Anasayfa » E-Ticaret ve Dijital Pazarlama » En İyi Chrome Yapay Zeka Eklentileri (2024 Güncel)

En İyi Chrome Yapay Zeka Eklentileri (2024 Güncel)

Bilgisayar başında saatler geçirdiğimiz bu günlerde en iyi yapay zeka eklentileri gibi hayat kurtaran araçlara gerçekten ihtiyaç duyuyoruz. İşlerimizi daha hızlı, verimli ve daha az stresli hale getirmek adına için zeka destekli Chrome uzantıları gerçekten işe yarayabiliyor.

İşlerimizi halletmeye çalışırken sürekli bir web uygulamasından diğerine geçiyoruz ve bu esnada hem tarayıcılarımız hem de zihnimiz karman çorman olabiliyor.

Hal böyle olunca doğal olarak bize yardımcı olabilecek yapay zeka eklentilerine ihtiyaç duyabiliyoruz.

Bizler de Chrome için en iyi yapay zeka eklentilerini derledik ve bu eklentilerin tarayıcı deneyiminizi nasıl üst seviyeye taşıyacağını detaylıca anlatacağız.

İşte daha az zamanda daha çok iş yapmanızı sağlayacak, en iyi 10 yapay zeka destekli Chrome uzantısı.

En İyi 10 Chrome Yapay Zeka Eklentisi

ChatGPT kamuya duyurulduğundan beri büyük bir ilgi gördü. OpenAI tarafından sadece birkaç ay önce piyasaya sürülen sohbet botu, o kadar ünlü hale geldi ki sunucuların ayak uydurmakta zorlandığı bir noktaya ulaştı. Bugün bu AI sohbet botunun işlevselliğini daha da artırmanıza yardımcı olabilecek araçlara göz atacağız.

İnterneti didik didik inceledik ve sizin için iş akışınızı kolaylaştıracak en iyi 10 chrome yapay zeka uzantısını bulduk.

O halde daha fazla vakit kaybetmeden bu eklentilere bir göz atalım.

İşte en iyi chrome yapay zeka eklentileri:

 • UseChatGPT.AI
 • Merlin.AI
 • Compose.AI
 • Scalenut
 • Otter.AI
 • Perplexity
 • Speak.AI
 • Gizzmo.AI
 • Jasper.AI
 • Wiseone AI

Şimdi tek tek en iyi yapay zeka eklentilerini sırasıyla detaylandıralım.

1. UseChatGPT.AI

UseChatGPT.AI, verimliliğinizi artırmak için ChatGPT‘yi basitleştiren en iyi yapay zeka eklentilerinden birisidir.

OpenAI hesabı açmadan bile kullanabildiğiniz bu eklenti tamamen ücretsizdir.

Sadece bir tıklama ile yazım, özetleme, açıklama ve çeviri işlemlerinizi kolaylaştırarak çalışmalarınızı daha verimli hale getirir.

en iyi yapay zeka eklentileri

Öne çıkan başlıca özellikleri:

 • Klavye kısayolu (Cmd/Alt + J) ile ChatGPT’ye anında erişim.
 • Web sitelerindeki yazıları, istediğiniz tonla, profesyonel ya da samimi bir dilde hızla yeniden yazma olanağı.
 • Metni anlamlandırma ya da hızla özetleme seçeneğiyle bilgileri daha kolay sindirme şansı.
 • Youtube özetleri.
 • Kişiselleştirilmiş yanıtlar.
 • Midjourney promptları.
 • Yazılımcılar için kodları ne işe yaradığını açıklar.
 • İçeriği kısaltır veya uzatır.
 • Tüm Google araçlarıyla entegre olabilir.

Bu eklenti hem kullanım kolaylığı hem de sunduğu fonksiyonlar ile günlük işlerinizde sizlere zaman kazandırabilir.

Özellikle ChatGPT teknolojisini tarayıcınıza entegre ederek sunması, bu uzantının göze çarpan özelliklerinden.

Eğer içerikle ilgileniyorsanız ve içeriğe ayırdığınız vakitlerde zamana ihtiyaç duyuyorsanız, bu eklentiyi denemenizi kesinlikle öneririm.

2. Merlin.AI

Merlin.AI, Machine Learning algoritmalarını kullanarak sıkça gerçekleştirdiğiniz tekrarlayan görevleri tespit etmek için çalışma alışkanlıklarınızı analiz eder.

Bu görevleri tespit ettikten sonrada onları daha hızlı ve hatasız bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilecek kısayollar önerir. Merlin.AI genel iş akışınızı hızlandırmanıza, zaman tasarrufu yapmanıza ve verimliliği artırmanıza yardımcı olabilir.

yapay zeka eklentileri merlin

Merlin, içerik hakkında daha geniş kapsamlı bilgi edinmek için bir web sitesine sorular sorma olanağı sunan Webchat ile birlikte geliyor. Hatta isterseniz okuduğunuz içeriği özetleyebiliyor ya da başka bir dile çevirerek daha rahat kavramanıza yardımcı olabiliyor.

Ayrıca DocChat özelliği sayesinde belgelerinizi yükleyebilir, onlara özetler ekleyebilir ve belgelerle ilgili sorularınızı doğrudan sorma şansına sahip olabilirsiniz.

Merlin’in sunduğu yapay zeka destekli özellikler sayesinde, Gmail üzerinden hızla e-posta cevapları oluşturabilir ya da LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında gönderi ve yorum hazırlayabilirsiniz.

3. Compose.AI

Yapay zeka destekli bu araç, sadece yazma süreçlerini basitleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcı girdilerine dayanarak kaliteli metinler oluşturma konusunda da oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Kısa süre içinde kaliteli içerik yazılması gerektiğinde, Compose AI’ın sunduğu akıcılık ve doğallık kullanıcılar tarafından sıkça öne çıkarılıyor.

en-iyi-yapay-zeka-eklentileri-compose

Eklentinin sunduğu en iyi özellikleri arasında özellikle pratik e-posta yanıtlama ve dinamik otomatik tamamlama fonksiyonlarına yapılan övgüler dikkat çekiyor.

En iyi yapay zeka eklentileri listesine girmesinin en büyük sebebi, sizin yazı stilinizi zamanla öğreniyor ve metinlerinizin devamını getirebiliyor.

Ayrıca tek bir komutla kişiselleştirilmiş içerik oluşturulabiliyor olması, zaman tasarrufu açısından oldukça olumlu geri dönüşler alıyor. A

E-posta hazırlama esnasında Compose AI’ın Google Chrome ile bu kadar uyumlu bir entegrasyon sunması, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

Kullanıcı değerlendirmelerinde sıkça vurgulanan noktalar şunlar:

 • Pratik e-posta yanıtlama özelliği, önceki mesajlara dayanarak sadece birkaç kelime eklemekle etkileyici yanıtların oluşturulabilmesi.
 • Yeniden şekillendirme özelliği ile metinlerin farklı tonlarda ve daha özgün bir şekilde sunulabilmesi.
 • Belirlenen içerik haritasındaki başlıklarla tamamen yeni ve özgün içeriklerin hazırlanmasında ne kadar etkili olduğu.

Genel olarak Compose AI’ın yazma süreçlerini zenginleştirmek ve zaman kazandırmak adına oldukça olumlu yorumlar aldığı görebiliyoruz.

4. Scalenut Chrome Uzantısı

Scalenut, temelde her şeyi bir arada sunan bir pazarlama aracıdır ve yapay zekayı en iyi kullanan eklentilerden biridir.

Size nişiniz üzerinden anahtar kelime planı stratejinizi hızla oluşturma ve bu terimleri domine etmek için bir içerik yönetimi stratejisi oluşturma olanağı sunar.

scalenut-yapay-zeka-eklentisi

Scalenut’ın sunduğu özellikleri 4 bölümde inceleyebiliriz:

 • Araştırma – Rakiplerinizin önüne geçmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm analizleri ve semantik anahtar kelimeleri alarak işe yarar bir strateji oluşturur.
 • İçerik – SERP istatistiklerine dayalı olarak gerçek zamanlı optimizasyon edilmiş içerikler sunan, NLP ve NLU’nun (Doğal Dil İşleme & Doğal Dil Anlama) en ileri sürümlerini kullanarak sıralamada üst sıralara çıkarabilecek SEO içerikleri yazar.
 • Optimizasyon – İçeriğinizin ne halde olduğuna dair dinamik bir SEO puanıyla gerçek zamanlı geri bildirimler verir.
 • CTR Optimizasyonu – 40’tan fazla AI metin yazma şablonu ile ürün açıklamaları gibi dönüşüm getiren ikna edici metinler sunar.

Scalenut yazılımcılar içinde çok faydalı bir eklentidir.

Bu eklenti yapay zeka algoritmalarını kullanarak kodunuzu gerçek zamanlı olarak analiz eder ve bulduğu sorunlar hakkında anında geri bildirim sağlar.

Bu sayede ilerleyen süreçlerde önemli sorunlara yol açma potansiyeline sahip olabilecek problemleri erken bir aşamada yakalayabilirsiniz.

5. Otter.AI

Eğer toplantılarda konuşulanları dinlerken not almakta zorlanıyorsanız, en iyi yapay zeka eklentilerinden biri olan Otter.ai imdadınıza koşuyor.

Online toplantılar, sohbetler ve video transkriptlerini almak için en iyi eklenti Otter.ai’dır. Anında herhangi bir videoyu, konferans çağrısını veya toplantıyı yazıya dökmek için yapay zeka ile makine öğrenimi sistemini kullanır.

yapayzeka-eklentiler-otterai

Otter AI, sesi kaydeden ve otomatik olarak not oluşturan bir yapay zeka toplantı asistanıdır, bu sayede takımın verimliliğini artırır.

Manuel not alma zahmetini ortadan kaldırarak katılımcının tamamen toplantıya odaklanmasını sağlar, böylece dikkat dağılmasını önler ve verimliliği artırır.

Otter AI Google Chrome eklentisi, toplantı slaytlarını inceler ve manuel süreçten 30 kat daha hızlı özetler oluşturur.

Katılımcılar veya takım arkadaşları da anahtar noktaları vurgulayarak, yorum ekleyerek ve eylemleri takım üyelerine atayarak transkript üzerinde canlı olarak beraber çalışabiliyorlar.

Otter.ai öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

 • Eklentiyi Microsoft veya Google takviminize bağlayarak Teams, Zoom ve Google Meet toplantılarınıza otomatik olarak katılabilirsiniz.
 • Eklentiyi web üzerinde veya Android veya iOS uygulamasında kullanabilirsiniz.
 • Otomatik bir toplantı özeti oluşturur ve bunu katılımcılara e-posta ile gönderir, böylece kritik noktaları kolayca hatırlayabilirler ve detaylı transkripti incelemeyle vakit kaybetmezler.

6. Perplexity

Perplexity AI, Chrome kullanıcıları için oldukça işlevsel bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde artık hemen elinizin altında, karmaşık bilgileri sade bir şekilde özetleyerek sorularınıza anında cevap veren bir yardımcınız oluyor gibi düşünebilirsiniz.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan bu eklenti, internetteki bilgilere hızla ulaşmanızı sağlıyor.

Böylece size sadece doğru ve gerekli bilgileri sunarak web üzerindeki gezinti sürecinizi daha verimli hale getiriyor.

yapay-zeka-eklentiler-perplexity

Eklentinin göze çarpan bazı özellikleri şunlardır:

 • Web sayfaları için hızla özetler oluşturma.
 • Alan adı, landing page gibi konularda sorular sorarak hızlı bilgilere erişim.
 • ChatGPT entegrasyonu ile internet üzerinde hızlı yanıtlar alabilirsiniz.

Perplexity AI’nin ChatGPT’den farkı, genel cevaplar oluşturmasının aksine belirli bir domain özelinde cevaplar sunmasıdır. Aynı alan adından birden fazla web sayfasını kaynak göstererek daha spesifik bilgiler sunar.

Ayrıca sorduğunuz soruyla ilgili benzer soruları da size gösterir. Aldığınız cevapları Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi platformlarda paylaşabilir ya da daha sonra erişim için bağlantıyı saklayabilirsiniz.

Eklentinin bir diğer özelliği ise mobil cihazlarınızda indirip kullanabiliyor olmanız. Kesinlikle en iyi yapay zeka eklentileri listesine girmeyi hak eden bir eklenti.

7. Speak AI

Bir derse katılıyor, podcast’iniz için bir transkript oluşturuyor ya da YouTube’dan bir şeyler izlerken not almaya çalışıyorsanız, Speak AI sizin için ağır işleri halledebilir.

Bu uygulama sesleri yazılı metne dönüştürmektedir. Chrome eklentisiyle herhangi bir web sayfasından ses alıp kaydedebilirsiniz.

Ardından transkripti gözden geçirmek ve size hızlı cevaplar vermek için yerleşik AI sohbet robotunu ”Speak Magic Prompts” kullanabilirsiniz.

speakai-en-iyi-chrome-eklentileri

Yoğun olduğunuz günlerde, sesi dinlemek ya da transkripti okumak için vaktiniz olmadığında, Speak AI’den konu başlıklarını ve özetleri alabilirsiniz.

En iyi yapay zeka eklentilerinden biri olan Speak.AI’in diğer özellikleri şu şekilde:

 • Ekip toplantılarından podcast’lere, YouTube videolarına kadar her türlü sesin transkriptini oluşturma.
 • Transkript hakkında AI sohbet robotuna sorular sorarak anahtar bilgilere ulaşma.
 • Çok uzun içeriklerde hızla bilgi bulma.
 • Otomatik analizler, grafikler ve tablolarla transkriptten veri odaklı bilgiler elde etme.

Sentiment analizi kullanılarak geliştirilen Speak AI, yazarların yazının resmiyeti ve okunabilirliği hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar.

Eklenti, aramalarınızda, mülakatlarınızda, kayıtlarınızda ve videolarınızda gizli kalmış önemli bilgileri kaybetmemenizi sağlar. AI motoru otomatik olarak yazılı metni transkribe eder ve önemli anahtar kelimeleri, konuları ve duygu eğilimlerini belirler.

Transkriptlerinizle birlikte geniş veri bilgileri oluşturabilir ve bunları tek bir yerde toplayarak özel paylaşılabilir medya haline getirebilirsiniz.

8. Gizzmo AI

Gizzmo.AI, yayıncılar ve blog yazarları için özel olarak tasarlanmış, titizlikle araştırılmış ve etkileyici içerikler sunar, böylece okuyucu deneyimini ve site değerini artırır.

Özellikle affiliate marketing yapanlar için ürünler üzerinden hızla içerik oluşturmasına yardımcı olur.

gizzmo-eklenti

Eklenti tamamen SEO dostu başlıklar, açıklamalar ve otomatik iç linklerle içerik oluşturarak Google sıralamalarınızı iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Chrome için tasarlanmış bu eklenti sayesinde kullanıcılar doğrudan istedikleri içeriği seçebilir ve WordPress üzerinde bu içeriği rahatça entegre edebilirler.

Özellikle Amazon ürün görselleriyle zenginleştirilmiş makalelerin saniyeler içinde nasıl oluşturulduğunu görmek gerçekten etkileyici.

Gizzmo.AI, içerik oluşturma süreçlerinizi kolaylaştırmak ve optimize etmek için mükemmel bir araçtır. İster yeni başlayan olun, ister deneyimli bir içerik üretici, bu eklenti ile çalışmak kesinlikle memnun edecektir.

9. Jasper AI

Jasper AI, içerik oluşturma sürecinizi neredeyse 10 kat hızlandıran bir yapay zeka içerik aracıdır.

Jasper AI, e-ticaret markanızın karakterini, ses tonunuzu da içerecek şekilde öğrenir ve böylece tüm kampanyalarınızda alakalı içerikler oluşturmanıza yardımcı olur. Bir nevi markanızın kimliğine bürünür diyebiliriz.

jasper-en-iyi-eklentiler

Jasper AI’nin bazı önemli özellikleri şunlardır:

 • Arama motorları için optimize edilmiş özgün içerikler oluşturma.
 • Mevcut içeriği yeniden kullanarak ve birden fazla platform için içerik pazarlamasını kurgulama.
 • Saniyeler içinde yaratıcı metinler ve ilk taslakları oluşturarak ilham tıkanıklığını ortadan kaldırma.
 • Etkili ekip işbirliğini sağlama ve her ekibin aynı sayfada olmasını ve yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkarmasını sağlama.
 • Birden fazla metin varyasyonunu test ederek satışları ve reklam dönüşümlerini artırma.
 • Sosyal medya içeriklerinizi yazma işlemini kolaylaştırmak için 60’dan fazla hazır şablon sunma.
 • Kişiselleştirilmiş bir e-posta yanıtı oluşturma.

Tüm bu özelliklere ek olarak Jasper aynı zamanda yüksek veri gizliliği sağlar ve marka verilerinizi güncel güvenlik protokolleri ile korur.

Jasper’ın düzenleme özelliklerini yazınızı geliştirmek için de kullanabilirsiniz. Bir metin bloğunu seçerek tonunu, uzunluğunu değiştirebilir veya farklı bir dile çevirebilirsiniz.

Chrome eklentisi aracılığıyla, Jasper’ı Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Dokümanlar, Slack ve web’deki diğer platformlarla entegrasyon da sunmaktadır.

10. Wiseone AI

İnternet üzerinde içerikler okurken bazı kavramların anlamlarını tam olarak kavramak zor olabilir. Wiseone, bu tür durumlar için geliştirilmiş en iyi yapay zeka eklentilerinden biridir.

Wiseone, okuduğunuz materyaldeki anahtar kavramları ve terimleri belirleyerek anlamlarını size sunar. Bu sayede, konu hakkında daha geniş bir perspektif kazanabilir ve bilginizi pekiştirebilirsiniz.

Aynı zamanda, ilgilendiğiniz konuda daha fazla bilgi için benzer makalelere kolayca ulaşabilirsiniz.

wiseone-ai

Eklenti aktifken, metindeki önemli kelimelerin altı otomatik olarak çizilir. Bu kelimelere tıklayarak doğrudan tanımlarını görebilirsiniz.

Dahası, metindeki alıntıların kaynaklarına hızla ulaşabilirsiniz. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, Wiseone’un yapay zeka botuyla etkileşime geçerek sorular sorabilirsiniz.

Yapay zeka, çağımızın kaçınılmaz bir gerçeği. Ve bu teknolojiden maksimum faydayı sağlamak, iş süreçlerinizi iyileştirmeniz için büyük bir fırsat.

Bu yüzden zaman kazanmak ve iş verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz en iyi yapay zeka chrome eklentilerini denemekte fayda var.

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Performance Marketing, SEO Analizi, Sosyal Medya Yönetimi, Google ADS Danışmanlığı, Mobil APP Geliştirme ve daha birçok hizmet için en ideal çözüm;

Vebilişim Teknoloji!

Photo of author

SEO Specialist

Yorum yapın

Open chat
Yardıma ihtiyacınız mı var?
Merhaba 👋
Bize hemen soru sorabilirsin.