Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » 15+ En İyi Freelancer Siteleri | En Çok Kazandıran Freelance İşler

15+ En İyi Freelancer Siteleri | En Çok Kazandıran Freelance İşler

Freelancer siteleri aracılığıyla, aylık bir maaşa bağlı kalmadan yüksek gelirler elde etmek isteyen çalışan sayısı günden güne artıyor. Freelance çalışanlar, bir şirket tarafından istihdam edilmek yerine proje bazında anlaşmalar yaparak hizmetlerini sunar.

Şirketler de daha fazla personel almak yerine bir freelancer ile anlaşarak sigorta ve vergi gibi çalışan masraflarından muaf olurlar. Bu durum iki taraf için de kazançlı görüldüğünden dolayı freelance çalışılabilecek işler günden güne popülerleşmeye devam etmekte.

Çalışma hayatının gidişatı bu yönde ilerlerken freelance olarak nasıl çalışılır, hangi meslekler ile en çok para kazanılır, kimler freelancer olabilir, freelance iş nasıl bulunur gibi herkesin merak ettiği sorular gündeme geliyor.

Bu yazımızda öncelikle, freelance ne demek detaylıca ele aldıktan sonra en çok para kazandıran freelancer iş ilanları arasından size en uygun işleri alabileceğiniz en iyi freelancer siteleri ve özelliklerinin neler olduğunu açıklayacağız.

Siz de serbest çalışarak yapılabilecek işler neler ve freelancer iş ilanları nerede bulunur diye merak ediyorsanız, öncelikle freelancer ne demek öğrenerek ilk adımı atalım!

Freelancer Ne Demek?

Freelancer nedir sorusunun cevabını anlamak için öncelikle freelance çalışma nasıl olur öğrenmelisiniz. Türkçe karşılığı serbest meslek ya da serbest çalışma anlamına gelen freelance çalışma, bir işverene bağlı kalmadan kendi alanında farklı işletmelere hizmet sunabileceğiniz çalışma şeklidir. Bu şekilde çalışan bireyler de freelancer olarak adlandırılır. 

Bir freelancer, işverenlerle ya da müşterileriyle genellikle proje bazında hazırlanan sözleşmeler kapsamında çalışır. Freelance çalışanlar, işlerini müşterilerine hizmet olarak sundukları için hiyerarşik bir bağlılık ya da denetim altında kalmadan kendi belirledikleri standartlar doğrultusunda çalışır.

freelancer ne demek?

Freelancer olarak çalışanlar, çalışma saatlerini ve çalışma yerlerini belirleyebilecek özgürlükte çalıştıklarından dolayı; esneklik ve daha fazla kişisel özgürlük arayan kişiler için çok cazip bir seçenek haline geliyor.

İnternetten para kazanma yolları özellikle Freelancer çalışanları ilgilendiriyor. Örneğin web geliştiricileri, grafik tasarımcılar, danışmanlar, yazarlar, editörler, çevirmenler ve daha birçok meslek grubu freelance para kazanma siteleri aracılığıyla bireysel olarak çalışabilir. 

Dijital teknolojilerin yaygınlaşması ile daha fazla talep gören bu iş modelinde bir freelancer, dünyanın herhangi bir yerindeki müşteri ile iletişime geçip hizmet sunabilir. Bu sayede freelancer Türkiye içinde bulunsa bile yurtdışına hizmet sunarak döviz kazanma şansına sahiptir.

Freelance Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Proje bazında anlaşma yapan freelancerlar genellikle işi tamamladıktan sonra ödemeyi alırlar. Ancak ödeme koşulları her proje için değişiklik gösterebilir. Gelişen piyasada freelancer sayısı arttıkça işlerden talep edilecek ücretler konusunda rekabetten dolayı sık sık değişmeler olmaktadır. 

İnsanların daha rahat bir çalışma hayatına sahip olabilmek için kendi mesleklerini freelancer olarak yapma isteği her geçen gün artış gösteriyor. Bu artışı sağlayan belli başlı avantajlar bulunmakta. 

Freelancer siteleri ile kendi işinizi yapmanın avantajları şu şekilde:

 • Mesai saatlerine bağlı kalmadan çalışma
 • Ofise bağlı kalmadan size en uygun çalışma ortamında işlerinizi tamamlama fırsatı
 • Sevdiğiniz işi yaparak kişisel ve mesleki gelişiminizi artırma
 • Kendi patronunuz olarak iş yükünüzü ayarlayabilme
 • Çeşitli projelerde yer alarak sürekli portföyünüzü geliştirme şansı
 • Aynı anda birden fazla gelir kaynağı ile gelir potansiyelini artırma fırsatı

İş ve kişisel yaşam arasında daha esnek olabilmemizi sağlayan bu avantajlar ile zamana ve mekana bağlı kalmadan en uygun çalışma koşullarını belirleyerek yapacağınız işlerden maksimum verim alabilirsiniz. Ayrıca kendi işinizin patronu olacağınız için her zaman kendi çıkarlarınıza karar alabilir, potansiyelinizi zorlayarak yüksek ücretlerle birden fazla işten para kazanabilirsiniz.

freelance çalışma avantajları

Freelancer Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşır?

Freelance çalışmanın avantajları olsa da çalışanlar için risk faktörü oluşturabilecek bazı zorlukları vardır. Bunlardan ilki, müşteri bulma ve yönetme zorluğudur. Müşteri ilişkilerinin düzgün yürütülmesi ve yapılan işin iyi bir şekilde pazarlanabilmesi için büyük bir zaman ve çaba harcamak gerekir.

Çalışılan müşteri ile sürekli bir bağlılık yoktur, bir proje bitiminde yeni iş bulma süreci strese sürükleyen bir durum olabilir. Ayrıca parayı temin etme görevini de freelancer üstlenir ve bunun takibini yaparak ödemelerde aksama olmaması için ekstra çaba göstermesi gerekebilir. 

Birden fazla alana bölünmek, asıl sunulan hizmete yeterli özen gösterilmemesine sebep olabilir.

Freelance çalışmanın dezavantajları arasında düzenli bir gelir olmaması da yer alır. İşlerin sürekliliği olmadığı için bir işten çok yüksek gelirler elde edilse de her ay düzenli bir gelir yoktur. Freelancer performansına bağlı olarak gelirini artırabilir. Bunların yanında kendi sigorta ve vergilerini karşılayarak takibini yapması gerekir.

Freelance İş Nasıl Kurulur?

Freelance olarak nasıl çalışılır ve başarılı olunur konusunu ele aldığımızda öncelikle bir iş planı oluşturulmalıdır. Tüm süreçlerin yönetimi bir kişide olacağı için işleri plansız yönetmek işinizin sürekliliğini olumsuz yönde etkiler. 

Freelance iş almak için aşağıdaki adımları takip ederek işinizi başarıya ulaştırabilirsiniz:

 1. Çalışmak istediğiniz alanı belirleyin. En çok kazandıran freelance işler arasından seçim yapmanız başarı oranınızı yukarıya taşıyacaktır. Ayrıca bu seçimi yetenek, deneyim ve ilgi alanlarınıza göre yapmanız işinizin sürekliliğinde daha verimli çalışmanızı sağlar.
 2. Piyasa araştırması yaparak seçtiğiniz alandaki rekabet durumunu öğrenin. Benzer ürün ve hizmetlerin fiyatlarını öğrendikten sonra kendi rekabet stratejinizi oluşturun.
 3. Belirlediğiniz alanda sunacağınız hizmetleri özelleştirin. Özgün ve ikna edici bir şekilde hizmetlerinizi tanımlayın. 
 4. İş hedeflerinizi belirleyin. Hedef müşterilerinizi, gelir hedeflerinizi ve pazarlama stratejilerinizi belirleyerek bütçenizi gözden geçirin.
 5. Profesyonel bir web sitesi oluşturun. Hizmetlerinizi tanıtmak için Google Ads ve sosyal medya reklam yönetiminizi başarılı bir şekilde yürütmek gelirinizi büyük ölçüde artıracaktır.
 6. Ürünlerinizin fiyatlandırmasını düzenleyin ve olası kampanyaları planlayın. Fiyat ve kampanyalarınızı rekabet ortamına göre aktif bir şekilde takip edin.
 7. Müşteri ilişkilerini profesyonel bir şekilde yönetmeye özen gösterin. İletişim becerilerinizi geliştirin, müşterilerden gelen geri bildirimleri dikkate alarak çalıştığınız kişilerin size referans olmasını sağlayabilir ve iş fırsatları elde edebilirsiniz.
 8. Finansal yönetiminizde dikkatli olun. Gelir ve giderlerinizi doğru bir şekilde hesaplayarak ödemelerinizi zamanında almaya dikkat edin.
 9. Yeni trendleri ve teknolojileri takip ederek kendinizi sürekli olarak geliştirin. Sektörde her zaman rakiplerinizden bir adım önde olmaya çalışın.

Freelancer olmak, çalışma özgürlüğü ve kendi işinizi yönetme imkanı sunar. Ancak; başarılı olmak için sabır, disiplin, iyi iletişim becerileri ve sürekli öğrenme isteği gereklidir. Kendi yeteneklerinizi ve hedeflerinizi değerlendirerek adımlarınızı atabilir ve başarılı bir freelancer olup yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Nasıl freelancer olurum sorunuzun cevabı öncelikle doğru iş alanınızı bulmaktan geçtiğine göre freelance olarak çalışılabilecek en çok para kazandıran meslekler nedir inceleyelim.

En Çok Kazandıran Freelance İşler ve Maaşları Nedir?

Freelance ne iş yapabilirim diye araştırdığımızda birçok iş grubunun freelance çalışmaya uygun olduğunu ancak hepsinin popülerliği ve getirisinin aynı olmadığını görmekteyiz. Dünyadaki trendlere ve teknolojik yeniliklere bağlı olarak bazı alanlarda çalışanların sayısı yetersiz kalmaktadır ve talep yoğunluğu sebebiyle maaşları diğerlerine göre çok yüksektir. 

Freelancer olarak yetenekleriniz ve yetkinliğiniz doğrultusunda en popüler ve en çok kazandıran freelance işler arasından seçim yapmak en iyi başlangıç olur. Yabancı freelance siteleri üzerinden başvuru yaparak dolar geliri elde edebileceğiniz popüler meslek çeşitlerini listede inceleyebilirsiniz.

en çok para kazandıran freelance işler

En çok para kazandıran 10 freelance iş ve ortalama kazançları nedir?

 1. Reklam Yönetimi: $52/saat
 2. SEO Uzmanı: $44/saat
 3. Hesap Yönetimi: $43/saat
 4. Yazılım Geliştirme: $42/saat
 5. Teknik Yazarlık: $41/saat
 6. Muhasebeci: $38/saat
 7. Metin Yazarı: $38/saat
 8. Programlama: $38/saat
 9. Grafik Tasarımcı: $36/saat
 10. Web Geliştiricisi: $35/saat

Listede yer alan meslek grupları sadece yabancı freelance sitelerinde değil Türk freelancer siteleri freelancer iş ilanları arasında da popüler olup yüksek gelir elde etmektedir.

Freelancer para kazanma miktarını etkileyen şeylerden birisi de sitelerin üyelik ücretleri ve komisyon oranlarıdır. En karlı siteler arasından seçim yapabilmek için freelancer siteleri güncel komisyon oranlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En İyi Freelancer Sitelerinin Üyelik Ücretleri ve Komisyon Oranları Nedir?

Freelancer siteleri, serbest çalışan kişilerin freelancer iş ilanları bulabileceği platformlardır. Bu siteler üzerinden iş ilanlarına başvurup projeleri tamamlayarak yüksek gelirler elde etmek mümkündür. Ancak, her platformun farklı üyelik ücretleri ve komisyon oranları bulunmaktadır. 

Freelancer Site İsmiÜyelik ÜcretiKomisyon Oranı
r10 freelancer iş ilanlarıR10Yok.Taraflar arası anlaşmaya bağlı olarak değişir.
bionluk freelance çalışmaBionluk69.90 TL kayıt ücreti var.%20 
armut freelancer sitesiArmutYok.%15 – %20
sanal işçi freelancer Sanal İşçiAylık 24, 45 ya da 89 TL üyelik paketleri var.Taraflar arası anlaşmaya bağlı olarak değişir.
uzman kirala freelancer sitesiUzman KiralaYok.%10 – %20
hızlı uzman freelancerHızlı UzmanYıllık 99 TL üyelik ücreti ya da ücretsiz paket seçenekleri var.Ücretsiz üyelik için %20, ücretli üyelik olduğunda %10 komisyon oranı bulunur.
upwork freelancer iş ilanlarıUpworkYok.%10
fiverr freelance çalışmaFiverrYok.%20
guru freelancer sitesiGuruAylık 11.95 ABD Doları.%5 – %9
designhill freelancerDesignhillYok.%5 – %20
people perhour freelancer işPeoplePerHour175 Pound kayıt ücreti var.%3.5 – %5
flexjobs freelance işFlexJobsAylık 14.95 ABD DolarıYok.
En iyi freelancer siteleri ve komisyon oranları tabloda verilmiştir.

Freelancer sitelerini sadece üyelik ve komisyon oranlarına göre değerlendirmek doğru olmaz. Her platformun kendi içinde avantaj ve dezavantajları bulunur. 

O halde en kazançlı freelancer iş ilanları için hangi platformun özellikleri en iyidir, gelin birlikte inceleyelim!

İş Bulmak İçin En İyi Freelancer Siteleri Neler?

Freelancer iş ilanları ve çeşitli iş fırsatlarına ulaşabilmek için doğru freelance platformunu bulmak büyük önem taşır. Kendi uzmanlık alanınıza uygun iş fırsatlarını bulma, güvenilir ve kaliteli müşterilere hitap edebilmenin ilk adımı sizin için doğru freelancer sitesi arayışıyla başlar.

Kaliteli freelancer siteleri profesyonel bir profil oluşturmanıza ve itibarınızı güçlendirmenize yardımcı olurken; iyi referanslar, müşteri değerlendirmeleri ve başarı hikayeleri gibi etkenler gelecekteki iş fırsatlarına daha kolay erişebilmenizi sağlar.

İlanları filtreleme, iş teklifleri gönderme ve müşterilerle doğrudan iletişim kurma gibi araçlar, iş bulma sürecini kolaylaştırır. Bu sayede kazançlı freelance iş bulmanız daha hızlı gerçekleşir.

İyi bir freelancer sitesi, sektör trendlerini ve talepleri takip etme imkanı sunar. Bu sayede popüler projeleri, talep edilen becerileri ve yeni fırsatları görebilir,  iş stratejinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca güvenilir freelancer siteleri ödeme güvencesi sağlayarak maddi riskleri azaltır. Anlaşmazlık durumlarında arabuluculuk ve ödeme koruması gibi özellikler sunan bir platform seçmek, ödeme sorunlarıyla karşılaşma riskinizi azaltır.

En iyi freelancer siteleri 2024 yılında hangileri?

 1. Upwork
 2. Fiverr
 3. Nexxt
 4. Toptal
 5. Guru
 6. Designhill
 7. Crowded
 8. PeoplePerHour
 9. Simply Hired
 10. FlexJobs
 11. R10
 12. Bionluk
 13. Armut
 14. Sanal İşçi
 15. İşim Düştü
 16. Uzman Kirala
 17. Hızlı Uzman
 18. Proje Kurdu

Türkiye’de ve dünyada freelancer iş ilanları bulabileceğiniz en iyi siteler arasından kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen freelancer siteleri sizin için seçtik. 

en iyi freelancer siteleri

Peki bu sitelerden hangileri Türk freelancer siteleri, hangileri yabancı freelancer siteleri ve freelancer siteleri tarafından sunulan özellikler neler, gelin birlikte inceleyelim!

En Çok Tercih Edilen Türk Freelancer Siteleri Neler?

Türkiye’deki serbest çalışanlar için iş fırsatları sunan Türk freelancer siteleri genellikle yerel müşterilere ve projelere odaklanır. Bu sayede Türk freelancerlar için iş bulma sürecini kolaylaştırmayı hedefler. Türk freelancer siteleri, farklı sektörlerden iş imkanları sunar ve genellikle Türkçe kullanıcı arayüzü ve destek sağlar. Bu platformlar yerel freelancer topluluğunun büyümesine katkıda bulunurken müşterilere de yerel yeteneklere kolay erişim sağlar.

2024 Yılında En İyi Türk Freelancer Siteleri:

 1. R10
 2. Bionluk
 3. Armut
 4. Sanal İşçi
 5. İşim Düştü
 6. Uzman Kirala
 7. Hızlı Uzman
 8. Proje Kurdu

Türk freelancer siteleri özellikleri nelerdir ve nasıl üye olunur yazımızın devamında görebilirsiniz.

R10 Türk Freelance Sitesi Özellikleri Neler?

R10, Türkiye merkezli bir freelance iş bulma platformudur. Çeşitli sektörlerde birçok iş imkanı sunar. Yazılım, tasarım, yazı işleri ve pazarlama gibi alanlarda çok sayıda freelancer iş ilanı bulma imkanı vardır. Gelişmiş Türkçe arayüzü sayesinde yerli kullanıcılara kolaylık sağlar.

Geniş kullanıcı topluluğu sayesinde networking imkanları artar ve iş fırsatları çoğalır. Kategori ve filtreleme özellikleri sayesinde aradığınızı bulma hızınız artar.

R10, freelancerlar için ücretsiz ilan verme ve başvurma imkanı sunar. Ücretsiz üyelik için R10 davetiye kodu gereklidir.

R10 freelancer platformu üzerinden WordPress site kurma, web siteleri için içerik oluşturma ya da landing page hazırlama gibi dijital sektörde popüler olan iş ilanları verilebilmektedir.

R10 freelance iş bulma platformunda kullanıcı topluluğunun geniş olması bir avantajdır. Ancak rekabeti artıracağı için kendinizi diğer iş arayanlardan farklılaştırarak öne çıkarmazsanız bir dezavantaj olarak da karşınıza çıkabilir.

Bu platformun bir başka dezavantajı da ödeme güvencesi sağlamamasıdır. Müşteriler ile olan anlaşmalar ve ödeme detaylarını doğrudan belirlemek kullanıcıların sorumluluğundadır.

R10’da başarılı olmak için:

 • Geçmiş projelerinizi ve çalışmalarınızı sergileyen bir portfolyo oluşturun. 
 • Müşterilerin ihtiyaçları ve piyasa durumu doğrultusunda iyi bir iş teklifi hazırlayın.
 • Profilinizi güncel tutun.
 • İletişim becerilerinizi geliştirerek olumlu referanslar alın.
 • Kaliteli işler sunun. Alanınızda en iyi olmaya odaklanın.

Profesyonel ve disiplinli bir çalışma yaklaşımıyla, R10 freelancer iş bulma platformunda başarılı olmanız mümkün olacaktır.

Bionluk Nedir?

Bionluk; işverenlerin ihtiyaçlarıyla freelance çalışanların becerilerini bir araya getiren, freelancer sitesi olarak öne çıkan bir platformdur. İş bulma sürecini kolaylaştıran ve işverenlerle freelancerların etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan birçok özelliği vardır. 

Bu avantajların başında farklı kategorilerde çok sayıda hizmet sunarak freelance çalışanlar için kolay iş bulma imkanı sunması gelir. Ayrıca platformun sunduğu mesajlaşma sistemi ve özel sohbet alanı iş arama ve müşteri bulma sürecinde iletişim sağlamayı kolaylaştırır.

Freelancer profil bölümünde yer alan referanslar ve müşteri değerlendirmeleri alanı güven oluşturmak için kullanışlı ve gerekli bir özelliktir.

Platformda iş ilanları sistematik bir şekilde sunularak işverenlerin istekleri, gereklilikleri ve bütçeleri açıkça belirtilir. Bu, freelancerların kendilerine uygun işleri seçmelerini kolaylaştırır.

Bionluk, güvenli bir ödeme sistemi sağlar. İşverenler ödemeleri güvence altına alırken, freelancerlar çalışmalarının karşılığını alır. Bu, iş sürecinin düzgün ve güvenli bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Avantajlarının yanında Bionluk freelancer sitesi için bir dezavantaj da vardır. Bionluk, yapılan işlerden %20 komisyon ücreti alır. Bu durum kazançlarınızı azaltabilir. Ancak, platformun sunduğu avantajlar değerlendirildiğinde bu ücretler kabul edilebilir oranlardadır.

2023 yılında Bionluk freelancer sitesinden yararlanmak için bir defaya mahsus 69.90 TL ödeme yapmanız gerekir.

Armut Freelance İş İlanları Nasıl?

Armut, Türk freelancer siteleri içinde oldukça popüler olan bir diğer freelance iş bulma platformudur. Farklı kategorilerde hizmetler sunan geniş bir freelancer ağına sahiptir. Kolay arayüzü sayesinde hızlı bir şekilde iş ilanı oluşturulabilir ya da ilanlara başvurulabilir. 

Referans ve müşteri değerlendirme alanı Armut freelancer sitesini güvenli kılan unsurlardan birisidir. Ayrıca proje yönetimi ve ödeme süreçlerini kolaylaştıran bir altyapıya sahiptir.

Armut freelancer iş bulma platformu da komisyon prensibi ile çalışır ve komisyon ücretleri bazen yüksek olabilir.

Armut üzerinden verilen bir ilana en fazla 4 freelancer teklif verebilir ve her freelancer teklifini verebilmek için bir miktar ödeme yapar. İlanı veren kişi gelen 4 tekliften birini seçebilir. Teklif verme ödemesi yapmanıza rağmen müşterinin teklifinizi kabul etme garantisi yoktur.

Sanal İşçi Freelancer Sitesi Nedir?

Sanal İşçi Freelancer platformunda, proje yönetenlerin açtığı iş taleplerine freelancerlar teklif vererek yetenekleri ölçüsünde değerlendirilerek iş bulabilmekte.

Bu platformda ödeme Sanal İşçi’ye yapılır ve iş tamamlandığında freelancerların hesabına aktarılır. İki taraf için de güvenli bir ödeme yöntemi olan bu sistem kullanıcılar tarafından da beğenilmektedir.

Sanal İşçi Freelancer Sitesi üyelik ücreti 3 seçenek halinde kullanıcılara sunulmuştur. 24, 45 ya da 89 TL üyelik paketlerinden birini seçerek işlem yapabilirsiniz.

İşim Düştü Freelancer İş İlanları Nasıl Verilir?

Bu platformda tadilat, kişisel bakım, sağlık ve temizlik gibi kategoriler daha yoğun kullanılıyor. Üyelik oluştururken hizmet de vermek istiyorum seçeneğini seçerek uzman profili oluşturursanız, hem ilan verebilir hem de satın alma yapabilirsiniz. 

Ödemeler platformun güvencesiyle havuzda bekletilir ve iş bitiminde teslim edilir. Komisyon tutarı verilen hizmete bağlı olarak değişmektedir.

Uzman Kirala Freelance İş Bulma İşlemi Nasıl Olur?

Uzman Kirala Freelance İş Platformunda ücretsiz bir şekilde freelance iş ilanları verebilirsiniz. Bu platformda da ödeme işlemleri önce havuza aktarılıp iş bitiminde taraflara yatırılır ve güvenli bir iş akışı sağlanır.

Uzman Kirala komisyon bedeli %10 olarak belirlenmiştir. Ancak üyelik çeşitlerinden Market Hesabı seçtiğiniz takdirde komisyon oranı %20 olur.

Hızlı Uzman Freelancer Hizmet Pazarı Nasıl Çalışır?

Hızlı Uzman; yazılım, yazı ve çeviri, grafik tasarım, internet reklamcılığı, sosyal medya hesap satışları gibi birçok farklı kategoride freelancerlar için hizmetlerini sunabileceği bir platform sağlar.

Hızlı Uzman komisyon ücreti ne kadar diye bakacak olursak, bu tutar hesap türüne göre değişmektedir. Hızlı Uzman freelancer sitesinde ücretsiz ve pro olmak üzere iki çeşit üyelik bulunmaktadır.

Pro Mağaza üyeliğinin yıllık ücreti 99 TL olup her satış için %10 komisyon alınmaktadır. Ücretsiz Mağaza üyeliğinde yıllık ücret yoktur ancak komisyon bedeli %20’dir.

Proje Kurdu Freelance İş Sitesi Nasıldır?

Proje kurdu para kazanma amacıyla freelancer olanlar için kullanımı kolay olan ve güvenle tercih edebilecekleri bir diğer Türk freelancer sitesidir. Bu platformda projenin ödemesi tek adımda alınabilir ya da taslak proje seçeneği ile adımlara bölünerek işlemler tamamlandıkça ödeme gerçekleştirilir. Adımlar halinde yapılan ödeme iki taraf için de daha çok güven veren bir ödeme çeşididir.

En İyi Yabancı Freelancer Siteleri Hangileridir?

Yabancı freelancer siteleri dünya çapında freelancer ve işveren arasındaki bağlantıyı kurmaktadır. Bu platformlarda çeşitli kategorilerde hizmet satın alabilir, hizmet sunabilir ve uluslararası çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Yabancı freelancer siteleri, küresel ölçekte bağımsız çalışmak isteyen ve döviz geliri elde ederek kazancını artırmak isteyen freelancerlar için büyük bir iş fırsatıdır. Aynı zamanda hizmet satın almak isteyenler de uluslararası çapta en yetenekli freelancer ile çalışma şansına sahiptir.

Peki en iyi yabancı freelancer siteleri 2024 yılında nelerdir?

 1. Upwork
 2. Fiverr
 3. Nexxt
 4. Toptal
 5. Guru
 6. Designhill
 7. Crowded
 8. PeoplePerHour
 9. Simply Hired
 10. FlexJobs

En iyi yabancı freelancer sitelerinin üyelik ücretleri, çalışma prensipleri, avantaj ve dezavantajları neler olduğunu öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Upwork Nedir?

Upwork, dünya çapında işverenler ve freelancerlar arasında bağlantı kuran oldukça bilindik bir platformdur. Freelancerlar Upwork ile, yerel pazarlardan bağımsız olarak uluslararası iş fırsatlarına erişim sağlayabilirler.

Çeşitli kategorilerde çok çeşitli hizmetler sunan Upwork; yazılım geliştirme, tasarım, pazarlama, yazarlık, çeviri gibi daha bir çok alanda uluslararası hizmet alma ya da freelance hizmet verme fırsatları yaratır.

Platform üzerinden mesajlaşma, dosya paylaşımı ve proje yönetimi araçları sunularak iletişimin sorunsuz bir şekilde ilerletilmesini sağlar.

Upwork ödemeleri güvence altına alır ve işlem tamamlandıktan sonra parayı sorunsuz bir şekilde temin edebilirsiniz. Ancak sunacağınız hizmet başına alacağınız ödemenin %10’u Upwork komisyon ücreti olarak kesilip para hesabınıza geçer.

Dünya çapında en çok kullanılan platformlardan birisi olduğu için rekabet çok büyüktür ve referanslar edinerek kendinizi geliştirmeniz zaman alacaktır.

Fiverr İş Bulma İmkanları Freelancer İçin Nasıl?

Fiverr, popüler bir freelance iş bulma platformudur ve özellikle yaratıcı hizmetlerin sunulduğu bir pazardır. İşverenlerin ihtiyaçlarına uygun freelancerları bulmalarını ve işbirlikleri yapmalarını sağlamaktadır. Grafik tasarım, dijital pazarlama, yazılı içerik, video prodüksiyonu, müzik yapımı gibi birçok alanda freelancerlar için iş imkanları sunar.

Fiverr’da hizmetler genellikle düşük maliyetli olarak sunulur. İşverenler, uygun fiyatlarla kaliteli hizmetlere erişim sağlayabilirler. Ayrıca bu platformda birçok freelancer daha hızlı teslimat süresi sunar.

Bu platformda hızlı ve kolay iletişim sağlanır. İş detayları, gereksinimler ve diğer ayrıntılar için mesajlaşma sistemi kullanılabilir.
Fiverr’da avantajların yanında yüksek rekabet, genellikle tekrarlayan işlerin olmaması ve tek seferlik projeler sunulmasından kaynaklı sınırlı müşteri ilişkisi, sınırlı özelleştirme gibi dezavantajlar bulunmaktadır.

Fiverr komisyon ücreti %20 olarak belirlenmiştir.

Nexxt Freelance İş Bulma Platformu Nasıldır?

Nexxt, işverenlerin ihtiyaçlarına ve şartlarına göre freelancer ve işvereni eşleştirir. Böylece işverenler, en uygun ve yetenekli freelancerları bulma şansına sahip olurlar. 

Web tasarımı, yazılım geliştirme, pazarlama, muhasebe, insan kaynakları gibi çeşitli alanlarda hizmetleri sunabileceğiniz ya da alabileceğiniz bu uluslararası iş platformunda; mesajlaşma sistemi, dosya paylaşımı ve proje yönetimi gibi araçlar ile iletişim oldukça kolay bir şekilde sağlanır.

Nexxt, freelancerlara kariyer gelişimi ve uzmanlık alanlarında ilerleme imkanı verir. Eğitim kaynakları, seminerler ve etkinlikler gibi fırsatlar sunarak freelancerların kendilerini geliştirmelerine olanak tanır.

Projelerin ücretlendirmesi freelancer ile işveren arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişir. Bu sebeple freelancer için karlılık oranı düşük olabilir. Genellikle tek seferlik projeler ile çalışıldığı için iş devamlılığını sağlamak da nispeten zordur.

Nexxt freelance iş bulma platformunda komisyon oranı, işverenle freelancer arasında yapılan anlaşmaya ve projenin değerine bağlı olarak değişir.

Toptal Nedir?

Toptal; dünya çapında özel olarak seçtiği yetenekli yazılım geliştiricileri, tasarımcıları ve finansal uzmanları işverenler ile buluşturan seçkin bir freelance iş bulma platformudur. 

Katı bir yetenek seçme süreci kullanarak sadece %3’e giren, en üst düzey ve deneyimli profesyonelleri platforma kabul eder. Bu sayede işverenler, projeleri için yüksek kalitede ve uzmanlık düzeyinde freelancerlara erişirler. Seçiciliklerinin bu kadar fazla olmasından dolayı, genel olarak komisyon oranları diğer platformlardan daha yüksektir.

Müşteri memnuniyetine çok önem veren toptal, kullanıcıların iki hafta boyunca platformu kullanıp memnun kalmamaları durumunda bütün ödemelerini iade eder.

Üst düzey memnuniyet sağlamak için oluşturdukları seçicilik politikası avantajlı bir durum olsa da bazı dezavantajları da beraberinde getirir. Bunlar; yüksek ücretlendirme, sınırlı sayıda kategoride hizmet sunma ve katı kabul süreçlerinden dolayı düşen iş bulma ihtimali olarak görülmektedir.

Guru Freelancer İş Platformu Nasıldır?

Guru, dünya çapında freelancerlar ve işverenler arasında işbirlikleri yapmayı kolaylaştırır. Coğrafi sınırlamalara bağlı kalmadan farklı bölgelerden ve kültürlerden profesyonellerle çalışma imkanı sunar. 

SafePay adı verilen bir ödeme sistemi sunarak işverenlerin ödeme yapmadan önce işin tamamlanmasını ve memnuniyetini sağlamalarını destekler. Ayrıca yapılacak işler için aşamalar tanımlanarak her aşamanın bitiminde ödeme alma şansı da vardır. Bu durum freelancerlar için güvence sağlar ve ödeme konusunda sorun yaşama riskini azaltır.

Guru freelancer iş bulma platformunda üyelik ve komisyon ücretleri oldukça yüksektir. Satın alınacak pakete göre değişen üyelik ücretlerinde en düşük paket aylık 11.95 dolar olarak belirlenmiştir. Komisyon oranları ise %5-9 arasında değişir.

Guru üyelik ücreti yüksek olsa da proje başına kazanılan para da diğer platformlardan daha yüksek olur. Fiyatlandırmalar saatlik ya da proje başına belirlenebilir.

Designhill Freelance Site Kullanışlı Mı?

Designhill; grafik tasarım, logo tasarımı, web tasarımı ve diğer kreatif hizmetler alanında faaliyet gösteren bir freelance iş bulma platformudur. İşverenlerin ihtiyaç duydukları tasarım projeleri için yetenekli tasarımcılarla bağlantı kurmalarını sağlar. 

Designhill, tasarım projeleri için yarışmalar düzenleme imkanı sunar. İşverenler, projelerini açıklar ve tasarımcılardan katılım sağlamalarını isteyebilir. Bu şekilde, farklı tasarımlar arasında rekabet oluşur ve en iyi tasarım seçilebilir.

Designhill’de freelancerlar kendi fiyatlarını belirler. Bu nedenle bazı tasarımcılar yüksek ücretler talep edebilir, bu da bütçesi sınırlı işverenler için bir dezavantaj olabilir.

Designhill komisyon oranları yapılan işe bağlı olarak %5-20 arasında değişmektedir.

Designhill’de başarılı olmak için kendinizi etkili bir şekilde pazarlamak önemlidir. Sosyal medya, bloglar, portfolyo web siteleri gibi kanalları etkili bir şekilde kullanarak kendinizi tanıtmak ve hedef kitleye ulaşmak için aktif olunmalıdır.

Crowded Freelancer Platformu Nasıldır?

Crowded, global freelance iş bulma platformlarından biridir. Yapay zeka ile güçlendirilmiş işe alım süreçleri ile işverenlerin serbest çalışanlarla bağlantı kurmalarını ve projelerini tamamlamalarını sağlar. Yapay zeka algoritması ile doğru müşteri ile bağlantı kurma şansı artar.

Grafik tasarım, yazılım geliştirme, pazarlama, içerik oluşturma gibi farklı alanlardaki projeler için birçok seçenek bulunur. Platform, işverenlerin ve serbest çalışanların projeleri yönetmelerini kolaylaştıran araçlar sunar. İşverenler, projelerin ilerlemesini takip edebilir, dosya paylaşımı yapabilir ve iletişim kurabilirler.

Crowded’da serbest çalışanlar, kendi ücretlerini belirler. Bundan dolayı, bazı serbest çalışanlar yüksek ücretler talep edebilir. Bütçesi sınırlı işverenler için bu durum bir dezavantajdır.

PeoplePerHour Nedir?

PeoplePerHour, çeşitli kategorilerde freelance işleri sunar. Yazılım geliştirme, tasarım, pazarlama, yazı işleri, video ve animasyon gibi farklı alanlardaki işler için birçok seçenek bulunur. 

Platform, serbest çalışanların portfolyolarını sergilemelerine ve daha önceki müşterilerinden aldıkları incelemeleri paylaşmalarına olanak tanır. Bu durum, işverenlerin serbest çalışanların yeteneklerini ve geçmiş performanslarını değerlendirmelerini sağlar.

PeoplePerHour işverenlerin serbest çalışanlarla doğrudan iletişim kurmasını sağlar. İşverenler, projeleriyle ilgili detayları serbest çalışanlarla görüşebilir, gereksinimleri açıklayabilir ve süreç boyunca iletişimde kalabilir.

PeoplePerHour komisyon ücretleri %3.5 ile %5 arasında değişir. Bu platform tüm ücretleri Pound (£ ) cinsinden listeler ve talep eder. İşlem ücreti, ilk kez bir ay içinde 175£ üzeri yatırım yapıldığında uygulanmaya başlanır.

Simply Hired Nasıl Çalışır?

Simply Hired, özellikle ABD odaklı bir iş bulma platformudur. Dolayısıyla, diğer ülkelerdeki freelance iş fırsatlarına erişim sınırlı olabilir.

Platform, kullanıcıların istedikleri kriterlere göre iş ilanlarını filtrelemelerine olanak tanır. Konum, uzmanlık alanı, iş tipi, ücret aralığı gibi filtreleme seçenekleriyle daha uygun iş fırsatlarını bulmanıza yardımcı olur.

Simply Hired freelancer iş platformunda üyelik ücretsizdir. Platform işverenlerden ya da freelancerlardan herhangi bir komisyon veya ücret talep etmez. 

Simply Hired kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. İş arama sürecini kolaylaştıran arama ve filtreleme seçenekleriyle kullanıcıların istedikleri iş ilanlarını hızlıca bulmalarını sağlar. Kullanıcılar, belirli kriterlere göre iş uyarıları oluşturabilir. Bu sayede, yeni ilanlar yayınlandığında veya istedikleri kriterlere uygun işler mevcut olduğunda bildirim alabilirler.

Simply Hired, ödeme sürecini doğrudan yönetmez. İşverenlerle ödeme detaylarını belirlemek ve anlaşmazlık durumlarında çözüm bulmak sizin sorumluluğunuzdadır.

FlexJobs Nedir?

FlexJobs, freelance çalışanlar için işverenler tarafından onaylanmış yüksek kaliteli iş ilanlarını sunar. Daha güvenilir ve profesyonel iş fırsatlarına erişim sağlar.

Platform, üyelerine kariyer gelişimi ve iş arama sürecine ilişkin kaynaklar sunar. CV hazırlama, mülakat teknikleri, iş arama stratejileri gibi konularda rehberlik eder. 

FlexJobs üyelik ücreti alarak çalışır ve aylık minimum üyelik paketi 14.95 ABD Doları olarak belirlenmiştir. Abonelik süresi bitiminde erişiminizin sona erdiği bir modeli benimser. Bu nedenle, sürekli olarak güncel ve ilgili iş ilanlarına erişmek için aboneliği yenilemek gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Freelance siteleri aracılığıyla;  bir işverene bağlı kalmadan freelancer olarak çalışmak isteyen kullanıcılar için freelance çalışmanın özelliklerini, nasıl freelancer olunabileceğini, hangi sektörlerde hizmet vermenin daha karlı olacağını ve en iyi freelancer sitelerinin özelliklerini detaylı bir şekilde ele aldık. Bu bölümde de sizlerin merak ettiği ve sıkça sorduğu bazı soruları cevaplayacağız.

Kimler Freelancer Olabilir?

Freelancer siteleri çok çeşitli kategorilerde hizmet verme özelliği sunar ve bir freelancer sitesi istediğiniz alanda hizmet içermese bile başka bir sitede aynı hizmeti verebilme imkanınız olur. Bu sayede çeşitli yetenek ve becerilere sahip olan herkes freelancer olabilir. 

Freelancer olmak için önemli olan; kendi yeteneklerinizi keşfetmek, hedeflediğiniz alanda uzmanlaşmak ve projeleri tamamlamak için gereken becerilere sahip olmaktır. 

Freelance Ücretli Mi?

Freelance hizmet sunabilmek için yerli ve yabancı olmak üzere çeşitli freelancer siteleri bulunur. Her sitenin farklı fiyat politikası bulunur, bazıları üyelik ücreti talep etmeden yapılan işlemlerden komisyon alırken bazıları aylık ya da yıllık üyelik ücreti olan işlem paketleri sunar. 

Freelance Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Türkiye’de freelancer olarak çalışan kişiler şirket kurmak zorunda değildir. Freelancer olarak faaliyet göstermek isteyen kişiler, bireysel olarak vergi mükellefi olabilir ve bu şekilde faaliyetlerini sürdürebilirler.

Freelancer şirket kurma kararı tamamen kişisel tercihlere ve iş ihtiyaçlarına bağlıdır. Şirket kurmanın avantajlarından yararlanmak, profesyonel bir imaj oluşturmak veya vergi avantajlarından faydalanmak isteyenler şirket kurabilirler. Ancak, bazı freelancerlar kişisel olarak çalışmayı tercih eder ve şirketleşme sürecini gereksiz bulabilir.

Freelance Çalışan Vergi Öder Mi?

Türkiye’de freelance çalışanlar vergi ödemekle yükümlüdür. Ödemeleri gereken en önemli üç vergi; gelir vergisi, kurumlar vergisi ve katma değer vergisi (KDV)’dir. 

Vergi ödeme oranları, Türk Vergi Sistemi’nin düzenlemelerine ve güncel vergi yasalarına tabidir. Dolayısıyla, vergi ödeme miktarını tam olarak belirlemek için gelirinizin detaylarını ve vergi yasalarını gözden geçirmeniz önemlidir.

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist

Yorum yapın