Anasayfa » E-Ticaret ve Dijital Pazarlama » Landing Page Nedir Nasıl Hazırlanır? – Landing Page Örnekleri

Landing Page Nedir Nasıl Hazırlanır? – Landing Page Örnekleri

İşletmenizi dijital dünyaya taşıdığınız andan itibaren, marka mesajınızı doğru bir şekilde yansıtan ve bunu çeşitli platformlarda duyuran etkili bir dijital pazarlama stratejisine ihtiyaç duyarsınız. Ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek, firmanızla kullanıcılar arasında başarılı bir ilişki kurmanın ilk adımıdır. Landing page nedir sorusu, bu dönüşüm sürecinin merkezinde yer alır.

Başarılı bir dijital reklam kampanyasının hedefi potansiyel müşterinin ilgisini çekmektir. Landing page ziyaretçilerinizi adım adım markanızla tanıştırarak onları müşteriye dönüştürme sürecinin kritik bir parçasıdır. Aşağıda işleyeceğimiz landing page örneklerini incelediğinizde, bu sayfaların nasıl tasarlandığını ve ziyaretçilerin ilgisini nasıl çektiğini daha iyi görebileceksiniz.

Bu içerikte sizlerle dijital pazarlama stratejinizi nasıl daha etkili kılacağınıza dair landing page kavramını derinlemesine inceleyip, etkili bir landing page nasıl oluşturulur sorusunun cevaplarını işleyeceğiz. Hazırsanız landing page nedir sorusuyla başlayalım.

İçindekiler göster

Landing Page Nedir?

Landing Page, Türkçe karşılığı açılış/karşılama sayfaları olarak nitelendirilen, web sitesi ziyaretçilerine ürün veya hizmeti daha etkileyici bir şekilde sunmak için tasarlanan özel giriş sayfalarıdır ve birçok farklı sektör tarafından kullanılmaktadır.

Dijital pazarlamada bir landing page’in ana hedefi, ziyaretçileri “Abone Ol“, “Şimdi Başla” ya da “Satın Al” gibi belirli eylemlere yönlendirerek dönüşüm oranınızı maksimize etmektir.

Hedeflenen eylemler Call-to-action (CTA) yani “Eylem Çağrısı” ile kullanıcıların gözlerinin önüne sunulur ve kullanıcının ücretsiz bir denemeye kaydolmasından ürün satın almasına kadar geniş bir yelpazede dönüşüm yaratmaya teşvik eder.

Landing page tasarımı, ziyaretçileri hedeflenen eylemlere yönlendirmek için özel olarak tasarlanır. Bu sayfalar belirli bir mesaj etrafında inşa edilir ve içerikleri bu doğrultuda oluşturulur. Tasarımın temel hedefi, dönüşüm elde etmek ve ziyaretçileri müşteriye dönüştürmektir.

Landing Page Neden Kullanılır?

Landing page’ler, doğrudan hedeflediğiniz müşteri kitlenizi dijital kampanyalar aracılığıyla websitenize çekmenize yardımcı olur. Açılış sayfaları, web sitenizin diğer sayfalarına kıyasla direkt olarak müşteri çekmeye odaklanır ve mevcut kampanyanız hakkında ziyaretçilerinize bilgi vermenize sağlar.

Kampanyalarınızın her biri için ayrı, özel bir açılış sayfası oluşturarak her bir müşteri segmentini etkili bir biçimde hedefleyebilir, dönüşümleri ve potansiyel müşterileri arttırmayı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, hedeflediğiniz kitlenin verilerini toplamak için teklifler sunarak potansiyel müşteriler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Landing Page Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Doğrudan dönüşüme odaklanmış bir landing sayfası, kullanıcılara özelleştirilmiş bir deneyim sunar ve belirli bir teklife veya dönüşüm adımına yönlendirir. Aynı zamanda kullanıcıların ilgisini çeken bir teklif sunarak site ziyaretçilerini potansiyel müşterilere dönüştürme fırsatı sağlar. Bu nedenle, landing sayfaları sitenizin dönüşüm oranını artırmak için kullanılan etkili bir araçtır.

Birçok şirket, reklam, e-posta veya sosyal medya trafiğini web sitelerinin ana sayfalarına yönlendirir. Bu noktada şirketler aslında büyük bir fırsata sırtını dönmüş oluyorlar.

Reklam, e-posta veya sosyal medya kampanyalarıyla ilgilenen bir ziyaretçiniz, spesifik bir teklif veya içerikle karşılaşmak isteyecektir.

Ana sayfada birden çok bilgi veya farklı teklifler sunmak yerine, hedeflenmiş bir landing sayfası oluşturarak bu ziyaretçileri direkt olarak istedikleriyle buluşturabilirsiniz.

Hedef Kitleniz Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Landing Sayfaları, hedeflediğiniz kitle ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmenizi sağlayabilir. Farklı tekliflerle çeşitli açılış sayfaları oluşturarak, hangi konuların size en yüksek dönüşüm getirdiğini test edebilirsiniz.

Landing pageler, hem potansiyel müşterilerinizin hangi içerikler ile ilgili olduğunu gösterir hemde bu müşterilerin hangi kanalları daha çok tercih ettiğini bulmanızı sağlar.

Landing pageler üzerinden topladığınız verileri kullanarak hedef odaklı, kişileştirilmiş bir pazarlama stratejisi planlayabilirsiniz.

Etkili Bir Landing Page Tasarımı Nasıl Oluşturulur?

Etkili bir açılış sayfası, dijital pazarlamanın mihenk taşıdır. Teklifiniz ve ürününüz mükemmel olabilir, PPC reklamlarınız kusursuz bir şekilde optimize edilmiş olabilir, ancak doğru optimize edilmiş bir açılış sayfanız olmadan hedeflediğiniz dönüşüme ulaşamayabilirsiniz.

Peki dönüşüme doğrudan katkı sağlayacak Landing Page nasıl hazırlanır?

Basit ve Minimal Tasarım

Açılış sayfasının tasarımı ve genel yapısı, muhtemel dönüşümleri ne kadar iyi yönlendirdiği üzerine direkt bir etkiye sahiptir. Karşılama sayfanızın birincil hedefi, ziyaretçinin dönüşüm gerçekleştirmesini mümkün olduğunca kolaylaştırmak olmalıdır.

Form doldurmak, bir bültene kaydolmak veya bir e-kitap indirmek gibi tüm unsurlar, kullanıcı tarafından neredeyse 2-3 tıkla halledebileceği bir formda olmalıdır.

İhtiyaca Yönelik Başlık Oluşturun

Açılış sayfası başlığınız, kullanıcının okuyacakları ilk bölümdür ve sunduğunuz hizmeti net bir şekilde ifade etmelidir. Unutmayınki kullanıcıları teklifinize ikna etmek sadece bir kaç saniyeniz var.

Başlık, kullanıcıların sayfaya geldiklerinde dikkatini çekecek ve hemen teklifinizin değerini anlamalarını sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Hizmetinizin sizi rakiplerinizden ayıran benzersiz özelliklerini ve kullanıcılarınızın sorunlarını nasıl çözebileceğini vurgulayın. Başlıkta etkileyici bir fayda sunarak, hedef kitleyi ikna etmeli ve en hızlı şekilde dönüşüme teşvik etmelisiniz.

Etkileyici Bir Metin Yazın

Dönüşüm sayfamızda kullanacağınız metin, açık ve öz olmalıdır. Ziyaretçinizi, tamamlamasını istediğiniz eyleme yönlendirmelidir.

Etkileyici metin aynı zamanda “siz” ve “sizin” gibi kelimeleri kullanarak doğrudan ziyaretçiyle konuşur ve onların kendilerini ilgili hissetmelerini sağlar.

Açılış Sayfalarınızı Hedef Kitlelere Göre Uyarlayın

İyi bir hizmetiniz varsa ve bunu doğru bir şekilde tanıtıyorsanız muhtemelen birçok farklı kanaldan trafik alıyor olacaksınız.

Açılış sayfanıza Facebook gönderisinden ulaşan bir kullanıcı ile, PPC reklamından ulaşan bir kullanıcıdan oldukça farklıdır. Bu noktada farklı kitleler için ayrı ayrı landing page’ler optimize etmek, dönüşümlerinize pozitif etki sağlayacaktır.

Sadece İhtiyacınız Olan Bilgiyi İsteyin

Potansiyel müşteriye ulaşmak için çoğu zaman bir isim ve e-posta fazlasıyla yardımcı olacaktır. Açılış sayfalarınızda ziyaretçilerin mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dönüşüme yönlendiğinden emin olun.

SEO Uyumlu Landing Page

Elbette e-posta gönderileri, sosyal medya paylaşımları ve diğer tüm dijital pazarlama yöntemleriyle ziyaretçileri web sitenizin ana sayfasına bir şekilde yönlendireceksiniz ancak siteniz, aynı zamanda kampanyalarınız ve organik arama için hedeflediğiniz anahtar kelimelerle de optimize edilmelidir. Kullanıcı anahtar kelimeyi aradığında, karşılama sayfanızı bulabilmesi gerekiyor. Bu nedenle Landing Page oluştururken de SEO stratejileri göz ardı edilmemelidir.

Navigasyon Menüsü Kullanmayın

Açılış sayfanızın tek bir amacı vardır; ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek. Web sitenizdeki diğer sayfalara linkler, kullanıcıların dikkati bu hedeften uzaklaştıracaktır.

Ziyaretçilerinizin tüm dikkatini harekete geçirici mesajınıza çekmek için navigasyon menüleri ve diğer tüm linkleri açılış sayfanızdan kaldırın.

Sıkça Sorulan Sorular Bölümü Ekleyin

Potansiyel müşteriyi her adımda yönlendirmek, dönüşüme giden bir kullanıcı deneyimi için önemlidir. Landing sayfasında ilgili tüm bilgiler verilmiş dahi olsa, ürün veya hizmet ile ilgili daha önce sıkça sorulan soruları içerin bir (SSS) bölümü eklemeyi unutmayın.

Bu sayede müşterinin eksik bilgiyle geri açılış sayfasından çıkma ihtimali ortadan kalkacaktır. Müşteriyi ürün veya hizmet hakkında bilgilendirdikten sonra, bu bölümü sayfanın sonuna ekleyebilirsiniz.

Belirsizlikleri Ortadan Kaldırın

Landing sayfası optimizasyonunda psikoloji önemli bir rol oynar. İnsanlar genellikle olası kayıplardan kaçınmaya daha yatkındırlar. Kullanıcılar belirsizlik durumlarında kayba odaklanırken, olumlu sonuçları göz ardı edebilirler. Doğru optimize edilmiş bir landing sayfası kullanıcılarda rahatlama sağlar.

İyi bir hikaye anlatımı, kullanıcıları ürün ve hizmet ile sevinç, tatmin, kabul, sevgi gibi duygusal bağlar kurmaya teşvik eder. Doğru ipuçlarıyla hazırlanmış landing sayfası, kullanıcıların duygusal tatmin arayışıyla harekete geçmesini sağlar.

Landing Page Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İyi bir dönüşüm sayfası oluşturmanın standart bir yöntemi veya herkesin uygulayabileceği genel geçer bir kılavuz yoktur. Çünkü tüm dönüşüm sayfaları birbirinden farklı pek çok değişkene sahiptir.

Her bir sayfanın kendine özgü okuyucusu, harekete geçirme çağrısı, niş alanı, tanıtılacak farklı ürün veya hizmeti bulunur. Amaç, algı, niş, hedef kitle, sektör, yaklaşım açısı, referans yaklaşımı, ürün, odak noktası gibi pek çok faktör mevcuttur.

Ancak, karşılama sayfanızı hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikler de vardır. Bunları gözden geçirerek hedef kitleyi etkileyecek dönüşüm sayfanızı oluşturabilirsiniz.

Landing Page Tasarımının Öğeleri Nelerdir?

Dönüşüm sayfasının performansı arttıracak ve daha fazla potansiyel müşteri sağlayacak belli başlı faktörler vardır. Aşağıda verilen landing page tasarım öğelerini sayfanızda işleyip, kullanıcılara sunmanız gerekiyor.

Call-to-Action (CTA) Eyleme Geçiren Öğeler Kullanın

Açılış sayfanızdaki harekete geçirici mesaj (CTA), dönüşümü teşvik etmek için son derece önemlidir ve diğer unsurlardan sıyrılarak öne çıkarılmalıdır.

Call-to-Action (CTA) düğmesi, sayfadaki diğer öğelerle kontrast oluşturacak bir renk kullanarak kullanıcının dikkatini çekmelidir. Ziyaretçilere net bir şekilde ne yapmalarını istediğinizi belirtin, mesela “gönder“, “indir” veya “hemen al” gibi bir eylem fiili kullanarak bunu açıkça ifade edin.

İşte etkileyici bir Call-to-Action (CTA) örneği:

“Teklifi Kaçırmayın, Hemen İndirin!”

Bu güçlü CTA, kullanıcılara teklifi kaçırmamaları gerektiğini vurgularken, teklifinizi hemen indirmeleri için bir çağrı yapar.

Sosyal Kanıtlarla Kullanıcıların Güvenini Kazanın

Mevcut müşterilerinizin başarı hikayeleri ve memnuniyetlerini paylaşmanız, potansiyel müşterilerinize sizinle iş yapma konusunda daha fazla güven duymalarını sağlatabilir.

Özellikle bu tarz referanslar, potansiyel müşterilere ürün veya hizmetinizin ne kadar değerli olduğunu ve müşteri memnuniyetini ne kadar önemsediğinizi gösterir.

Müşteri başarı öyküsü veya diğer adıyla vaka çalışmalarıda yine aynı şekilde satın alma kararlarını etkileyen güçlü bir sosyal kanıt şeklidir.

Bu çalışmaların amacı, müşterilerinizin yaşamış olduğu problemlere karşı sunduğunuz ürün veya hizmetiniz sayesinde, nasıl bir çözüme ulaştıkları ve bu sayede elde ettikleri başarıları anlatır.

Potansiyel müşterilerin, benzer bir durumda nasıl fayda sağlayabileceklerini görmelerini sağlar ve onlara ürün veya hizmetinizin gerçek değerini anlatır.

Ana Başlık ve Alt Başlıklar

Dönüşüm sayfanızın başlığı, ziyaretçilerin göreceği ilk bölümdür. Bu nedenle, kullanıcının varış sayfası üzerinden ne elde edeceği çok açık bir şekilde ifade edilmelidir. Hedeflediğiniz, kullanıcıya vermek istediğiniz mesaj, ziyaretçinin ilgisini çekecek kadar güçlü olmalı ve onları sayfanızda tutmalıdır.

Ana başlığınız, açılış sayfanızdaki ziyaretçinin dikkatini çekiyorsa, ikna edici alt başlık, onları kalmaya ve dönüşümü gerçekleştirmeye ikna etmelidir. Bu alt başlıklarda biraz daha detaya inebilirsiniz.

Benzersiz Satış Teklifi

Dönüşüm sayfanızın ziyaretçilerine, hizmetinizin veya ürününüzün, sizleri rakiplerden neden farklı kıldığını açıklaması gerekiyor.

Hedeflediğiniz müşterileriniz için belirli bir faydayı tanımlayın, teklifinizi en temel düzeye indirgeyin. Doğru optimize edilmiş satış önerisi, müşterilerin neden sizin teklifiniz ile ilgilenmeleri gerektiğini anlamalarını sağlar ve onlar için net beklentiler belirler.

Görseller Ve Videolar

Yazılı metinler müşterinin ürünü veya hizmeti anlamasını sağlayabilirken, görsel veya video müşteriye benzersiz bir deneyim yaşatabilir.

Müşteriler, ürünün neye benzediğini, nasıl kullanıldığını ve gerçekte nasıl göründüğünü görmek isterler. Bu yüzden ürününüzü açıklayan yüksek kaliteli görseller veya videolar ekleyin.

Görsellerinizi landing sayfanızda stratejik bir şekilde yerleştirin. Ürününüzle ilgili en önemli detayları gösteren görselleri vurgulayın. Görseller, metninizi desteklemeli ve müşterilerin dikkatini çekmelidir.

Görseller ve videolar, müşterilerin ürününüzü deneyimlemesine yardımcı olmanın yanı sıra, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını da artırabilir. Yüksek kaliteli ve doğal görsellerle etkileyici bir landing sayfası oluşturarak, diğer websitelerinin önüne geçebilir ve müşterilerinizi daha iyi etkileyebilirsiniz.

Ana Sayfa ve Landing Page Arasındaki Fark Nedir?

Ana sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların çoğu, muhtemelen henüz ne istediklerine karar vermemiştir. Öte yandan, açılış sayfalarınıza gelen kullanıcılar, onlara sunabileceğiniz ürün ve hizmetler ile ilgilidirler ve dönüşüm gerçekleştirmeye daha elverişlilerdir.

Anasayfa Tasarımı Örneği;

anasayfa-vs-landing-page

Bir açılış sayfası ile anasayfa arasındaki temel fark hedefidir. Açılış sayfası tek bir odak üzerinden hedefe yönelik oluşturulur, metninden görsellerine ve düzenine kadar her şey ziyaretçiye bu belirli eylemi gerçekleştirmeyi hedefler.

Landing Page Örneği:

landing-page-ornekleri

Landing page belirli bir kitleyi hedeflenen dönüşüme yönlendirmek için oluşturulan bağımsız bir web sayfasıdır.

Ana sayfa ise web sitenizin genel giriş noktasıdır ve markanızı tanıtmak, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi sergilemek için kullanılır.

Ana sayfa bir markanın websitesinin merkezidir, kullanıcıya kim olduğunu ve ne ürettiğini birden çok harekete geçirici mesajla tanıtır.

Landing pagelerde ise kullanıcıyı harekete geçirici mesaj (CTA) bulunmalı ve müşterilerinizin dikkatini dönüşümden alıkoyacak hiçbir şey olmamalıdır.

Landing Page Örnekleri ve Türleri

Doğru bir landing sayfası seçimi, kampanyanızın başarısı için hayati öneme sahiptir. Açılış sayfalarının farklı türleri vardır ve hepsi birbirinden farklı hedeflere yönelik avantajlar sunarlar. Hazırsanız landing page örnekleri ve landing page türlerine bir göz atalım.

Squeeze Landing Page

Squeeze landing page’in (sıkıştırma sayfası) en büyük amacı kullanıcının e-posta adresini almaktır. Bu sayfalar genellikle korumalı içerik veya bir bülten, e-kitap veya başka bir içerik teklifi almak için e-posta adresinizi girmenizi gerektiren tasarımlardan oluşur.

Bu tarz landing sayfalarda dikkat edilmesi gereken, eyleme geçirecek cümlenizin (CTA) temiz ve çekici olmasını sağlamak. Kullanıcıyı ikna edebilirseniz, doğal olarak e-posta adresini alma ihtimalinizde artacaktır.

squeeze-landing-page-ornegi

Yukarıdaki örneğimize baktığınızda, kullanıcıların bilgilerini girebilecekleri göz alıcı bir iletişim kutusunun yanında basit bir CTA metini olduğunu göreceksiniz. Temiz ve düzenli bir şekilde tasarlanmış olup, tüm dikkati e-kitaba odaklamıştır.

Splash Landing Page

Splash landing page’lerin kullanım amacı, potansiyel müşteri toplamaktan ziyade, web sitenizin diğer sayfalarına geçmeden önce gösterilen karşılama sayfaları hazırlamaktır.

Örneğin, kullanıcılar sosyal medya veya içerik linkine tıkladığında, genellikle ana sayfa yerine bu tarz bir ön sayfaya yönlendirilirler.

Ön sayfalar (splash page), bir konferans, promosyon veya herhangi bir etkinlik duyurmak için yaygın olarak kullanılır. Bu tür sayfalar genellikle basit bir arka plan görüntüsü ve az miktarda metin içerirken, çok fazla bilgi istemez. Bunun yerine, kullanıcıyı satın almaya teşvik edebilecek fırsatlar sunar.

Aşağıda verdiğimiz örnektede görebileceğiniz gibi, Splash landing page’ler, sadece basit bir soru içeren sayfa kullanır.

splash-landing-page-ornegi

“Siz de ekstra %10 indirim istiyor musunuz?”

Potansiyel müşterilere yanlışlıkla oraya gelmiş olsalar bile web sitesini keşfetmeleri için bir neden sağlar.

Lead Generation Landing Page

Lead generation landing page’ler (potansiyel müşteri toplama sayfası) squeeze pageler ile mantık olarak benzer olsada, bu açılış sayfaları daha fazla veri toplamayı hedeflerler.

Bu tür açılış sayfaları, kullanıcıdan ad, e-posta, şirket adı, iş ünvanı ve sektör gibi daha kapsamlı bilgiler almaya odaklanır. Kullanıcıdan elde edilmesi beklenilen veriler, satış ve pazarlama hedeflerinize göre değişkenlik gösterir.

lead-generationg-landing-page-ornegi

Potansiyel müşteri toplama sayfası oluştururken, hizmetinizin potansiyel müşterilere sağlayabilecek faydalarını gösteren etkileyici başlıklar kullanmayı unutmayın. Her zaman olduğu gibi etkileyici bir çağrıya (CTA) odaklanın ve ihtiyaç duyduğunuz belirli kullanıcı bilgilerini doğrudan isteyin.

Video Landing Page

Adından da anlaşılabileceği gibi, video landing page bir satış videosu içerir. Bu tür açılış sayfalarında video odak noktasıdır ve genellikle tasarımın üst kısmında yer alır.

video-landing-page-ornegi

Videonun izlenmesini teşvik edebilmek için işletmeler hedeflediği teklifi veya dönüşüm formunu, kullanıcı videonun belli bir bölümünü izledikten sonraya bırakır.

Video ürünün veya hizmetin değerini net bir biçimde açıklamalı ve kullanıcıda heyecan uyandırmalıdır. Video içeriği izleyicinin ilgisini kaybettirmeyecek uzunlukta olmalıdır.

Click-Through Landing Page

Tıklamalı açılış sayfası, oluşturduğunuz teklif hakkında kapsamlı bir özet içerir ve site kullanıcılarını dönüşüm odaklı sayfayı ziyaret etmeye ikna eder.

Tıklamalı açılış sayfaları genellikle bir potansiyel müşteri adayını yakalamaya veya satış sayfasına yönlendirmeye çalışır. Bu tür açılış sayfaları, tüketicilerin güvenini kazanmak ve trafiği artırmak için mükemmeldir.

click-through-landing-page-ornegi

Yukardaki örnekte ürün, ekrandaki en belirgin unsurdur ve potansiyel alıcıları sarı CTA düğmesini tıklamaya ikna eder. Ayrıca, 30 gün ücretsiz gibi diğer ilgili bilgiler de yer almakta ve kullanıcı için cazibeyi artırmaktadır.

Sales Landing Page

Sales landing page’lerin amacı bilgi vermekten ziyade potansiyel alıcıları satın alma işlemini tamamlamaya ikna etmektir. Bir satış sayfası, referanslar, alıntılar, videolar ve CTA’lar aracılığıyla ziyaretçiyi ürününüzü satın almaya ikna etmelidir.

Bir satış açılış sayfasının nihai amacı iş bağlamak olduğundan, gezinmesi kolay ve estetik açıdan hoş olmalıdır.

sales-landing-page-ornegi

Yukarıdaki örnekte Spotify, deneme süresi sona eren kullanıcıları ücretli planları tercih etmeye ikna etmek için, platformun Premium sürümünü ücretsiz denemeye teşvik ediyor.

Advertorial Landing Page

Reklam amaçlı açılış sayfalarının ortak bir temel odağı vardır oda ziyaretçinin ilgi veya farkındalık düzeyini artırmak. Bir ziyaretçiyi daha fazlasını okumak için yönlendirebiliyorsanız, o kullanıcının ürün sayfasına tıklama olasılığı daha yüksektir.

advertorial-landing-page-ornegi

Okuyuculara reklamınızı okuduktan sonra ne yapmalarını istediğinizi belirtin. Örnek vermek gerekirse ister web sitenizi ziyaret etmek ister satın alma işlemi yapmak olsun, her zamanki gibi kullanıcıyı net bir CTA kullanarak yönlendirmeye çalışın.

Lead Magnet Landing Page

Potansiyel müşteri mıknatısı, potansiyel müşterilere adları ve e-posta adresleri gibi iletişim bilgileri karşılığında sunduğunuz kârlı bir tekliftir.

Lead magnet açılış sayfaları, bülten kayıtları, kuponlar, indirimler ve web semineri kaydı gibi unsurları içerir.

lead-magnet-landing-page-ornegi

Özellikle e-kitaplar, mükemmel potansiyel müşteri adayı mıknatısları oluşturur.

Örneğimizden de görebileceğimiz gibi, bu tür açılış sayfaları için işleri karmaşıklaştırmaya gerek yoktur.

İhtiyacınız olan tek şey kitabı özetleyen minimal bir metin, net bir kapak görseli ve temel bilgileri soran basit bir formdur.

Pre-Launch Landing Page

Yeni bir ürünü piyasaya sürmek üzeresiniz ancak henüz tam olarak teklifi açıklamaya hazır değil misiniz? İşte tam bu noktada lansman öncesi açılış sayfası devreye giriyor.

Lansman öncesi veya “Çok Yakında” olarak adlandırılan açılış sayfaları, erken kayıt almak veya ileride takip hedefleyebileceğiniz bir kitle oluşturmak için oldukça faydalıdır.

prelaunch-landing-page-ornegi

Örnekte olduğu gibi, teklifinizi güçlü bir CTA ve dikkat çekici ürün açıklaması ile tanıtabilirsiniz.

Ayrıca, ürününüz ile ilgilenen müşteriler e-posta adreslerini bırakabilir ve bu sayede ürün piyasaya sürüldüğünde bu kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Thank You Landing Page

Teşekkürler sayfaları, yeni potansiyel müşterilerle ilişki kurmanın harika bir yoludur. Potansiyel müşterinin bir formu doldurduktan veya bir işlem yaptıktan sonra yönlendirildiği sayfadır.

Teşekkürler açılış sayfası, bir müşteri adayını dönüşüm kanalının dahada ilerisine taşıma ve kullanıcıyla samimi bir ilişki kurma potansiyeline sahiptir.

thankyou-landing-page-ornegi

Örneğimizde de görebileceğiniz gibi Impact, yalnızca minnettarlık ifadelerine yer vermekle kalmıyor, aynı zamanda e-booklarının bir kopyasını indirme şansı da sunuyor.

Unsubscribe Landing Page

Kampanyanızı bu tür bir açılış sayfası üzerinden şekillendirmeyecek olsanız da bu landing page, e-posta pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Sayfanın sorunsuz bir şekilde çalışması ve müşterilerin kolaylıkla abonelikten çıkmasına olanak sağlaması gerekir.

unsubscribe-landing-page-ornegi

Elbette kullanıcıları abone kalmaya ikna etmenin yolları vardır. Örneğin haber bültenleri ve benzeri içerikleri daha aralıklı olarak almak için ayarlarını değiştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu tür landing page ile ürün veya hizmetlerinizi son bir kez daha tanıtabilirsiniz.

Referral Landing Page

Yönlendirme açılış sayfası, bir web sitesi ziyaretçisinin Google Arama’dan, online reklamdan, bir e-postadan veya YouTube videosu ya da Instagram gönderisi gibi başka bir pazarlama kaynağından gelen bir linke tıkladıktan sonra ulaştığı bağımsız bir web sayfasıdır.

referral-landing-page-ornegi

Yönlendirme açılış sayfasının temel amacı -daha doğrusu tek amacı- ziyaretçiyi satın alma, e-posta bültenine kaydolma veya sizin özelinizde bir yönlendirme programına katılma gibi istenen bir eylemi gerçekleştirmeye ikna etmektir.

404 Landing Page

404 landing page bir hata sayfası olsa da kullanıcılar açısından faydalı olabilir. Stratejik bir 404 açılış sayfası, markanızı daha iyi tanıtmak için bir platform görevi görür.

Bu sayfada eğlenceli içeriklere ve şakalara, interaktif bir özelliğe ya da bazı ilginç görsellere yer verebilirsiniz.

404landing-page-ornegi

Örneğimizde site kullanıcısını ana dönüşüm sayfasına geri yönlendiren bir CTA düğmesi yer alıyor.

Bu sadece kullanıcıya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda satın alma için de bir fırsat sunuyor.

Sonuç olarak, kullanıcının dikkatini can sıkıcı hatadan uzaklaştırmak ve web sitesini daha fazla keşfetmesini sağlayabiliyorsunuz.

En İyi Landing Page Tasarımı Hangisi?

Her ürün veya hizmet için işe yarayan mükemmel bir landing page tasarımı yoktur. Dijital pazarlama kampanyanızı planlarken yukarıda incelemiş olduğumuz açılış sayfalarını referans olarak kullanabilirsiniz.

İki farklı landing page tasarımı arasında kararsız kalıyorsanız, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için sayfaları A/B testine tabi tutabilirsiniz. Ürün ve hizmetiniz için en iyi açılış sayfası tamamen işletmenize, ne sattığınıza ve hedef kitlenize bağlıdır.

Landing Page A/B Testi Nedir?

A/B testi, kampayalarınızdan hangisinin en yüksek dönüşüm oranını sağladığını görmek için aynı sayfanın farklı iki varyasyonunu birbiriyle karşılaştıran bir pazarlama stratejisidir.

Örneğin, açılış sayfanızı oluştururken harekete geçirici mesaj (CTA) düğmenizin ne kadar büyük olması gerektiğini merak edebilirsiniz.

Ya da farklı bir başlığın daha iyi dönüşüm sağlayıp sağlamayacağını. Ya da sayfa içi bir geri sayım sayacı, kaydolma oranınıza yardımcı mı olur yoksa engel mi olur?

Tüm bu sorular ve benzerleri için sezgilerinizi veya en iyi web tasarımı uygulamalarını takip etmek sizi yalnızca bir yere kadar götürür. Neyin gerçekten işe yaradığını keşfetmek için konuya bir bilim insanı gibi yaklaşmanız, olabildiğince çok testler yapmanız gerekir.

Herkese uyan tek tip landing sayfası artık potansiyel müşterilerinizi dönüşüme götürmek için yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla bu makale kampanya hedeflerinize ve satış kitlenize uygun farklı landing page türleri arasından seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Landing page nedir ve landing page örnekleri gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldığımız bu yazımızda, landing page tasarım öğeleri gibi birçok konuyu da açıkladık. Bu bölümde de sizlerin en çok sorduğu soruları cevaplayacağız.

Landing Pageler Dönüşümler İçin Neden Önemlidir?

Landing pageler hedefe odaklanmış ve ikna edici bir mesaj sağladıkları, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırdıkları, ziyaretçinin beklentilerini karşıladıkları, güvenilirlik oluşturdukları ve onları istenen eyleme yönlendirerek daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açtıkları için önemlidir.

İyi Bir Landing Page Deneyiminin Özellikleri Nedir?

İyi bir landing page experience kurgulamak için net ve ilgi çekici bir başlığa, özlü ve ikna edici içeriğe, belirgin bir harekete geçirici mesaja (CTA), görsel olarak çekici bir tasarıma ve ziyaretçinin ihtiyaçlarına veya sorunlarına odaklanmaya yönelik olmalıdır.

Açılış Sayfası Deneyimi Nasıl Yükseltilir?

Yüksek dönüşüm sağlayan bir açılış sayfası oluşturmak için öncelikle hedefinizi tanımlayın, hedef kitlenizi anlayın, cazip bir teklif hazırlayın, ilgi çekici bir düzen tasarlayın, mobil cihazlar için optimizasyon yapın, A/B testleri gerçekleştirin ve analizler ile kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak devamlı olarak iyileştirmeler yapın.

Landing Pagelerde Kaçınılması Gereken Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Dağınık bir tasarıma sahip olmak, genel veya net olmayan başlıklar kullanmak, ziyaretçileri çok fazla bilgiyle boğmak, mobil optimizasyonu ihmal etmek, güçlü bir harekete geçirici mesaj içermemek ve daha iyi performans için test ve optimizasyon yapmamak, açılış sayfalarında kaçınılması gereken temel hatalardır.

Landing Page Ne Zaman Kullanmalıyım?

Landing page genellikle ücretli reklamcılık, e-posta pazarlaması, sosyal medya promosyonları veya ürün lansmanları gibi belirli pazarlama kampanyaları yürütülürken kullanılır.

Açılış Sayfamı Arama Motorları İçin Nasıl Optimize Edebilirim?

Açılış sayfanızı arama motorlarına göre optimize etmek için ilgili anahtar kelimelere odaklanın, meta etiketleri, başlıkları ve sayfa içeriğini optimize edin, sayfa yükleme hızını iyileştirin, mobil uyumluluğu sağlayın, açıklayıcı URL’ler ekleyin ve organik arama sıralamalarını artırmak için kaliteli ve alakalı geri bağlantılar (backlink) oluşturun.

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist

Yorum yapın