarına göre görsel içerikleri saklamak amacıyla sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz.

Pinterest pin oluşturma adımları:

 1. Pinterest giriş işlemlerinizi yapın.
 2. Pin oluşturmak istediğiniz görseli bulun. İstediğiniz görseli kendi cihazınızdan yükleyebilir, bir web sitesinden alabilir ya da başka bir Pinterest panosundan kaydedebilirsiniz.
 3. Görseli bulduğunuzda, üzerine gelerek sağ üst köşede beliren “Pin” butonuna tıklayın.
 4. Görseli kaydetmek istediğiniz panoyu seçin ya da yeni bir pano oluşturun. Panoyu seçmek için “Panolarım” bölümünden mevcut panolarınızı görebilirsiniz.
 5. İsteğe bağlı olarak, görseli kaydederken içerik hakkında bilgi vereceğiniz kısa bir pin açıklaması ekleyebilirsiniz.
 6. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak değişikliklerinizi kaydedin.
 7. Pinterest kaydedilenleri silme ya da pinler üzerinde değişiklik yapma işlemlerinizi dilediğiniz an bu alandan yapmanız mümkündür. düzenlemeyi yapmanız mümkündür.

Pinterest İşletme Hesabına Geçme Nasıl Yapılır?

Pinterest işletme hesabına geçmek, işletmenizin veya markanızın Pinterest para kazanma yollarından faydalanabilmesi ve marka bilinirliği açısından daha profesyonel bir profil görünümüne sahip olması için gereklidir. Peki Pinterest işletme hesabına nasıl geçilir?

Pinterest işletme hesabına geçme:

 1. Pinterest giriş bilgileriniz ile kendi hesabınızı açın.
 2. Profil fotoğrafınızın yanında bulunan butona tıklayarak Pinterest profilinize girin.
 3. Ayarlar seçeneğine giderek “Hesap Ayarları” alanını açın.
 4. Açılan alanın hesap bilgileri bölümünden “Hesap Türleri” alanına tıklayın.
 5. Açılan bölümden “İşletme Hesabı” seçimini yapın.
 6. İşletme hesabı olarak geçiş yaptığınızda, işletme bilgilerinizi eklemeniz gerekecektir. İşletme adınızı, web sitenizin URL’sini ve diğer işletme bilgilerini girin.
 7. Bilgileri girdikten sonra, “Devam Et” butonuna tıkladıktan sonra işletme hesabınızı e-posta üzerinden doğrulayın.
 8. İşletme hesabına geçtikten sonra, Pinterest’in işletmelere sunduğu araçlara erişebilirsiniz. Bu araçlar; analitik verileri izleme, reklam oluşturma ve hedef kitlenizi daha iyi anlama gibi faydalı özellikleri içermektedir.

Pinterest Para Kazanma Yolları Neler?

Pinterest tıpkı diğer sosyal platformlar gibi içerik oluşturucular için internetten para kazanma yolları sunmaktadır. Bu yollardan elde edilen gelirler, platformun toplam gelirini oluşturmaktadır. Milyonlarca kullanıcıya sahip bu sosyal medya platformunda para kazanmak için doğru stratejileri kullanmak gerekir.

Pinterestte para kazanmak için dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır:

 1. Pinterst işletme hesabı açma adımlarını takip edin ve para kazanmak için en uygun profile sahip olun.
 2. Profesyonel görünen bir profil oluşturun. İlgi çekici pinterest profili dışında “Hakkımda” alanının ya da pin ve pano bölümlerinin SEO bakımından yeterli olduğuna emin olun. Ancak sadece anahtar kelime odaklı çalışmanız sizi sosyal medya jargonundan uzaklaştırabileceği için dengede tutmaya özen gösterin. Alanında en iyilerden olan Vebilişim Teknoloji SEO danışmanlığı hizmeti alarak bu süreci çok daha kolay atlatabilirsiniz.
 3. Çözünürlük ve ilgi çekicilik bakımından kaliteli görseller kullanın. Görselliğin ön planda olduğu bu platformda kaliteli görsel kullanımı para kazanabilmek için de oldukça önemli bir faktördür.
 4. Göze çarpan ve görenlerin diğer paylaşımlarınızı da merak edeceği etkileyicilikte pinler oluşturun.
 5. Pinterest kullanıcı politikalarına aykırı davranışlarda bulunmayın.
 6. Pinterest fotoğraf arama özelliği doğrudan SEO prensipleri ile çalışır. EAT tekniklerini kullanarak pin açıklamalarınızda sadece anahtar kelime kullanımının yanında diğer EAT kriterlerini de yerine getirin. Bu sayede yapılan pin aramalarında daha fazla kullanıcının karşısına çıkabilirsiniz.
 7. Diğer Pinterest kullanıcıları ile etkileşiminizi artırın. Bu sayede sizin de popülerliğiniz artacaktır.
 8. Affiliate marketing yöntemi ile para kazanmanız durumunda paylaşımlarınızda #işortağı ya da #affiliate hashtaglerini kullanın.

2023 yılı itibarıyla Pinterest’in toplam gelirinin 2,6 milyar ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Bu gelirin, yaklaşık %80’i reklam gelirlerinden, %10’u Pinterest’te affiliate marketing para kazanma yolu ile ve %10’u içerik oluşturucu programlarından elde edilmektedir. Peki Pinterest para kazanma yolları 2023 yılında nelerdir ve bu yollarda hangi stratejiler ile başarıya ulaşılabilir? Öncelikle hangi yollarla para kazanabilirsiniz gelin birlikte inceleyelim.

pinterest para kazanma yolları

Pinterest para kazanma yolları 2023:

 1. Pinterest içerik üreticisi olarak sponsorlu içerik paylaşma ve marka işbirlikleri yapma
 2. Kullanıcıları kendi e-ticaret web sitenize yönlendirme
 3. Affiliate marketing ile satış ortaklığı yapma
 4. Kullanıcıları blog sayfalarınıza yönlendirerek trafik çekme
 5. Pinterest hesapları yönetme

Birbirinden avantajlı Pinterest para kazanma yolları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve doğru stratejiler ile ilerleyebilmek için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Pinterest İçerik Üreticileri Nasıl Para Kazanır?

Sponsorlu içerik; bir marka ya da şirketin belirli bir ürününü, hizmetini tanıtmak veya marka bilinirliğini oluşturmak amacıyla içerik üreticisiyle işbirliği yaparak oluşturduğu özel içeriktir. Sponsorlu Pinterest içerikleri, markanın hedeflediği kitleye ulaşmak için seçtiği içerik üreticisinin takipçi kitlesine sunulur ve bunun karşılığında Pinterest içerik üreticisi ödeme alır.

Sponsorlu içerik oluşturulurken ilk adım hedef kitleyi tanımaktır. Markanın hedeflediği kitle ile içerik üreticisinin takipçi kitlesinin örtüşmesi önemlidir. Daha sonra sponsorlu içeriğin amacına, formatına ve içeriğine karar verilmelidir. Görsel, metin ve hashtaglerin nasıl kullanılacağı planlanmalıdır. Yapılan planlar ve geliştirilen stratejiler doğrultusunda kaliteli görseller, etkileyici metinler ve doğru hashtaglerle dikkat çekici bir pin oluşturulur. Markalar yaptıkları anlaşmanın ne kadar etkili olduğunu somut olarak görmek isteyeceği için; sponsorlu içerik paylaşıldıktan sonra etkileşim oranları, tıklama sayıları ve dönüşüm oranları gibi metrikler takip edilmelidir.

Sponsorlu Pinterest İçerik Üreticisi Ne Kadar Kazanır?

Seçilen markaya, içerik üreticisinin deneyimlerine, takipçi sayılarına ve etkileşim oranlarına bağlı olarak kazanılan miktarlar büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse, bir sponsorlu pin için ortalama olarak $50 ila $500 arasında bir ücret alınabilmektedir.

Pinterest sponsorlu içerik üreticisinin yüksek miktarlarda gelir elde edebilmesi için kaliteli içerik üretimi, doğru stratejiler ve tutarlılık esastır. Başarılı bir sponsorlu içerik kampanyası, hem marka için değerli geri dönüşler sağlar hem de Pinterest içerik üreticisine ciddi gelirler kazandırabilir.

Pinterestte Nasıl İçerik Üreticisi Olunur?

Başarılı bir Pinterest içerik üreticisi olmak için bazı gereklilikler bulunur. Para kazanma süreci için daha fazla tercih edilmek ve kaliteli profil izlenimi ile yüksek fiyatlardan paylaşım yapmak önemlidir. Bu konuda bazı ipuçları dikkate alınarak stratejik ilerlenirse, hedeflenen başarıya kolayca ulaşılabilir.

Pinterest içerik üreticisi olmak için:

 1. Öncelikle Pinterest hesap açma işlemlerinizi tamamlayarak kişisel hesabınıza giriş yapın.
 2. Analiz araçlarından faydalanabilmek için kişisel hesabınızı Pinterest işletme hesabı olarak değiştirin.
 3. Pinterest profilinizi profesyonel bir görünümde hazırlayın.
 4. İlgilendiğiniz konulara göre panolar oluşturun.
 5. Pano açıklamalarınızı SEO tekniklerine uygun olarak yazın.
 6. İçerikleri üretirken yüksek kaliteli ve özgün görseller hazırlamaya dikkat edin. Oluşturduğunuz pinler için gerekli anahtar kelimeleri içeren açıklamalar yazın.
 7. Pinterestten ne zaman para kazanılır, takipçilerinizden en çok etkileşimi hangi saat dilimlerinde alabiliyorsunuz analiz ederek bu saatlerde paylaşım yapmaya özen gösterin.
 8. Diğer içerik üreticileri ile etkileşimde bulunarak kendi görünürlüğünüzü de artırın.
 9. Düzenli içerik paylaşımı yapmaya özen gösterin.
 10. Pinterest Hikayeler özelliğini de aktif olarak kullanarak farklı tarzlarda içerikler üretin. Bu sayede markalar ile farklı anlaşmalar yapabilir ve takipçileriniz için çeşitliliği sağlayabilirsiniz.
 11. Görsellerin yanı sıra video içeriklerle de kullanıcıların ilgisini çekin.
 12. Pinterest’teki popüler trendleri takip ederek güncel kalın.

Kullanıcılar Pinterest’ten E-Ticaret Sitesine Nasıl Yönlendirilir?

Pinterest, görsel odaklı bir sosyal medya platformu olduğu için e-ticaret sitelerinde potansiyel müşterilere ulaşma konusunda büyük bir fırsat sunar. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip bu sosyal medya platformu üzerinden e-ticaret sitenize yönlendirme yapmak, hem marka bilinirliğinizi artırır hem de satışlarınızı yükseltir.

Pinterest kullanıcıları genellikle alışveriş yapma niyetiyle platformda bulunurlar. Bu sayede e-ticaret siteleri için doğru hedef kitleye ulaşma fırsatı doğmuş olur. Hedef kitlenin e-ticaret sitesine yönlendirilmesi ile oluşan trafik, satışlarda doğal olarak bir artış gözlemlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca web sitesinin trafik artışı marka bilinirliğini de artırmış olur.

Bunların yanında Pinterest, diğer reklam platformlarına göre daha uygun maliyetli reklam seçenekleri sunar. Bu sayede daha az bütçeyle daha fazla kişiye ulaşabilir, kullanıcıları web sitenizden alışveriş yapmaya yönlendirebilirsiniz.

Pinterestten e-ticaret sitesine yapılan yönlendirmelerden elde edilecek gelir çeşitli faktörlere göre değişebilir:

 • E-ticaret sitesinin hizmet verdiği sektöre bağlı olarak değişen kar marjı
 • Yüksek dönüşüm oranı sağlayan takipçi kitlesine sahip olmak
 • Hedef kitleye uygun fiyatlandırma politikaları uygulamak
 • Reklam için ayrılan bütçe
 • Web sitenizin kullanıcı deneyimi, ürün sayfalarının kalitesi ve ödeme süreçlerinin kolaylığı gibi faktörler, ziyaretçilerin satın alma işlemi gerçekleştirmesini etkilemektedir.

Kullanıcıları Pinterestten E-Ticaret Sitesine Yönlendirme Stratejileri Neler Olabilir?

Kullanıcıları web sitenizden alışveriş yapmaya yönlendirmek için bazı stratejileri kullanmanız dönüşüm oranlarınızı artıracak, dolayısıyla pinterestten kazandığınız parayı artıracaktır. Peki Pinterestten e-ticaret sitenize giden trafik nasıl artırılabilir?

12 Adımda Pinterestten e-ticaret sitenize giden trafiği artırın:

 1. İşletme hesabı oluşturun.
 2. Pinterest profilinize web sitenizi ekleyin ve doğrulama işlemini tamamlayın.
 3. Ürünlerinizin kaliteli görsellerini kullanarak pinler oluşturun.
 4. Pin açıklamalarında ürünle ilgili bilgileri, anahtar kelimeleri ve fiyat bilgisini ekleyin.
 5. Pinlerinize doğrudan ürün sayfasına yönlendiren linkleri ekleyin.
 6. Pinterest’in sunduğu alışveriş reklamlarını kullanarak ürünlerinizi tanıtın.
 7. Ek bilgiler ile zenginleştirilmiş pinler kullanın. Özellikle ürün zengin pinleri; fiyat, stok durumu gibi bilgileri otomatik olarak günceller.
 8. Popüler grup panolarına katılarak ürünlerinizi daha geniş bir kitleye tanıtın.
 9. Kullanıcıların yorumlarına cevap vererek, sorularını yanıtlayarak ve geri bildirimlerini dikkate alarak etkileşimi artırın.
 10. Pin başlıklarınızı ve açıklamalarınızı uygun anahtar kelimeler ile SEO tekniklerine uygun olarak yazın. Bu sayede Pinterest aramalarında üst sıralarda yer alın.
 11. Özel indirimler, kampanyalar veya promosyonları Pinterest üzerinden duyurarak kullanıcıların ilgisini çekin.
 12. Pinterest’in sunduğu analiz araçlarıyla, hangi pinlerin daha fazla tıklama aldığını, hangi ürünlerin daha popüler olduğunu gözlemleyin ve stratejilerinizi buna göre güncelleyin.

Pinterest Affiliate Marketing ile Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Pinterest; sadece ilham almak ve fikirlerini paylaşmak için değil, aynı zamanda online gelir elde etmek için de büyük bir potansiyele sahiptir. Özellikle “affiliate marketing” ya da Türkçe karşılığıyla “satış ortaklığı” para kazanma yöntemi, Pinterest üzerinde ciddi gelirler elde etmek isteyenler için oldukça popüler bir yöntem haline gelmiştir. Peki, Pinterest’te satış ortaklığı nedir ve nasıl başlanır?

Pinterest satış ortaklığı; belirli ürünlerin ya da hizmetlerin tanıtımını yaparak bu ürünlerin satışına aracılık edip komisyon kazanma yöntemidir. Örneğin Pinterestten elbise nasıl alınır diye merak eden kullanıcılar için; moda içerikleriniğ konu edindiğiniz hesabınızda hangi ürünleri beğendiğinizi takipçilerinizle paylaşabilir, Pinterest üzerinden bu ürünlerin affiliate linklerini paylaşarak satış başına komisyon kazanabilirsiniz. Bu sayede elbise almak isteyen kullanıcılar paylaştığınız linke tıklayarak kolayca alışverişlerini yapabilir.

Pinterest affiliate marketing yapmaya nasıl başlanır?

 1. Affiliate (Satış Ortaklığı) Programlarına Kaydolun: Amazon, ClickBank, ShareASale gibi satış ortaklığı programlarına kaydolarak Pinterest için uygun olan ürünlerin tanıtımını yapabilirsiniz.
 2. Çözünürlüğü Yüksek ve Özgün Görseller Oluşturun: Pinterest görsel bir platform olduğu için, paylaştığınız ürünlerin kaliteli ve dikkat çekici görsellere sahip olması önemlidir.
 3. Pinlere Affiliate Linki Ekleyin: Eklenen link üzerinden gerçekleşen her satış işlemi için komisyon alabilirsiniz.
 4. Takipçilerinize Güven Verin: Gerçekten beğenmediğiniz ürünleri önermeyin. Bu öneriler kısa vadede işe yarasa da takipçilerinizin güvenini kıracağı için uzun vadede etkileşim oranınızı düşürür.
 5. Pinterest Kurallarına Uyun: Pinterest ile para kazanma adımlarında ilerlerken stratejilerinizi uygulamanın belirlediği kurallar çerçevesinde geliştirin.

Pinterest affiliate marketing ile elde edilen gelir miktarı; seçtiğiniz ürüne, hedef kitlenize, takipçi sayınıza, paylaştığınız pinlerin kalitesine ve etkileşim oranlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı ürünler yüksek komisyon oranları sunarken, bazıları daha düşük oranlarda komisyon oranları ile çalışmanıza olanak verir. Ancak doğru stratejilerle ve düzenli paylaşımlarla, Pinterest üzerinden affiliate marketing ile aylık yüzlerce hatta binlerce dolar gelir elde etmek mümkün olmaktadır.

Pinterestten Blog Sayfalarına Nasıl Trafik Çekilir?

Pinterest, kullanıcılarının ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş içerikler sunarak yeni bloglar ve web siteleri keşfetmelerine olanak tanır. Bu sebeple, dijital pazarlama dünyasında birçok blogger ve içerik üreticisi için altın değerinde bir araç haline gelmiştir. Görsel odaklı bu sosyal medya platformu, kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunarken içerik üreticileri için de potansiyel bir trafik kaynağı oluşturmaktadır.

Eğer blogunuz için yeni trafik kaynakları arayışında iseniz ve Pinterest’in bu konudaki potansiyelinden faydalanmak istiyorsanız, öncelikle pinterest hesabınızı yönetirken bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Pinterest üzerinden blog sayfasına trafik çekebilmek için dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Çözünürlük kalitesi yüksek görseller kullanmak
 2. İlgili başlık ve açıklamaları anahtar kelime ve SEO stratejilerine göre oluşturmak
 3. Pinlerden blog yazılarına yönlendiren linklerin doğruluğundan emin olmak
 4. Popüler grup panolarına katılmak
 5. Paylaşım saati olarak en çok etkileşim alınabilecek saatleri seçmek
 6. Düzenli ve istikrarlı paylaşımlar yapmak

Takipçi kitlesini blog sitesine yönlendirmek, Pinterest sponsorlu içerik ile para kazanmak ya da affiliate marketing geliri elde etmek gibi çalışabilir. Pinterest’ten blog sayfalarına yönlendirilen kullanıcılar blog üzerinden affiliate linklerine tıkladığında ya da blog sayfalarındaki sponsorlu içerikleri görüntülediğinde para kazanmak mümkündür. Bunlar dışında blog sayfalarına gelen trafik sayesinde Google AdSense, Media.net gibi reklam ağlarından gösterim başına gelir elde etmek de mümkündür.

Pinterest’ten blogunuza trafik çekmek, doğru stratejilerle uygulandığında ciddi gelirler elde etmenizi sağlayabilir. Özellikle nişinizle uyumlu, kaliteli ve değerli içerikler üretmek; Pinterest üzerinden gelen ziyaretçilerin blogunuzda daha fazla vakit geçirmesini ve dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlar.

Pinterest Hesapları Yöneterek Para Kazanmak Mümkün Mü?

Pinterest’i pazarlama aracı olarak kullanma konusunda günden güne büyüyen ilgi, Pinterest hesap yönetimi konusunda uzmanlaşmış profesyonellere olan talebi de artırmıştır. Peki, Pinterest hesapları yöneterek para kazanmak gerçekten mümkün mü?

Pinterest hesap yönetimi; bir marka veya bireyin Pinterest hesabının stratejik bir şekilde yönetilmesi, içerik oluşturma, pinleme, etkileşimi artıracak faaliyetlerde bulunma ve verileri analiz etme gibi görevleri kapsar. Bu hizmet; markaların Pinterest üzerindeki görünürlüğünü artırmak, etkileşimi teşvik etmek ve genel olarak Pinterest pazarlama stratejilerini optimize ederek daha fazla para kazanmasını sağlamak için kullanılır.

Pinterest hesap yönetimi de kendi içinde farklı yollarla para kazandırabilir:

 1. Markalara ve bireysel kullanıcılara Pinterest stratejileri konusunda danışmanlık verme
 2. Günlük pinlemeler, analizler, etkileşim ve takipçi artışı stratejileri geliştirme işlerini düzenli olarak yapıp aylık ödeme alma
 3. Pinterest’te reklam kampanyaları oluşturma ve yönetme
 4. Pinterest pazarlama stratejileri konusunda online kurslar oluşturma ya da workshop’lar düzenleme
 5. Markalar için özgün ve kaliteli görsel içerikler oluşturma

Pinterest Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest, görsel içeriklerin paylaşıldığı benzersiz bir platform olarak, dijital pazarlama dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bu platformda takipçi sayısı, bir hesabın etkisi ve başarısı için kritik bir gösterge olarak kabul edilir. Peki, Pinterest’te yüksek takipçi sayısına sahip olmak neden bu kadar önemlidir?

Öncelikle; takipçi sayınız arttıkça paylaştığınız içerikler daha fazla kişiye ulaşır, bu sayede markanızın veya içeriğinizin platformda daha geniş bir kitle tarafından keşfedilmesi kolaylaşır. Ayrıca yüksek takipçi sayısına sahip bir hesap, kullanıcılara daha güvenilir ve otoriter bir kaynak olarak görünür. Yüksek otoriteli görülen hesaplarda etkileşim oranı da daha yüksek olur.

Pinterest algoritması popüler ve etkileşim alan pinleri öne çıkarır. Yani yüksek takipçi sayısına sahip hesaplar genellikle daha fazla etkileşim aldığı için, bu hesapların pinleri daha fazla kişiye önerilir. Bu durum, markanızın Pinterest’teki bilinirliğini artırmanın yanı sıra web sitenize daha fazla trafik yönlendirme potansiyeline de sahip olmanızı sağlar.

Markalar, sponsorlu içerik üreticisi ya da affiliate marketing anlaşması yapılabilecek hesapları seçerken öncelikle takipçi sayısını dikkate alır. Dolayısıyla yüksek takipçi sayısı olan hesaplar markalar ile daha kolay anlaşabilir ve daha fazla gelir elde edebilir. Kısacası Pinterest takipçi sayısı; bir hesabın etkisi, güvenilirliği ve genel başarısı için kritik bir faktördür. Bu nedenle, Pinterest’teki varlığınızı güçlendirmek istiyorsanız takipçi sayınızı artırmaya yönelik stratejilere odaklanmanız gerekmektedir. O halde, Pinterest te takipçi nasıl artar gelin birlikte inceleyelim.

pinterest takipçi sayısı artırma

Pinterest takipçi sayısı artırma stratejileri:

 1. Kaliteli içerik üretme
 2. Trendlere uygun içerikler oluşturma ve güncel kalma
 3. SEO stratejilerine uygun başlık ve açıklama yazma
 4. Düzenli pinleme yapma ve en aktif saatlerde paylaşım yapmaya özen gösterme
 5. İçeriklerinizi daha geniş kitlelere tanıtmanızı sağlayan grup panolarına katılma
 6. Etkileşimde bulunma, takip edenleri geri takip etme
 7. Açıklamalarda ilgili hashtagleri ekleme
 8. Promosyonlar ve yarışmalar düzenleme
 9. Video pinleri oluşturma
 10. Videolarda viral olan müziklere yer verme
 11. Hikayeler özelliğini kullanma
 12. Web sitenizden buton ya da sosyal medya ikonları ile Pinterest hesabına yönlendirme yapma
 13. Diğer sosyal medya platformlarından Pinterest hesabına yönlendirme
 14. Niche bir konu üzerinde uzmanlaşma
 15. Takipçiler ile güven bağı oluşturma
 16. Pinlerde tutarlı bir tasarım ve marka kimliği oluşturarak, takipçilerin sizi diğer içerikler arasında kolayca tanımasını sağlama

Sıkça Sorulan Sorular

Pinterest nedir ne için kullanılır ve Pinterest para kazanma yolları nelerdir konularını detaylı bir şekilde anlattığım bu yazımda Pinterest uygulaması kullanarak yapabileceklerinizi gösterdim. Yazımın bu bölümünde ise sizlerin merak ettiği bazı soruları kısaca yanıtlayacağım.

Pinterest Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Pinterest görsel arama yapma özelliği, bir görseli arama çubuğuna yükleyerek benzer içerikleri bulmanıza yardımcı olur. Arama çubuğunun yanında bulunan kamera simgesine tıklayarak istediğiniz bir fotoğrafı yükleyebilir veya doğrudan bir fotoğraf çekebilirsiniz. Pinterest, yüklediğiniz görseli analiz eder ve benzer pinleri size sunar. Bu özellik, belirli bir ürün veya konsepti ararken oldukça kullanışlıdır.

Pinterest Telif Hakkı Var Mı?

Evet, Pinterest telif hakkı konusunda oldukça hassastır. Pinterest; kullanıcıların orijinal içerik oluşturmasını ve paylaşmasını teşvik ederken, başkalarının telif hakkıyla korunan çalışmalarını izinsiz olarak paylaşmalarını önlemek için belirli politikalara sahiptir. Dolayısıyla Pinterest görselleri telifli mi sorusunun cevabı da birçok görsel için “Evet” olacaktır.

Eğer bir kullanıcı defalarca telif hakkı ihlali yaparsa, Pinterest bu kullanıcının hesabını askıya alma veya kapatma hakkını saklı tutar. Bu nedenle, başka bir kullanıcının pinini kullanmadan önce izin almanız ya da telif hakkı olmayan içerikleri kullanmanız önerilir.

Siz de orijinal içerik oluşturuyorsanız ve bu içeriğin izinsiz olarak paylaşılmasını istemiyorsanız, Pinterest’e bu içeriğin telif hakkıyla korunduğunu bildirebilir ve izinsiz paylaşımların önlenmesini talep edebilirsiniz.

Pinterest’e Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Pinterest fotoğrafları yüklemek oldukça basittir. Profil sayfasında yer alan “+” simgesine tıklandığında “Pin oluştur” seçeneği görülür. Bu seçeneğe tıklanarak bilgisayardan ya da mobil cihazlardan istenen bir fotoğraf seçilerek yüklenebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli iki faktör; fotoğraf çözünürlüğünün yüksek kaliteli olması ve fotoğraf içeriğinin özgün olmasıdır. Yüklenen fotoğrafa bir başlık, açıklama ve web sitesi linki ekleyerek oluşturulan pin paylaşıma hazır hale getirilir.

Pinterest video paylaşma nasıl yapılır sorusunun cevabı da fotoğraf yükleme süreci ile aynı işlemektedir. Video yükleme sürecindeki tek fark “+” simgesine tıklandıktan sonra “Video yükle” seçeneği ile devam edilmesidir.

Pinterest Üyelik Ücretli Mi?

Pinterest üyelik ücreti gerektirmez, temel özelliklerini kullanmak tamamen ücretsizdir. Ancak, reklam kampanyaları oluşturmak ya da bazı ileri seviye analitik özellikleri kullanabilmek için ücretli planlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Kişisel Pinterest hesabında olduğu gibi, Pinterest işletme hesabı da ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Pinterest’te Nasıl Reklam Alınır?

Pinterest reklamları; belirli bir ürünü tanıtmak, web sitesine trafik çekmek ya da marka bilinirliğini artırmak için etkili bir araçtır. Bu sebeple Pinterest, markaların ve işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmaları için çeşitli reklam seçenekleri sunar. “Reklam Oluştur” butonuna tıklayarak hedeflediğiniz kitleye, bütçenize ve reklam hedeflerinize uygun bir kampanya seçip reklam vermeye başlamak mümkündür.

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist